Ana Sayfa Haberler GES Mühendislik, Ana Yüklenicilere Anahtar Teslim Alt Sistemler Sağlıyor

GES Mühendislik, Ana Yüklenicilere Anahtar Teslim Alt Sistemler Sağlıyor

GES Mühendislik; tasarım, analiz, üretim ve entegrasyon alanlarındaki kabiliyetlerini ve özgün ürünlerini kullanarak ana yükleniciler için anahtar teslim hidrolik ve elektromekanik alt sistemler tasarlıyor ve üretiyor. Firmanın, tüm bu süreçleri, ana yüklenicilerle aynı kalite standartlarında yürütmesi ise onların bir uzantısı gibi çalışabilmesinin önünü açıyor. GES Mühendislik, SAHA EXPO 2022’de, bu anlayışla sağladığı çözümlerden; araç üstü yapıları, otomatik seviyeleme sistemini, anten yükseltme sistemlerini ve teleskopik mast ürün ailesini ön plana çıkartıyor.

Türk savunma ve havacılık sanayisinin geliştirdiği platform ve sistem çözümlerinin çeşitliliği ve karmaşıklığı arttıkça, bunların ana yüklenicilerinin, alt yüklenicilerinden beklentileri de artıyor. Bugün ana yükleniciler, tasarımından üretimine kadar tüm süreçleri ele alabilecek ve entegrasyon faaliyetlerine hazır bir şekilde alt sistem teslim edilebilecek firmalarla çalışmayı tercih ediyor. GES Mühendislik, alt sistemler alanında, bu beklentileri karşılayabilen bir firma olarak öne çıkıyor.

GES Mühendislik; periyodik gözden geçirmeleri kapsayan proje süreçlerinin yönetimi; analiz ve tasarım; mekanik, elektronik ve yazılım tasarımı; kablaj; üretim; boyama ve entegrasyon süreçlerini kendi bünyesinde yürütebiliyor. Bunları, ana yüklenicilerin kalite süreçleriyle uyumlu şekilde yerine getirmesi ise teslim edilen çözümlerin, sorunsuz bir şekilde ana sisteme ya da platforma entegre edilebilmesinin önünü açıyor.

GES Mühendislik, araç üst yapılarında, anten yükseltme sistemi gibi çözümlerini kullanıyor.

Entegrasyon, Üretimden Ayrı Bir Alanda Gerçekleştiriliyor

Tüm bu süreçlerde, ayrıntılar önemli farklar yaratıyor. Örneğin, GES Mühendislik, tıpkı ana yüklenici firmalar gibi, entegrasyon faaliyetlerini, üretim tesislerinden ayrı bir tesiste gerçekleştiriyor. Böylece üretimden kaynaklanan kirletici etkiler, entegrasyon alanına yansımıyor. Bu tür ayrıntılar, GES Mühendislik’in sunduğu hizmetin bir adım öne geçmesini sağlıyor.

GES Mühendislik, araç üst yapılarında, anten yükseltme sistemi gibi çözümlerini kullanıyor.

Araç Üst Yapılarında Kapsamlı Çözümler

Son dönemde araç üst yapılarına yönelik çalışmalarını yoğunlaştıran GES Mühendislik, tesislerine, üzerinde hiçbir sistem olmadan, çıplak halde gelen bir araca, tüm gerekli alt sistemleri entegre ediyor ve aracı, ana yüklenicinin görev sistemlerinin entegrasyonuna hazır hale getiriyor.

Özel görev araçları; radar, elektronik harp sistemi, komuta-kontrol merkezi, insansız hava aracı yer istasyonu ve hava savunma sistemi füzeleri gibi bir dizi görev sistemini taşımak için kullanılıyor. Bu araçların, ana görev sistemlerini destekleyecek şekilde; seviyeleme sistemi, teleskopik mast, anten yükseltme sistemi, konteyner ve jeneratör gibi yardımcı sistemlerle donatılması gerekiyor. GES Mühendislik, bu araçları, tüm bu yardımcı sistemlerle donatıyor ve ana görev sistemlerinin entegrasyonuna hazır hale getiriyor.

GES Mühendislik, araç üst yapıları için manuel ya da otomatik seviyeleme sistemleri sunabiliyor.

Entegre Edilen Sistemler de GES Mühendislik İmzasını Taşıyor

GES Mühendislik, özel görev araçlarına entegre ettiği yardımcı alt sistemlerin hemen hemen hepsi için özgün bir çözüme sahip. Firma;

  • Manuel ya da otomatik, hidrolik ya da elektromekanik araç seviyeleme sistemlerini,
  • Teleskopik mastları,
  • Anten yükseltme sistemlerini ve
  • Çelik Konteynerleri

özgün çözüm olarak sunabiliyor. Bu alt sistemler, hem kabiliyetleri hem de maliyet-etkinlikleriyle ön plana çıkıyor. Jeneratör gibi alt sistemler için ise müşterinin belirlediği modelleri tedarik edip sisteme entegre edebiliyor.

