Ana Sayfa Haberler Gentex Teknolojisi Artık Türkiye’de

Gentex Teknolojisi Artık Türkiye’de

Günümüz itibarıyla küresel pazarın %90’ına havacılık başlık, solunum ve iletişim sistemleri sağlayan Gentex, bu yıl kuruluşunun 125’inci yılını kutluyor. Gentex’in, her biri kendi alanında dünyanın en iyileri arasında yer alan ürünleri, Türk kullanıcılarına, Gentex Norbo Korunma Teknolojileri A.Ş. (Gentex-Norbo) tarafından sunuluyor.

 

Türkiye ve Türk pazarına duyulan güvenin bir sonucu olarak Gentex-Norbo’nun kurulması ile alanında dünyanın en iyi teknolojisinin ülkeye getirilmesi, milli ihtiyaçların maliyet-etkin olarak karşılanması, savunma sanayisi alanında kritik ve önemli bir yatırım yapılması ve ayrıca ihracat kalemlerine önemli bir katkıda bulunulabilmesine yönelik, son derece kritik bir yatırım Türkiye’ye kazandırıldı.

Modern bir altyapı ve teçhizat ile donatılan tesislerinde Gentex-Norbo, Gentex’in rakipsiz ürünlerini, teknoloji transferi yolu ile Türkiye’de üretmek için kolları sıvadı. Sadece askeri değil sivil ve endüstriyel alanlardaki ihtiyaçları karşılamak için de üretim yapmayı hedefleyen firma; Türk Silahlı Kuvvetleri ve Güvenlik Güçlerimize hizmet verecek; ayrıca dost ve müttefik ülkelere de ihracat yapabilecek.

 

Standartları Belirleyen Havacılık Başlık Çözümleri

Teknoloji gelişse de hava mürettebatı ile yer bakım personelinin fiziksel çalışma ortamı, zorluğundan hiç bir şey kaybetmiyor; hatta hava mürettebatının görevini etkinlikle yerine getirebilmesinde yeni zorluklarla ve tehditlerle karşılaşılabiliyor. Bu gibi ortamlarda, hem sağlam hem güvenilir hem de sayısal teknolojileri kucaklayan başlık çözümleri, Gentex-Norbo’dan geliyor.

Gentex firması; Gentex®, Ops-Core®, ALPHA®, Aegisound®, Cromwell®, PureFlo®, Filtron®, Argus® ve Dual Mirror™ markaları ile biliniyor. Firma, 125 yıllık tecrübesiyle dünyanın en önde gelen; yüksek performanslı uçuş mürettebatı ve yer destek personeli başlıkları ile solunum sistemleri, endüstriyel emniyet başlıkları, başlığa tümleşik iletişim sistemleri ve kulaklıklar ile yüz koruma sistemleri üreticileri arasında lider konumunda. Gentex ayrıca, başlığı bir platform olarak görüp ilgili her türlü operasyonel ihtiyacı başlığa entegre edebilen sistemler de üretiyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Güvenlik Güçleri, Gentex ürünlerine yabancı değil. Türkiye’de, binlerce Gentex başlığı yıllardır aktif olarak kullanılıyor ve öncelikli olarak tercih ediliyor. Gentex-Norbo, Gentex’in farklı çözümlerinin, hem Türkiye ve sorumluluk alanında bulunan dost ve müttefik ülkelerde pazarlanması hem de belirli ürünlerin Ankara’da kurulan fabrikada üretilmesi ile ilgili yatırım yoğun çalışmalarını kararlılıkla devam ettiriyor.

Yüksek Teknolojili Hava Mürettebatı Başlık Sistemleri

70 yıldan fazla bir süredir devam eden yenilikçi geçmişiyle havacılık sistemleri üreten Gentex’in sabit ve döner kanatlı havacılık başlıkları, günümüzde modern silahlı kuvvetleri tarafından öncelikle tercih ediliyor.

