Ana Sayfa Arşiv Geleceğin Yerli ve Milli Hava Araçları Özgün Olarak Bursa’da Tasarlanacak

Geleceğin Yerli ve Milli Hava Araçları Özgün Olarak Bursa’da Tasarlanacak

Savaş uçakları, helikopterler, İHA’lar ve diğerleri…

Yerli ve milli hava araçlarının tasarımları, yakın bir gelecekte “Bursa” imzasını taşıyacak.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii TUSAŞ, Bursa Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsü içindeki ULUTEK Teknoloji Geliştirme Bölgesinde 174 metrekarelik Ar-Ge merkezi kurdu.

Hedef, teknoloji geliştirmek ve insan kaynağı yetiştirmek.

Merkezin açılışını, TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Borat, Strateji ve Teknoloji Yönetimi Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Öztürk, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, ULUTEK Teknoloji Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mehmet Kanık, TUSAŞ-Uludağ Üniversitesi Ar-Ge Merkezi Müdürü Prof. Dr. Kemal Fidanboylu yaptı.

TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Borat, 4 Mart’taki açılış töreninde yaptığı konuşmada, teknolojik gelişmelerin çekirdek kadrosunu oluşturmasını bekledikleri Ar-Ge merkezlerinde, inovasyonun sürekliliğini sağlayacak parlak beyinleri yetiştirmek ve yaratıcı düşüncelerini geliştirmek için var güçleriyle destek olmaya devam edeceklerini söyledi.

TUSAŞ’ın Ar-Ge faaliyetlerine destek olacak 24 öğrenci, aralık ayından bu yana çalışmalarını sürdürüyor.

Üniversiteler ve Bursa’daki önemli sanayi kuruluşları ile birlikte ortak Ar-Ge projeleri yürüterek, TUSAŞ’ın özgün ürün tasarımına katkı sağlamak ve karşılaşılan problemlere çözüm üretmek için kurulan merkezde; Bursa Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi ve Yalova Üniversitesinde eğitim gören başarılı Mühendislik Fakültesi öğrencileri, Stajyer Mühendis Programı kapsamında yetiştirilecek.

Nitelikli mühendis yelpazesini genişletmek isteyen TUSAŞ, Uludağ Üniversitesi ile imzaladığı  TÜBİTAK Sanayi Doktora Programı Protokolü kapsamında, ihtiyaç duyulan doktora derecesine sahip nitelikli insan kaynağını sağlamak için de çalışmalarını sürdürüyor.

 1,047 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.