Ana Sayfa Haberler GES Mühendislik, Otomatik Seviyeleme Çözümlerini, Şelterlerle Genişletiyor

GES Mühendislik, Otomatik Seviyeleme Çözümlerini, Şelterlerle Genişletiyor

Sektörün özel ihtiyaçlarına; Otomatik Araç Seviyeleme Sistemi, Palet Gergi Sistemi (Track Adjuster), Şelter Kaldırma ve Taşıma Sistemi ve havacılık uygulamalarına yönelik parça ve alt sistem çözümleri ile cevap veren GES Mühendislik, ürün ailesini, Otomatik Şelter Seviyeleme Sistemi ile genişletiyor. Sistem, firmanın şelterlere yönelik bir diğer çözümü olan Şelter Kaldırma ve Taşıma Sistemi ile birlikte, SEDEC’ de kurulan Kamp Alanı’nda sergileniyor. Otomatik Şelter Seviyeleme Sistemi, ilk defa bir fuarda sergileyen GES Mühendislik, ürün ailesindeki diğer çözümlerini ise standında, ziyaretçilerinin ilgisine sunuyor.

Şelter Kaldırma ve Taşıma Sistemi, forkliftlerin aksine, şelterlerin takoz veya kızaklar üzerine bırakılması zorunluluğunu da ortadan kaldırıyor. Sistem, zeminle temas hâlinde olan şelterleri de kaldırabiliyor.

 

Şelter Seviyeleme için İhtiyaç Duyulan Çözüm

Pek çok askeri sistemin bir parçası olan şelterlerin, sahada, düz bir konumda yerleştirilmesi, önemli ihtiyaçlar arasında yer alıyor. Önceden hazırlanmış, düz bir zeminin olmadığı ya da böyle bir hazırlığın yapılamadığı durumlarda ise şelter seviyeleme sistemleri, sahada, askerin en büyük yardımcısı oluyor. Bunun da ötesinde, aslında şelter seviyeleme sistemi, zaman zaman fabrika ortamında bile ihtiyaç duyulan bir çözüm olabiliyor.

  

 Otomatik Araç Seviyeleme Sistemi
                                                                                         (test platformuna monte edilmiş hâlde)

 

GES Mühendislik, Otomatik Araç Seviyeleme Sistemi’nin ardından, şelterlere özel gereksinimlere göre tasarladığı Otomatik Şelter Seviyeleme Sistemi’ni de kullanıma hazır hâle getirdi. Sistem sayesinde, şelterlerin otomatik olarak seviyelenmesi, kullanıcı tercihleri doğrultusunda, en fazla 7 dk içerisinde tamamlanabiliyor. Diğer yandan, Otomatik Araç Seviyeleme Sistemi, 5 derecelik eğimli arazide bulunan bir aracın seviyelenmesi için kullanılırken, Otomatik Şelter Seviyeleme Sistemi, 10 derecelik eğime sahip bir zeminde bulunan şelterlerin otomatik olarak seviyelenmesine olanak sağlıyor. Sistem, ayrıca, şelterlerin, vinç ve benzeri bir ekipmana ihtiyaç duyulmadan askeri araçlara yüklenmesi ve indirilebilmesine de olanak sağlıyor.

GES Mühendislik tarafından, kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde geliştirilen Otomatik Şelter Seviyeleme Sistemi, 10 tona kadar ağırlığa sahip şelterlerin, otomatik seviyelemesini gerçekleştirebiliyor. Ayrıca sistem, firmanın tümleşik bakış açısı sayesinde, benzer çözümlerden farklı olarak, Şelter Kaldırma ve Taşıma Sistemi ile aynı anda kullanılabiliyor. Böylece, kullanıcının, sahada, ihtiyacı olan sistemi kullanmak için, diğerini çıkartması gerekmiyor.

Otomatik Şelter Seviyeleme Sistemini, kısa süre içerisinde seri üretime hazır hâle getirmek için çalışmalarını sürdüren GES Mühendislik, sistem ile ilgili olarak, farklı kullanıcılarla ve şelter üreticileri ile de görüşmeler yapıyor.

