Ana Sayfa Manşet Gelişen Türk Savunma Sanayii, Ulaştığı Noktayı, Eurosatory 2022’de, Bir Kez Daha Gösterecek

Gelişen Türk Savunma Sanayii, Ulaştığı Noktayı, Eurosatory 2022’de, Bir Kez Daha Gösterecek

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir

Türk savunma sanayii sektörü olarak dünyanın pek çok bölgesinde dost ve müttefik ülkeler ile işbirliği ve ihracatımızı artırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu bağlamda uluslararası fuarlarda ülkemiz savunma sanayi kabiliyetlerinin tanıtımını yapmayı önemsiyor ve müttefik ülkeler ile işbirliğimizi geliştiriyoruz.

Savunma sanayimiz özellikle 2000’li yıllardan itibaren her geçen yıl daha da fazla büyümüştür. 10 kattan fazla artışla 10 milyar doları geçen sektör cirosu, 11 kattan fazla artışla 60 milyar dolara ulaşan proje bütçesi, 12 kattan fazla artışla 3 milyar doları aşan ihracat rakamı, dünya sıralamasında ilk 100’e giren 5 şirketi ve en önemlisi güvenlik güçlerimizin envanterinde yer alan çok sayıda milli ürün, Türk savunma sanayiinin kat ettiği yolun önemli birer göstergesidir.

Bu süreçte üniversitelerimiz, araştırma kurumlarımız, KOBİ’lerimiz, diğer yan sanayi ve sektörler ile bütünleşerek güçlü bir savunma sanayii oluşturma faaliyetlerine katkıda bulundular. Yaşanan bu gelişim, firmalarımızın ürettiği pek çok platform, sistem ve yeteneklerin yurtdışı pazarlarda da talep edilir hale gelmesini sağlıyor.

Eurosatory Uluslararası Savunma Teknolojisi Fuarı her zaman, sahip olduğumuz bu yeteneklerin tanıtılması için önemli bir organizasyon olmuştur. Bu yılki organizasyon Covid-19 nedeniyle yapılamıyor olsa da 2022 yılında düzenlenecek fuar, yine dünya savunma sanayii firma ve temsilcilerinin bir araya gelmesi için çok önemli bir platform olacaktır.

Şimdiden Eurosatory Uluslararası Savunma Teknolojisi Fuarı’na katılacak firmalara başarılar diliyor, 2022’de görüşmek üzere diyorum.


Eurosatory Özel Dijital Sayımızı buradan okuyabilirsiniz: https://www.savunmahaber.com/en/past-issues/msi-tdr-2020/june-2020-083/

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.