Ana Sayfa Haberler Gelenekselleşen STM Capture The Flag, Yeniliklerle Büyümeye Devam Ediyor

Gelenekselleşen STM Capture The Flag, Yeniliklerle Büyümeye Devam Ediyor

MSI Dergisi’nin 170’inci sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Artık geleneksel hale gelen ve her yıl düzenlenen STM Capture The FLag (CTF / Bayrağı Yakala)’18 siber güvenlik yarışmasının bu yılki ayağı da tamamlandı. Yarışma, artan ilgiyi karşılamak ve herkese mücadele etme fırsatı sunabilmek maksadıyla bu yıl ilk kez, iki etap şeklinde düzenlendi. Yarışmanın ilk etabı, 28-29 Eylül’de, katılımcı sayısında sınırlama olmaksızın çevrimiçi (online) şekilde; ikinci etabı ise çevrimdışı (offline) olarak, 31 Ekim’de, Ankara’da gerçekleştirildi. Yarışmada ilk 3’e giren takımlara, toplam 45.000 lira ödül verildi.

Çevrimiçi gerçekleştirilen ve 36 saat süren ilk etapta, 129 takım mücadele verdi. Bunlar içerisinden ilk 43 takım, çevrimdışı olarak gerçekleşen ikinci etaba katılmaya hak kazandı. Katılımcıların 3-4 kişilik takımlar halinde yarıştığı etkinliğe, 5 adet siber güvenlik takımı da STM’nin özel davetlisi olarak katıldı ve toplam 190 kişi, 48 takım halinde mücadele verdi.

Etkinliğin katılımcı sayısı, geçtiğimiz yıllarda şu şekilde gerçekleşmişti:

  • 2015’te, 20 takımda, toplam 73 kişi
  • 2016’da 26 takımda, toplam 96 kişi
  • 2017’de 29 takımda, toplam 113 kişi

Dolayısıyla etkinliğe katılan yarışmacı sayısı, bir önceki yıla göre %68 artmış oldu.

 

 

Dinamik Puanlama Sistemi, Yarışmacıları Terletti

Yarışma süresince, takımlara toplam 48 soru soruldu ve soruların doğru cevabı olan, alfa-nümerik formattaki bayrakları sisteme girmeleri istendi.

Her yıl olduğu gibi, yarışmanın kurgusunda, bu yıl da çeşitli yenilikler vardı. Bu yeniliklerden birisi de zor soruların daha çok puan getirdiği, dinamik puanlama sistemi oldu. Soruları doğru olarak cevaplayan ilk takım, ödül olarak 500 puan kazandı. Ancak her bir soruyu doğru cevaplayan takım sayısı arttıkça, o sorunun puanı, doğru cevaplayan ilk takım da dâhil olmak üzere, tüm yarışmacılar için düştü. Böylece takımların kazandıkları puanlar, verilen doğru cevap sayısına göre, yarışma boyunca sürekli artıp azaldı.

Etkinlikte, tüm yarışmacılar tarafından görülebilen puan tablosu, bir önceki yıl olduğu gibi yarışmanın son yarım saatinde donduruldu. Ayrıca etkinliği takip etmeye gelen izleyiciler de yarışmaya paralel olarak düzenlenen teknoloji temalı mini yarışmaya katılarak, küçük ödüller kazanma fırsatı yakaladılar.

Yarışma sonucunda, ilk 3’e giren takımlar ve kazandıkları ödüller şöyle oldu:

  • 1’inci takım, Lorem Checksum, 20.000 TL
  • 2’nci takım, SST-H, 15.000 TL
  • 3’üncü takım, Nyx, 10.000 TL

Ödül töreninin ardından düzenlenen çekilişle dereceye giremeyen takımlardan 3 yarışmacıya iPad; 10 yarışmacıya da hediye çeki armağan edildi.

 

İnsan Kaynağı Yetiştirme Konusunda Kararlılık

Açılış konuşmalarını, STM Genel Müdürü Murat İkinci ve Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in yaptığı etkinliğin sonunda, STM Genel Müdür Yardımcısı Ömer Korkut da yarışma ile ilgili istatistikleri açıkladı.

STM Genel Müdürü Murat İkinci, Savunma Sanayii Başkanlığının öncülüğünde, siber güvenlik alanında yenilikçi faaliyetler gerçekleştirdiklerini belirterek şunları söyledi: “STM, bütünleşik siber güvenlik kabiliyetleri, bu alanda gerçekleştirdiği Ar-Ge faaliyetleri, düzenli olarak yayınladığı siber tehdit durum raporları, CTF yarışmaları ve bugün tanıtacağımız yerli ve milli karar destek yazılımı CyDecSys ile siber güvenlik alanında önemli yatırımlar yapmaktadır. Dünyanın en yoğun siber tehdide maruz kalan ülkelerinden biri olan Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılayan, nitelikli insan kaynağı ve milli imkânlarla kritik teknolojiler geliştirme kararlılığımız devam edecektir.”

Siber Güvenlik Milli Savunmanın Parçası

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ise şu şekilde konuştu: “Günümüzde savaşın olmadığını düşündüğümüz ortamlarda dahi farklı yapı ve platformlarda çeşitli mücadeleler gerçekleşiyor. Ülkemizin, kurumlarımızın ve Türk şirketlerinin hassas dijital bilgilerinin korunması da artık milli savunma kavramının içini dolduruyor. Bizler, bu yeni alanda mücadeleyi, sadece bir donanım meselesi olarak görmüyoruz. Buradaki en önemli mesele, yetkin insan kaynağının yetiştirilmesi, yerli ve milli yazılımların geliştirilerek topyekûn etkin bir biçimde ülke menfaatleri çerçevesinde kullanılmasıdır. Bu bağlamda, her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen CTF, yani Bayrağı Yakala etkinliğini önemsiyoruz.”

Sonuçlar Memnun Edici

Etkinlik sonunda, STM Genel Müdür Yardımcısı Ömer Korkut’un açıkladığı, katılımcılarla yapılan anketin sonuçları ise yarışmaya duyulan ilgiyi gözler önüne serdi. Korkut, yarışmacıların %97,3’ünün, gelecek sene düzenlenecek yarışmaya da katılmak istediklerini belirterek şunları ilave etti: “Bu bizim için, tabii ki çok önemli bir değer. Demek ki biz burada güzel bir şeyler yapıyoruz ki katılımcıların tamamına yakınını, burada yeniden ağırlama umudu taşıyoruz.”

Korkut, yarışma konseptinde gelecek yıllarda görülebilecek değişiklikleri de şu şekilde ifade etti: “Biz artık geleneksel hale gelmiş bu etkinliğimizi, her sene üzerine koyarak, genişleterek, farklılaştırarak ve standardını yükselterek devam ettireceğiz. Sabahki açılış konuşmalarında, Savunma Sanayii Başkanımız Prof. Dr. İsmail Demir’in de bahsettiği gibi [yarışmayı] çeşitlendireceğiz. Belki Ankara dışına taşıyacağız, belki temaslarımız vasıtasıyla uluslararası boyut katacağız, belki formatını değiştireceğiz. Yani STM CTF’de, gelecek sene, bu seneden farklı bir şeyler bulacaksınız mutlak surette. Hem sizin kendinize katkı anlamında hem de STM’ye katkı anlamında, STM CTF’yi her yıl üzerine koyarak geliştireceğiz.”

Tüm gün süren etkinlik sırasında gerçekleştirilen lansman toplantısı ile STM’nin, CyDecSys Siber Güvenlik Karar Destek Sistemi’nin de tanıtımı yapıldı.

 1,174 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.