Ana Sayfa Advertorial Gerçek Spektrum Hâkimiyeti için HENSOLDT TEWS

Gerçek Spektrum Hâkimiyeti için HENSOLDT TEWS

Taktik elektronik harp sistemleri, farklı alt sistemlerin entegre bir şekilde bir araya getirilmesi ile oluşturulduğunda, kullanıcısına, muharebe sahasında fark yaratan avantajlar sağlıyor. Savunma ve güvenlik uygulamalarına yönelik elektronik sistemlerde dünya liderlerinden biri olan HENSOLDT, uzun yıllardır taktik elektronik harp sistemi çözümleri geliştiriyor ve bu sistemler, dünya üzerinde, birçok son kullanıcıya, başarıyla hizmet veriyor.

Silahlı kuvvetler ve güvenlik güçleri; savunma, terörle mücadele ve benzeri görevlerde, kendilerine üstünlük sağlayacak yeni nesil teknolojileri edinmek ve kullanıma sunmak için ara vermeden çalışmalarını sürdürüyor. Günümüzün elektronik harp meydanında giderek daha önemli hale gelen entegre istihbarat sistemleri de silahlı kuvvetlere ve güvenlik güçlerine üstünlük sağlayacak araçlar arasında yer alıyor.

Göreve özel geliştirilmiş ve sahada kendi başına çalışan ürünler, harekât konseptlerinde kendilerine bir yer bulabiliyor ve sahada kritik roller üstlenebiliyor. Ancak gerçek bir spektrum hakimiyeti, bu gelişmiş sistemleri; bir arada çalışabilen çoklu-sensörlü ve çoklu-platformlu tümleşik sistemlere dönüştürerek sağlanabiliyor. Bu şekilde ortaya konan taktik elektronik harp sistemleri, sahada konuşlandırılan gelişmiş teknolojilerin optimum entegrasyonu ve gerçek zamanlı veri alışverişi özellikleri ile istihbarat faaliyetlerinin tercih edilen silahı haline geliyor.

HENSOLDT’un Taktik Elektronik Harp Sistemleri

HENSOLDT Güney Afrika (önceki adıyla GEW), TEWS ürün ailesi ile tam entegre, anahtar teslim taktik elektronik harp sistemleri alanında, sektörde lider bir konumda. Firma, sahip olduğu uzmanlıkla farklı işlevlere ve özelliklere sahip elektronik harp sistemlerini, birbiri ile bağlantılı çalışacak şekilde bir araya getiriyor. Bu entegre çözümler, tek bir sistem gibi çalışarak durumsal farkındalık ve istihbarat sağlıyor ve karşı tedbir uygulayabiliyor. Bu çözümler, firmanın en güncel ve gelişmiş GEW® serisi ürünlerini bir araya getiriyor ve HF, V/UHF ve SHF frekans bantlarında; hızlı geniş bant tespiti, gözetleme, yön bulma, analiz ve karıştırma işlevlerini yerine getiriyor. HENSOLDT Güney Afrika Elektronik Harp Sistemleri Yöneticisi Dr. Naudé Scribante, sundukları çözümleri, şu sözlerle anlatıyor: “Yüksek teknolojiye sahip ürünlerimiz ve yüksek entegrasyon kabiliyetimiz, sistemlerimizin, rakiplerinden çok daha üstün güvenilirliğe, teknolojiye ve kabiliyetlere sahip olmasını sağlıyor.”

HENSOLDT’un TEWS ürün ailesi, kullanıcılarına, ihracat kısıtlamaları olmadan sunuluyor.

Taktik Elektronik Harp Sistemlerinin Avantajları

Taktik elektronik harp sistemlerinin ana amacı; muhabere istihbaratı (COMINT) ve elektronik istihbarat (ELINT) destek tedbirlerini kullanarak anlık istihbarat değerlendirmeleri için gerçek zamanlı bilgi sağlamak ve böylece, düşmanın tespit ve teşhis edilmesini ve düşmanın konumunun bulunmasını desteklemektir. Elde edilen istihbarat, düşman kuvvetlerinin büyüklüğünü ve mevzilerini de içeren durumsal farkındalığın oluşturulmasının yanı sıra elektronik muharebe düzeni konusunda da farkındalık sağlıyor. Komutan, bu farkındalık bilgisi ile elektronik taarruz sistemlerini devreye sokabiliyor. Bu elektronik taarruz sistemleri ise düşmanın muhabere ve koordinasyon çalışmalar ile gözetleme ve hedefleme amaçlı radar kullanımını engelliyor, kesintiye uğratıyor ya da bunların etkisini azaltıyor. Böylece, düşmanın elektromanyetik spektrum kullanımını engelleyebiliyor.

