Ana Sayfa Haberler Gelenekselleşen STM Capture The Flag, Yeniliklerle Büyümeye Devam Ediyor

Gelenekselleşen STM Capture The Flag, Yeniliklerle Büyümeye Devam Ediyor

Alper ÇALIK / savunmahaber.com

Artık geleneksel hale gelen ve her yıl düzenlenen STM Capture The FLag siber güvenlik yarışması, 31 Ekim’de, Ankara’da düzenlendi. Her yıl olduğu gibi katılımcı sayısının bu yıl da artış gösterdiği yarışmanın kurgusunda da çeşitli yenilikler oldu. İlk 3’e giren takımlara toplam 45.000 TL ödül verilen etkinlik tüm gün sürdü.

Açılış konuşmalarını, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve STM Genel Müdürü Murat İkinci’nin yaptığı etkinliğin sonunda, STM Genel Müdür Yardımcısı Ömer Korkut, yarışma ile ilgili istatistikleri açıkladı.

Geçtiğimiz yıl 29 takım halinde 113 yarışmacının mücadele ettiği etkinliğe, bu yıl 48 takım halinde 190 kişi katıldı. Yarışma, bu yıl ilk defa iki etap şeklinde düzenlendi. Online olarak düzenlenen ve 36 saat süren ilk etapta mücadele veren 129 takım içerisinden ilk 45, offline olarak gerçekleşen 2’nci etaba katılmaya hak kazandı. Ayrıca çeşitli siber güvenlik takımları da STM’nin özel davetlisi olarak yarışmaya katıldılar.

Bu yıl ki yarışmanın bir diğer yeniliği ise dinamik puanlama sistemi oldu. Soruları doğru olarak cevaplayan ilk takım ödül olarak 500 puan kazandı. Ancak her bir soru için verilen doğru cevap sayısı arttıkça, o sorunun puanı, doğru cevaplayan ilk takım da dahil olmak üzere tüm yarışmacılar için azaldı. Böylece takımların kazandıkları puanlar yarışma boyunca sürekli artıp azaldı.

Yarışma sonucunda ilk 3’e giren takımlar ve kazandıkları ödüller şunlar oldu:

  • 1’inci takım, Lorem Checksum, 20.000 TL
  • 2’nci takım, SST-H, 15.000 TL
  • 3’üncü takım, Nyx, 10.000 TL

İlk kez 2015 yılında düzenlenen yarışmaya, üniversitelerden, özel sektörden ve kamu kurumlarından gelen siber güvenlik uzmanlarının oluşturduğu takımlar katılıyor. Yarışma, siber güvenlik alanındaki farkındalığı arttırmayı ve gençleri, bu alanda bir kariyer yapma konusunda cesaretlendirmeyi amaçlıyor.

 1,259 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.