Ana Sayfa Haberler Geleceğin Yıldızı HÜRJET, Türk Yıldızları ile Birlikte Uçtu

Geleceğin Yıldızı HÜRJET, Türk Yıldızları ile Birlikte Uçtu

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından, Hava Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacını karşılamak amacıyla başlatılan HÜRJET Projesi kapsamında bir ilk gerçekleştirildi. Türkiye’nin ilk insanlı jet motorlu uçağı olan HÜRJET, 3 Eylül 2023 tarihinde, Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı akrobasi timi Türk Yıldızları ile birlikte kol uçuşu yaptı. Türk Yıldızları’nın,  yakın gelecekte kullandıkları NF-5 uçakları yerine HÜRJET ile uçacağı bildirildi.

37 Dakika Havada Kaldı

Bugüne kadar 17 uçuş gerçekleştiren ve bu uçuşlarda toplam 9 saat 8 dakika havada kalarak uçuş kontrol sistemi, hava veri sistemi, uçak sistem testlerini başarıyla ile tamamlayan HÜRJET, Türk Yıldızları ile uçuşunda 37 dakika havada kalarak 15,403 Feet irtifaya ve 351 Knot hıza ulaştı. Uçuş sonrası başarılı bir şekilde piste teker koyan HÜRJET, daha sonra Türk Yıldızları ile Fil Yürüyüşü (Elephant Walk) gerçekleştirdi. SSB Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, sosyal medya hesaplarından yaptığı video paylaşımında; “Ülkemizin gökteki milli yıldızı HÜRJET, Türk Yıldızları’nın arasındaki yerini alıyor. Hafif taarruz, eğitim, devriye ve akrobatik gösteri görevleri için gün sayan HÜRJET’imizin semalardaki yolu hep bağımsız ve açık olacak“ ifadesini kullandı.

HÜRJET’in 5 Versiyonu Olacak

Yerli ve milli imkânlarla geliştirilen HÜRJET Jet Eğitim Uçağı projesi kapsamında çalışmalar, Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından 2017 Ağustos ayında başlatıldı. Üretimi tamamlanan ilk komponent 10 Haziran 2022’de düzenlenen törenle nihai montaj hattına taşındı. Montaj faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından tüm testlerini başarıyla tamamlayarak projenin en önemli virajlarından biri olan motor çalıştırmasını da 30 Ocak tarihinde başarıyla tamamladı. 18 Mart’tan itibaren taksi testlerini icra eden HÜRJET, ilk uçuşunu 25 Nisan tarihinde gerçekleştirdi. HÜRJET’in varyantları arasında Jet Eğitim Uçağı versiyonu, Akrotim Gösteri Uçağı versiyonu, Harbe Hazırlık Uçağı Versiyonu, Red Aircraft Versiyonu ve Uçak Gemisi Versiyonları bulunuyor. SSB ile TUSAŞ arasında 27 Aralık 2022’de imzalanan sözleşme kapsamında ilk etapta 4 adet uçak ve gerekli görülen aşamada ilave 12 uçak için anlaşma sağlandı. Proje kapsamında Haziran 2024’te ikinci prototipin ilk uçuşunun gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Performans

Maksimum Seyir Hızı: 1,4 Mach

İrtifa Tavanı: 45.000 ft

Güç Limitleri: +8g/-3g

Faydalı Yük Kapasitesi: 2.721 kg

Harbe Hazırlığa Geçiş

Yakın Hava Destek

Çoklu Görev Profili

Hava-Hava Kabiliyeti

Hava-Kara Kabiliyeti

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.