Taktik elektronik harp sistemlerinin ikinci amacı ise ele geçirilen bilgilerin; işlenme, doğrulanma, analiz ve karar verme uygulamaları için stratejik birimlere gönderilmesi.

Taktik elektronik harp sistemleri, sahada tek başına çalışabilen tekli istasyonlardan; harekât alanında ideal performans için yapılandırılmış yeteneklere sahip, birbirine bağlı tam entegre bir elektronik harp ekosistemi olarak faaliyet gösteren çoklu istasyonlara kadar çeşitli tiplerde olabiliyor. HENSOLDT’un, son kullanıcıların her birinin kendine has gereksinimlerine ve farklı harekât ortamlarına göre özelleştirilebilen taktik elektronik harp sistemleri de platformdan bağımsız ve modüler özellikte geliştirildi. Bu sistemler; el telsizi, taşınabilir telsiz, mobil telsiz ve yarı-mobil telsizleri kullanarak entegre ağlar oluşturabiliyor.

Taktik elektronik harp sistemleri kapsamında oluşturulan elektronik harp ekosisteminin merkezi; güncel durumsal farkındalık, bilgiye dayalı görev planlama, gerçek zamanlı görev kontrolü ve kesin bir tehdit yönetimi sağlayan, elektronik harp komuta ve kontrol yazılım sistemidir. Bu sistemle gerçekleştirilen; etkili intikal planlaması, çevrim içi görev dağılımı yönetimi ve görev sonuçlarının gerçek zamanlı tasnifi ile sistemin sensör ve silahlarının kullanıcıya sunduğu katma değer de ortaya çıkar.

Neden HENSOLDT?

Bugüne kadar, büyük ölçekli entegre elektronik harp ekosistemlerine yüzlerce istasyon (sistem) sağlamış olan HENSOLDT, büyük ölçekli taktik elektronik harp sistemleri alanında, yaklaşık 30 yıllık deneyimine sahip ve bu alanda, pazar lideri konumunda. Kurulum, bakım ve iyileştirmeleri HENSOLDT tarafından yapılan ve on yıllardır kullanıcılarına hizmet veren bu sistemler, dünya üzerinde birçok ülkede aktif olarak kullanılıyor. Dr. Scribante, sistemlerin kullanımı hakkında şu değerlendirmelerde bulunuyor: “Bugüne kadar, çok geniş bir yelpazede yer alan sistemleri kullanıcılarımıza teslim ettik. Bu başarımızdan büyük gurur duyuyoruz. Bu süreçte kullanıcılarımızla oluşturduğumuz ortaklıklardan da aynı derece gurur duyuyoruz. Tüm kullanıcılarımıza, rafta hazır olan, aynı çözümleri önermiyoruz. Her bir kullanıcının kendine özgü ihtiyaçlarından yola çıkarak ihtiyaca özel sistemi geliştiriyoruz. Ayrıca, kullanıcılarımızı, sistemi, ömür devri boyunca sorunsuz işletilebilmesi konusunda da destekliyoruz.”

HENSOLDT, sistemlerini, dünya genelinde destekleyebilecek, uzmanlardan oluşmuş ekiplere sahip. Bu ekipler, kullanıcılara, kendi ülkelerinde; teknik ve lojistik destek, sürekli eğitim, uzun vadeli bakım, tamir ve güncellemeler konularında hizmet veriyor. HENSOLDT’un ekipleri, COVID-19 sürecinde de kullanıcılarına; uzaktan destek olmaya ve görevli personelinin bulunduğu ülkelerde, yerinde hizmet vermeye devam ediyor.

HENSOLDT Hakkında

HENSOLDT, ileri teknolojileriyle savunma ve güvenlik alanına yönelik elektronik sistemlerde dünya liderlerinden biri olmasının yanı sıra sivil ve askeri sensör çözümlerinde de öncü konumda bulunuyor. Bunların yanında HENSOLDT; veri yönetimi, robotik ve siber güvenlik alanlarında da mevcut yeteneklerini yazılım çözümleriyle birleştirerek yeni ürünler ortaya çıkarıyor.

Karada, denizde ve havada, HENSOLDT’un keşif ve koruma çözümleri, dünyayı daha güvenli bir yer haline getiriyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.