Gentex’in onlarca havacılık başlığından öne çıkan ürünleri şöyle sıralanıyor:

 

 

 

Zorlu Gereksinimler, Yenilikçi Çözümler

Günümüz hava araçlarında kullanılan yüksek teknolojiye sahip başlıkların birçok işleve sahip olması gerekiyor. Bunların arasında; darbelere karşı koruma, işitme-göz-yüz koruması, solunum desteği ve KBRN koruması, kablosuz iletişim desteği, gece görüş gözlüğü ve başlığa monteli gösterge ve/veya komuta entegrasyonu yer alıyor.

Bu işlevleri yerine getirecek başlık çözümlerinin ergonomik ve kullanılabilir olmaları için “insan faktörleri mühendisliği” yaklaşımı ile tasarlanması gerekiyor. Gentex, havacılık alanındaki uzun yıllara dayanan deneyimi ile kullanılabilirlik, emniyet ve performans gereksinimleri konusunda derin bir uzmanlığa sahip. Gentex mühendisleri, daha iyi ürünler geliştirebilmek için, kullanıcı ile hem laboratuvarda hem de sahada sürekli birlikte çalışıyorlar. İnsan vücudunun boyutları ile ilgilenen özel bir bilim dalı olan antropometri, malzeme bilimi, bilgisayar destekli modelleme, simülasyon tabanlı ve operasyonel test ve değerlendirme, Gentex mühendisleri tarafından bu süreçlerde yoğun olarak kullanılıyor.

Gentex çözümleri; görev dayanımı, başlığa monteli gösterge entegrasyonu ve görüş netliği konularında öne çıkıyor. Gentex, pilotların görev dayanımını arttırmak için, başlık bağlama ve askı sistemlerini; kararlılık, boyuna asgari yük bindirme, gece görüş gözlüklerinin ağırlığının dengelenmesi için kullanılan ek ağırlık ihtiyacını azaltma, geniş görüş açısını koruma ve gözü gece görüş gözlüğü kullanımı sırasında rahatlama gereksinimleri uyarınca tasarlıyor.

Başlığa monteli göstergeler, doğal olarak başlığa kayda değer bir ağırlık getiriyor. Gentex, bu göstergelerin performansını destekleyecek tasarıma sahip başlıkları, hafif kompozit malzemeler kullanarak tasarlıyor. Ayrıca; antropometrik farklılıkları ele alabilecek, göze etkileri ve yansımayı azaltacak, lazer tehditlerine karşı koruma sağlayacak, görüş alanını koruyacak, gece ve gündüz kullanılabilecek gelişmiş optik bileşenleri de sağlıyor.

Başlık vizörleri, pilotların ve mürettebatın görüş netliğini doğrudan etkiler. Gentex, görüş netliği ile ilgili herhangi bir kayıp yaşanmaması için vizörleri, hiçbir renk kaymasına yol açmayacak ve mükemmel optik kaliteye sahip olacak şekilde tasarlıyor. Bu vizörler ayrıca, uçaktan fırlatma koltuğu ile atlama durumunda, gece görüş gözlüğünün ya da kaska monteli göstergelerin olumsuz etkisini azaltacak; yüzü ve gözü çevredeki cisimlerden ve kuş çarpmalarından ve ayrıca gözü UV ışınlardan koruyacak özelliklere sahip olmasıyla da benzerlerinden ayrılıyor.

Gentex’in Başarısını Taçlandıran Proje: F-35

Gentex’in havacılık başlıkları, yıllardır F-22, F-16, F-18, Eurofighter gibi uçaklarda ve birçok helikopterde başarıyla kullanılıyor. Ayrıca, JHMCS (Joint Helmet Mounted Cueing System / Kaska Monteli Nişangâh Sistemi) gibi Kaska Monteli Gösterge uygulamalarında da tercih ediliyor.