 

40 Tonluk Bir Platform, 3 Dakikada Otomatik Olarak Seviyelenebiliyor

Firmanın, ASELSAN için özgün olarak geliştirdiği Otomatik Araç Seviyeleme Sistemi ise kalifikasyon testlerini başarıyla tamamlamasının ardından, teslimat için gün sayıyor. Sistem, üzerinde, radar benzeri faydalı yükler taşıyan askeri araçların, eğimli arazide, yere paralel hâle getirilmesi için kullanılıyor. Çeşitli sensörlerden gelen bilgileri kullanan ve toplamda 40 tonluk kaldırma kapasitesine sahip sistem, platformu, 3 dakika içerisinde, 0,2 derece hassasiyetle yere paralel hâle getirebiliyor. Hâlihazırda kullanılan sistemlerde, araç personelinin, su terazilerinden faydalanarak bu görevi tamamlaması, ilgili personelin el becerisine de bağlı olarak değişiyor ve yaklaşık 1 saat sürebiliyor.

GES Mühendislik’ in geliştirdiği elektromekanik sistemin, hidrolik sistemlere göre en büyük avantajlarından biri de seviyesini, uzun süre koruyabilmesi. Hidrolik sistemlerde, zaman geçtikçe, ayaklardan bir ya da birkaçında, yağ kaçağı gibi nedenlerle seviye farklılığı olabiliyor. GES Mühendislik’in elektromekanik çözümü ise seviyenin korunabilmesi için, gereksinim duyulandan, 10 kat daha güçlü bir motor frenine sahip.

Sistemin, arazide, çok uzun süreler kalacak olmasını da göz önüne alan GES Mühendislik, uzaktan erişim ve kontrol yeteneğini de sisteme dâhil etmiş durumda. Kullanıcının tercihine göre kullanılabilen bu sistem, cep telefonuna yüklenen bir uygulama sayesinde, araç üzerindeki kontrol panelinde yer alan tüm işlevlerin, uzaktan kullanımına imkân veriyor. Benzer şekilde, sistem üzerinde oluşabilecek arıza durumunda, sahaya gitmeden müdahale edilebiliyor.

Mevcut gereksinimler, 32 tona kadar olan araçları kapsasa da GES Mühendislik, çözümünü, 40 tonluk araçlarda da kullanılabilecek şekilde ortaya koydu. Böylece, gelecekte ortaya çıkacak yeni ihtiyaçların, mevcut çözüm ile şimdiden kapsanması sağlandı. Firmanın hedefinde ise daha düşük tonajlı çözümler var. Bunlar, 4×4 araçları ve römorkları da kapsayacak. GES Mühendislik, 40 tonun üzerine çıkılması gerekirse buna da tasarım ve üretim altyapısı ile hazır.

GES Mühendislik, fuar katılımları ile tanıtım çalışmalarını yoğunlaştırdığı Otomatik Araç Seviyeleme Sistemi’nin, füze ve roket atış platformları da dâhil olmak üzere, farklı uygulamalarda da önemli bir potansiyele sahip olduğunu değerlendiriyor.

 