GES Mühendislik; tasarım, analiz, talaşlı imalat, kaynaklı imalat, kablaj ve benzeri konularda kendi çatısı altında hizmet vererek yüksek kaliteyi ve zamanında teslimatı da güvence altına alıyor.

GES Mühendislik, Entegratörlerin Proje Takvimlerini Rahatlatıyor

GES Mühendislik’in, araç üstü yapıları anahtar teslim olarak sunması; bunu da kısa süreler içinde yapması, entegratörlerin proje takvimlerini önemli ölçüde rahatlatıyor. Firmanın, kendi özgün ürünlerini kullanma ise hem performans konusunda avantaj sağlıyor hem de aracın hazır hale geleceği süreyi kısaltıyor.

GES Mühendislik, proje sürelerini kısaltmak için alabileceği diğer tedbirler için yatırım yapmaktan da geri durmuyor. Firmanın boyama konusunda yaptığı son yatırım, teslimat sürelerinde önemli bir avantaj sağlayacak.

GES Mühendislik, tasarımını ve üretimini yaptığı tek akslı römorklara üst yapılar da geliştiriyor.

10 Farklı Konfigürasyonda Araç Teslim Eden GES Mühendislik’in Kabiliyetleri Kendini İspat Etti

GES Mühendislik’in entegratör firmalara teslim ettiği araçlar, ana görev sistemlerinin entegrasyonunun ardından, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve diğer kamu kurumlarının envanterine girdi. GES Mühendislik, Eylül ayı itibarıyla 30’un üzerinde araç, yaklaşık 12 römork ve 15 anten yükseltme sistemi ile ilgili sipariş aldı ve bunların bir kısmını teslim etti. Tüm bunların sahip olduğu farklı konfigürasyonların sayısı ise 10’a ulaştı.

GES Mühendislik, araç üstü yapılarla ilgili hizmetlerini, yurt içinde, artan bir tempoyla gerçekleştirmeyi hedefliyor. Firmanın mevcut üretim ve entegrasyon altyapısı, yılda 50 aracın teslim edilmesine olanak sağlayacak seviyeye ulaştı. Firma, aynı hizmeti, yurt dışındaki entegratör firmalara da vermeye hazır.

GES Mühendislik, tasarımını ve üretimini yaptığı tek akslı römorklara üst yapılar da geliştiriyor.

Çok Amaçlı Teleskopik Mast Ürün Ailesi, Patentli Hibrit Mast ile Genişliyor

GES Mühendislik’in çok amaçlı teleskopik mast ürün ailesi, 3, 5, 9 ve 15 metreye kadar yükselebilen mastlardan oluşuyor. Firma, bu aileyi yeni modellerle geliştirmeye de devam ediyor. Aileye eklenen yeni modellerden 9 m’lik hibrit mast, gelişmiş özellikleriyle dikkat çekiyor.

Bu modelin ismindeki “hibrit” kelimesi, mastın, manuel olarak açılan modellerle elektrik motorlu modeller arasında bir yerde olmasından kaynaklanıyor. Hibrit mast da bir elektrik motoru yardımıyla açılıyor; ancak bu motor, mastın en geniş çaplı ilk bölümünü açıyor; diğer bölümler, bu ilk bölümle olan makara bağlantıları aracılığıyla açılıyor.

GES Mühendislik, tasarımını ve üretimini yaptığı çift akslı römorklara, seviyeleme sistemi de entegre edebiliyor.

GES Mühendislik’in patentini de aldığı bu mekanizma, beraberinde bir dizi avantaj getiriyor. Bu mekanizmada, elektrik motorunun, mastın sadece en geniş çaplı bölümünü açmak için kullanılması, elektrik motorlu diğer mastlara göre daha maliyet-etkin bir çözüm sunuyor. Mastın en geniş çaplı bölümü ile diğer bölümlerin, aşama aşama ve aynı anda, aynı ara ölçülerle açılması ise mastın, açılma sürecinde, üzerinde faydalı yük varken çok daha kararlı olmasını sağlıyor. Bu prensibin kullanılmadığı diğer elektrik motorlu mast modellerinde ise önce en küçük çapa sahip bölüm açılıyor ve bu da tam açılma gerçekleşene kadar mastı, kararsız ve kırılgan bir halde bırakabiliyor.

GES Mühendislik, 3 m’lik mast modelinin, araç üzerinde kullanıma uygun, kompozit ve elektrik motorlu sürümünü de çıkartı. Firma, yakın zamanda 9 m’lik mastlarının kompozit modelini çıkartmayı ve böylece, mast ürün ailesi yelpazesini tamamlamayı hedefliyor.

