Ana Sayfa Haberler Gentex-Norbo, Görünmeyen Lazer Tehdidine Karşı Çözümler Konusunda Farkındalık Yarattı

Gentex-Norbo, Görünmeyen Lazer Tehdidine Karşı Çözümler Konusunda Farkındalık Yarattı

MSI Dergisi’nin 181’inci sayısında yayımlanan IDEF’19 Özel Dosyası’nın ikinci bölümündeki haber aşağıda paylaşılmıştır:

 

Kullanıcılara sunduğu çözümler arasında, hava aracı personeline yönelik çeşitli çözümler de yer alan Gentex-Norbo, IDEF 2019’da, pilotların gözlerine yönelik lazer tehditlerine karşı farkındalık yaratmaya odaklandı. Firmanın standında sergilenen koruyucu gözlükler, fuarı ziyaret eden silahlı kuvvetler ve kolluk kuvvetleri mensupları tarafından yakından incelendi. Firma aynı zamanda, geniş bir yelpazeye yayılan başlık (kask) çözümlerini tanıttı.

Döner kanatlı platformlar için geliştirilen HGU-56/P ABH başlığı, balistik koruması ile öne çıkıyor.

Dünyanın çeşitli bölgelerinde, havalimanlarına iniş-kalkış sırasında, pilotların karşılaştığı lazer tehdidi ile ilgili haberler, günlük basında da sıklıkla yer alıyor. Bunun askeri tarafa yansıması ise daha tehlikeli. Renkli lazerler, insan gözü tarafından görülebiliyor ve bunların verdiği zarar, geçici oluyor. Yeni bir tehdit olarak ortaya çıkan kızılötesi lazerler ise insan gözü tarafından tespit edilemiyor ve kalıcı zarar veriyor. Gentex-Norbo Genel Müdürü Serdar Edgü, bu yeni tehdidi şöyle anlattı: “Çıplak gözle görülemeyen kızıl ötesi dalga boyundaki lazerler, yeni bir tehdit türü ve göze kalıcı hasar verebilmesi dolayısı ile de üst seviye tehdit sınıfına giriyorlar. Sahada görev yapan personelin bu tehdide karşı korunması gerekiyor.”

Edgü, Gentex-Norbo’nun sunduğu çözüm ile ilgili de şunları söyledi: “Kritik aşamalarda uçucu personelin karşılaşabileceği lazer tehditleriyle mücadele etmek için Gentex, yeni bir koruyucu gözlük serisi geliştirdi. IDEF 2019’da da hem bu tehdide dikkat çekmeyi hem de gece ve gündüz kullanılabilen koruma çözümlerimizi tanıtmayı hedefledik. Askeri kullanıma ilave olarak, kolluk kuvvetleri, sınır devriye ekipleri ve acil durum ekipleri için de çözüm olan ürünlerde, standımızı ziyaret eden kamu personeli ile kurduğumuz diyalogda, tanıtım hedeflerimize büyük ölçüde ulaştığımızı gördük.”

Gentex-Norbo’nun, gözü, kızılötesi lazer tehdidine karşı koruyan koruyucu gözlük çözümleri.

 

Gentex-Norbo’nun tanıttığı geniş başlık ürün ailesinde ise balistik koruma da sunan HGU-56/P ABH öne çıktı. İleri malzeme teknolojisi ile ilave bir ağırlığa neden olmadan, standart HGU-56/P başlıklarına göre %100’den fazla balistik koruma sağlayan ve döner kanatlı platformlar için geliştirilen bu başlık, Türkiye’den de sipariş aldı.

 1,453 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.