Palet Gergi Sistemi için Tek Adres

GES Mühendislik’in, FNSS ile yürüttüğü yerlileştirme projesi kapsamında, Savunma Sanayii Müsteşarlığının da desteği ile geliştirdiği ve kalifikasyonunu tamamladığı Palet Gergi Sistemi, paletli araçlarda, palet gerginliğinin ayarlanmasını sağlıyor. Hidrolik bir sisteme sahip olan ürün, 800 bar basınç altında çalışabiliyor. Teknolojisi 1970’li yıllara dayanan ve yurt dışından tedarik edilen mevcut sistemlerin yerini alması için geliştirilen Palet Gergi Sistemi, özellikle sızdırmazlık kabiliyeti ile öne çıkıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterindeki pek çok araçta da kullanılabilecek Palet Gergi Sistemi, özellikle ömür devri maliyetlerini düşürecek bir çözüm olarak öne çıkıyor. Seri üretimine de başlanan, yurt içinde tasarlanan ve üretilen sisteme, kullanıcı tarafından da ilgi gösteriliyor. Silah Taşıyıcı Araçlar projesi kapsamında, FNSS tarafından geliştirilen KAPLAN 10 platformu üzerinde, yaklaşık 500 km test edilen sistem, tam not aldı. Sistem, STA Projesi kapsamında TSK envanterine girecek. Sistemin, TSK envanterine girmesi ve NATO stok numarasına da sahip olmasıyla birlikte, dost ve müttefik ülkelere de ihraç edilebilmesinin önü açılacak.

GES Mühendislik yetkilileri, Palet Gergi Sistemi’nin, benzer bir sistemin kullanıldığı ALTAY tankında da kullanılabilecek sürümü üzerinde çalışmalarına devam ediyor.

Otomatik Şelter Seviyeleme Sistemi (araca yükleme durumunda)

Şelter Taşımanın En Kolay Yolu

GES Mühendislik’ in Şelter Kaldırma ve Taşıma Sistemi, yerle arasında boşluk kalmayacak şekilde konumlandırılmış farklı ebatlardaki farklı tip şelterlerin; kısa sürede ve pratik bir şekilde, yerden emniyetli biçimde kaldırılması ve bir çekici vasıtasıyla istenilen yere götürülmesi amacıyla kullanılıyor. Sistem sayesinde; şelterlerin, arazi veya fabrika koşullarındaki yer değişimleri, nispeten ağır ve hantal vinç ve forkliftlere bağlı kalınmaksızın gerçekleştirilebiliyor.

Şelter Kaldırma ve Taşıma Sistemi gibi bir çözüm olmadığı durumlarda, şelterlerin yerden kaldırılması işlemi, vinç ve forkliftler; taşınması işlemi ise konteyner taşımaya uygun kamyon ve römorklar vasıtasıyla yürütülüyor. Şelter, yerden vinçle kaldırılacağı zaman, bu aracın emniyetli çalışabileceği geniş bir alana ihtiyaç duyuluyor. Şelterin forklift ile kaldırılabilmesi için de yine geniş bir alana ihtiyaç duyuluyor ve şelter ile yer arasında, forkliftin çatallarının girebileceği bir boşluğun bulunması gerekiyor. Bu durum, her ne kadar ideal koşullarda geçerli olsa da örneğin, muharebe koşullarında, hızlı bir şekilde kurulmuş askeri üslerde, şelterler, doğrudan zemine yerleştirilebiliyor.

Şelter Kaldırma ve Taşıma Sistemi, toplamda 4 ayrı taşıyıcı bacaktan oluşuyor. Bu bacaklar, şelterin 4 köşesine yerleştirilerek monte edildikten sonra, önce şelter yerden kaldırılıyor. Daha sonra ise şelter, 4×4 taktik tekerlekli araçlar gibi, uygun güce sahip herhangi bir vasıtayla çekilerek taşınabiliyor.

Dışarıdan herhangi bir güç kaynağına ihtiyaç duymayan sistem, her bir bacakta ayrı ayrı bulunan manuel tahrikli hidrolik pompalar vasıtasıyla çalışıyor. Bununla birlikte, talep olması durumunda, her bir bacağa, ayrı birer akü ünitesi ve elektrikli pompa yerleştirilerek, sistem, elektrik tahriki ile de çalıştırılabilecek hale getirilebiliyor.

Tek personel ile kurulabilen sistemin, 2 personel ile kurulması durumunda, 4 adet bacağın şeltere bağlanması ve şelterin azami yüksekliğe kaldırılarak harekete hazır hâle getirilmesi, sadece 5 dakika sürüyor.