GES Mühendislik, farklı römorklar üzerine üst yapı entegrasyonu gerçekleştirdi.

Tablo. GES Mühendislik’in Teleskopik Mast Ürün Ailesi’nin Teknik Özellikleri

Manuel Mast Ürün AilesiElektrik Mast Ürün Ailesi
Açık Boy3 m5 m9 m15 m9 m3,5 m
Kapalı Boy1,2 m1,5 m2,3 m3,2 m2,5 m1,5 m
Azami Faydalı Yük Ağırlığı30 kg100 kg100 kg50 kg100 kg100 kg
Mast Ağırlığı15 kg30 kg110 kg180 kg150 kg45 kg
Gövde MalzemesiAlüminyumKompozit
Taşıma ŞekliSırt Çantası ileAraç Üstü
Mast Tahrik TipiManuelElektrik
Kurulum Süresi5 dakika3 dakika
Çalışma Sıcaklığı-30°C / +50°C
Depolama Sıcaklığı-45°C / +65°C
Personel1 Kişi
Çevresel Koşullara DayanıklılıkMIL-STD-810G Uyumlu
Rüzgar Dayanımı120 km/h

Mast Ürün Ailesi, Dünyanın Farklı Bölgelerinde Görev Yapıyor

GES Mühendislik’in çok amaçlı teleskopik mast ürün ailesi, Baykar’ın yurt içine ve yurt dışına teslim ettiği insansız hava aracı sistemlerin yer kontrol istasyonlarında kullanılıyor. Baykar’ın ihracat yaptığı ülkelerde, çöl şartlarından soğuk iklimlere kadar farklı coğrafi şartlarda görev yapan bu mastlar, sahada kendini ispat etti.

GES Mühendislik, yeni almış olduğu siparişlerin teslimatlarını da gerçekleştirdiğinde, sahada görev yapan mast sayısı 300’ü aşacak.

GES Mühendislik’in çok amaçlı teleskopik mast ürün ailesini yeni modellerle geliştirmeye de devam ediyor. Aileye eklenen yeni modellerden 9 m’lik hibrit mast, manuel olarak açılan modellerle elektrik motorlu modeller arasında bir yerde konumlanıyor.

GES Mühendislik, Tesis Altyapısı ile Geleceğe Hazırlanıyor

Ürünler cephesinde bu gelişmeler olurken GES Mühendislik, kurumsal gelişimini de sürdürüyor. Firma, tesis ve altyapılar konularında bir dizi yatırımı ve girişimi hayata geçiriyor.

GES Mühendislik, üretim faaliyetlerini, 7.000 metrekarelik tesisinde sürdürüyor. Entegrasyon faaliyetlerini ise sektörün önde gelen diğer firmalarının yaptığı gibi, üretimden ayrı bir tesiste yapıyor. 6.000 metrekarelik bu ikinci tesiste, araç depolama hizmeti de verebiliyor. Açık ve kapalı alanlarda, 40’ın üzerinde araç depolanabiliyor. Depolama altyapısı, GES Mühendislik’ten hizmet alan entegratör firmalara, önemli bir esneklik sağlıyor. Üst yapıları ile ilgili çalışma yapılacak araçlar, aynı anda teslim edilebiliyor ya da teslim alınabiliyor.

GES Mühendislik, elektronik ve yazılım alanlarındaki faaliyetlerini ise Teknopark Ankara’daki Ar-Ge tesislerinde sürdürüyor.

8×8 Araçların da Sığabileceği Boyama Altyapısı

GES Mühendislik’in altyapısına eklediği son kabiliyetlerden biri de boyama oldu. Firma, bu konuda artan ihtiyacını ve ana yüklenicilerin hızlı çözüm taleplerini dikkate alarak, boyama altyapısını oluşturdu. Bu altyapıya, 8×8 araç boyutundaki sistemler girebiliyor.

GES Mühendislik Kurucu Ortağı Serhat Demir, alt sistem entegratörü olma yolunda emin adımlarla ilerlediklerini şu sözlerle vurguluyor: “Ana yüklenicilere verdiğimiz hizmeti daha da üst seviyeye taşımak ve onların ana faaliyetlerine odaklanabilmesini sağlamak için kendimizi sürekli geliştiriyoruz. Amacımız, onlara, sadece kendi sistemlerini entegre ederek hazır hale getirecekleri altyapıları sunmak. Araç üstü yapılar konusundaki çalışmalarımızı da bu doğrultuda yapılandırdık. Boyama altyapısı, bu çalışmaların son zinciri oldu. Bu altyapı, teslimatlarımızı çok daha kısa sürelerde yapabilmemizi sağlayacak. Önümüzdeki dönemde, ihtiyaç olduğunu gördüğümüz diğer alanlarda da benzer yatırımlar yapmaya devam edeceğiz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.