Gentex’in sektör tecrübesi ve hava platformlarına yönelik başlık geliştirme konusundaki kabiliyetleri, firmayı, beşinci nesil F-35 uçaklarında kullanılacak başlıklar için de en doğru adres haline getirdi.

Birçok özelliği ile savaş uçaklarına yenilikler getiren F-35’te, pilot başlığı çok daha karmaşık ve görev-kritik bir sistem. F-35, bir önceki nesil uçaklar gibi bir baş üstü göstergeye (Head-Up Display / HUD) sahip değil. HUD’un üstlendiği; pilotun operasyon sahasındayken uçuş ve hedef ile ilgili kritik bilgileri aktarma görevini, F-35’te (Helmet Mounted Display System / HMDS) Kaska Monteli Gösterge Sistemi karşılıyor. Böylece, kaska monteli gösterge, JHMCS gibi sadece nişan alma evresinde görev yapan öncüllerinden farklı olarak, uçuşun tamamında görev-kritik hale geliyor. HMDS, HUD’un tüm işlevlerini ve daha fazlasını yerine getiriyor.

 

 

F-35’teki görev kritikliğinin getirdiği yüksek beklentiler, HMDS ile çözümleniyor. Gentex, F-35 pilotlarının HMDS başlık sistemi içerisinde; başlık kabuğu, solunum sistemi, işitme ve göz koruması, bunlara yönelik teknik ve idame desteğini sağlıyor. Gentex çözümleri sayesinde başlık, hem emniyet ve ergonomi gereksinimlerini karşılıyor hem de günümüzün ve geleceğin teknolojik ihtiyaçları için gerekli altyapıyı sağlıyor.

                                                                                                                                                                                                                                                Gentex’in, F-35’lerde kullanılan başlıklar için sağladığı ürün ve hizmetler şöyle sıralanıyor:

  • Gürültü Azaltıcı Teknolojiye sahip Başlık Kabuğu
  • Sayısal Aktif Gürültü Azaltıcı, Çift İşitme Korumalı Haberleşme Seti
  • Başlık Arayüzü Kablosu
  • Oksijen Maskesi (Test Seti dâhil)
  • Kimyasal ve Biyolojik Solunum Filtresi
  • Lazer Gözlükleri
  • Teknik Servis ve Destek

Gentex-Norbo, Havacılık Başlıklarında Türk Kullanıcılarını Desteklemeye Başladı

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Güvenlik Güçleri, sahada aktif olarak kullandıkları Gentex ürünlerinden son derece memnun. Türkiye ve dost ülkelerde kullanılan pazarın en iyisi olan başlıklar, başlangıçtan itibaren ömür devri boyunca, artık Gentex-Norbo tarafından, maliyet-etkin bir şekilde destekleniyor. F-35 pilotlarına özel üretilecek başlıklar için Pilot Başlık Uygulama Merkezi (Pilot Fit Facility)’nin kurulması, mevcut başlıkların onarılması ve modernize edilmesi de yakın gelecekte gündeme gelecek projeler arasında.

Gentex-Norbo Genel Müdürü Serdar Edgü, bu ortak girişimin yaklaşımını şöyle ifade ediyor: “Gentex teknolojisini Türkiye’ye getirmekten gurur duyuyoruz. Gentex, tartışmasız alanında dünyanın en iyisi. Türk Silahlı Kuvvetleri ve Güvenlik Güçlerimiz de operasyon sahasındaki başarıları ile dünyanın en iyileri olduğunu kanıtlamış durumda. Gentex-Norbo olarak yaptığımız, en basit anlamı ile bu iki ‘en iyi’yi bir araya getirmek. Aslında, bunun bir adım ötesine de geçiyoruz. Ürünlerimizi, ömür devri boyunca destekliyoruz. Gentex-Norbo’nun Türkiye’ye uzun vadeli bakışının bir sonucu olarak da hem üretim hem de idame ayağında, yerel katkıyı ve deneyimi oluşturacak adımları atıyoruz.”

 1,622 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.