Ana Sayfa Özel Dosyalar8'inci DSS Gemilerdeki Kritik ve Hassas Sistemlerin Elektrik Gücünün Sağlığı, NOVA Power’a Emanet

Gemilerdeki Kritik ve Hassas Sistemlerin Elektrik Gücünün Sağlığı, NOVA Power’a Emanet

MSI Dergisi’nin 153’üncü sayısında yayımlanan ve 16-17 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilen 8’inci Deniz Sistemleri Semineri’ne ilişkin haber ve değerlendirmelerin yer aldığı özel dosyadaki “Gemilerdeki Kritik ve Hassas Sistemlerin Elektrik Gücünün Sağlığı, NOVA Power’a Emanet” başlıklı özel haber, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Türkiye ofisinin faaliyete geçtiği 2015 yılından beri, elektrik gücü kalitesi konusunu gündemde tutan ve bu konuda önemli bir farkındalık yaratan NOVA Power Solutions, bu yöndeki çalışmalarına, Deniz Sistemleri Semineri’nde de devam etti. Firmanın, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi İş Geliştirme Yöneticisi Süleyman Bayramoğlu ve İş Geliştirme Direktörü Kurt Worden, “Gemi Uygulamaları için Doğru Sürekli Güç Kaynağını Seçmek” başlıklı sunumları ile katılımcılara, gemilerin özel durumunu ve yapılabilecekleri anlattı.

Güç kalitesinde yaşanan sorunlar; sık ve kapsamlı ekipman arızaları, güvenilirliği düşük ekipmanlar, yüksek bakım ve sahiplik maliyetleri ile görevin yerine getirilememesi gibi sorunlara yol açabiliyor. Güç kalitesinde görülen bozulmanın başlıca nedenlerinden biri ise şebeke boyutu. Nispeten küçük elektrik altyapılarına sahip gemilerde, bu sorunlar daha sık görülüyor. Dolayısıyla gemi elektrik altyapıları, en kritik elektrik şebekeleri olarak kabul ediliyor. Bu küçük boyutlu şebekelerde, çok sayıda elektronik sistem ve birbirini etkileyen veya gürültüye neden olan çok sayıda anahtarlamalı güç kaynağı bulunuyor. Bu sebeple, güvenilirlik ve performans sorunlarına neden olan düşük elektrik kalitesi konusu, gemilerde daha sıklıkla gündeme geliyor ve kritik önemde değerlendiriliyor.

Tipik kesintisiz güç kaynakları, yaşanabilecek sorunların hepsine çare olamıyor. Çözüm ise akıllı güç şartlandırıcılarının kullanımı. NOVA Power, bu sistemleri, müşterilerinin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış şekilde sağlıyor. Firmanın modeli, belli bir ürün gamı ile ortaya çıkarak, müşterilerin, kendi gereksinimlerine en yakın ürünü seçmesinden farklı bir şekilde yürüyor. NOVA Power, müşteri gereksinimleri doğrultusunda, gerektiğinde proje ekibi ile birlikte çalışarak, en uygun çözümü oluşturup ürün geliştiriyor. Bu süreçte, hazır sistem ve bileşenlerinden de faydalanıyor.

Worden, ürünlerinin performansı ile ilgili şu değerlendirmeyi paylaştı: “Özellikle savunma sistemlerinde yer alan çözüm ve ürünlerimizi kullanım veya işletme döneminde de yakından takip ediyoruz ve şunu söyleyebilirim ki; arıza oranları, sektör ortalamasının çok altında. Çözümlerimizde yer alan ürünler, genellikle 10 yıldan fazla süreyle hiç arıza ile karşılaşmadan kullanılıyor ki, bu da özellikle savunma sektöründe çok nadir rastlanan bir durum.”

Bayramoğlu ise Türkiye’deki çalışmaları ile ilgili şunları söyledi: “Bugüne kadar, pek çok savunma sistem entegratörüne ve üreticisine, özellikle gemi ağırlıklı programlar olmak üzere, çeşitli sistemlere yönelik özel güç birimlerinin geliştirilmesi konusunda, daha tasarım aşamasından itibaren destek olduk. Bu firmalarla, güç kalitesiyle ilgili performans sorunlarını çözme ve yüksek kalitede güç dağıtımını sağlayacak sistemlerin tasarlanması konularında, çok başarılı iş birliklerimiz var. Türkiye’de geliştirilen sistemlerin yüksek güvenilirliğe ve performansa sahip olabilmesinin temelinde de özel olarak tasarlanmış ve geliştirilmiş güç birimlerinin bulunması çok önemli. NOVA Power olarak Türk savunma sektörüne bu konularda katkı sağlamaktan ve sonuçlarından çok mutlu olduğumuzu da eklemek istiyorum.”

 4,814 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.