Ağırlığı 30 tona kadar olan şelterleri, yerden 50 cm yüksekliğe kadar kaldırabilen sistem, aynı şelteri, azami 15 km/sa hızla taşıyabiliyor. Sistem, ayrıca farklı ebat ve standarttaki pek çok şeltere monte edilebiliyor.

GES Mühendislik’in, FNSS ile imzaladığı sözleşme kapsamında, Savunma Sanayii Müsteşarlığının da desteği ile geliştirdiği ve kalifikasyonunu tamamladığı Palet Gergi Sistemi, paletli araçlarda, palet gerginliğinin ayarlanmasını sağlıyor.

Havacılık Ürünleri Çeşitleniyor

GES Mühendislik, havacılık alanında, 3 proje yürütüyor:

  • Pâl-Rotor Bağlantısı Komplesi (Hub Assembly): Döner kanatlı hava platformları için geliştirilen bu ürünün üretimi GES Mühendislik tarafından yapıldı. Firmanın, titanyum alaşımları işleme yeteneğinin de bir kanıtı olan bu ürün, müşteriye montajı tamamlanmış şekilde teslim ediliyor.
  • AIM-9 Sidewinder Füzeleri için Taşıyıcı Komplesi ve Birleştirici Halkası: Firma tarafından, SDT’nin ana yüklenici olduğu proje kapsamında, AIM-9 havadan havaya füzelerinde kullanılmak üzere yerlileştirilen ürünlerden ilki olan Birleştirici Halka (TD-Ring), füzenin güdüm sistemi ile motor kısmının birleştirilmesini sağlıyor. İkinci ürün olan Taşıyıcı Komplesi (Hanger Assembly) ise füzenin uçak ile bağlantısını sağlıyor.
  • İniş Takımı Şok Sönümleyici: Firma, Palet Gergi Sistemi’nden edindiği tecrübeyi de kullanarak, tasarımı hazır bir şok sönümlendiricinin üretimini gerçekleştiriyor.

GES Mühendislik, bu projelerden edindiği tecrübeleri, gelecekteki projelerinde de kullanmayı hedefliyor. Herhangi bir füzenin taşıyıcı komplesi ve birleştirici halkasını tasarlayıp üretebilecek kabiliyet seviyesine ulaşan firma, iniş takımı şok sönümleyicilerinin yurt içinde tasarımı üzerinde de çalışıyor.

AIM-9 Sidewinder Füzeleri için Taşıyıcı Komplesi ve Birleştirici Halkası

Hedefler Büyük

GES Mühendislik, henüz Türkiye’de üretilmeyen ürünleri, özgün olarak geliştirme ve yurt içinde üretme hedefi doğrultusunda, çalışmalarını sürdürüyor. Elektronik sistemlerin soğutulmasında ya da silahlı kulelerde, atış sonrası biriken gazları dışarı atmak için kullanılan fanlar da firmanın üzerinde çalıştığı, bu tür ürünler arasında yer alıyor. GES Mühendislik, bu tür projelere, var olan ürünün muadilini geliştirmek olarak değil, müşterinin ihtiyacını anlayıp, mevcut ürünlerin de yerine geçebilecek, özgün bir çözüm geliştirme bakış açısıyla yaklaşıyor.

GES Mühendislik Kurucu Ortağı Serhat Demir, bu yaklaşımlarını şöyle anlatıyor: “Temmuz ayında, 5. yılımızı doldurmuş olacağız. GES Mühendislik’ i ilk kurduğumuzda, sürdürülebilirlik endişelerinin de etkisiyle fason üretim, faaliyetlerimizin önemli bir kısmını teşkil etti. Ama bizim hedefimiz, ilk günden itibaren, kendi ürünleri olan, bir mühendislik firması hâline gelmekti. Aradan geçen zamanda, ortaya koyduğumuz ürünlerle doğru yolda olduğumuzu gösterdik. Önümüzdeki dönemde de ürünlerimizi çeşitlendirerek yolumuza devam edeceğiz.”

 2,335 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.