Ana Sayfa Manşet GES Mühendislik, Özel İhtiyaçlara Göre Uyarlanmış Çözümleri ile Fark Yaratmaya Devam Ediyor

GES Mühendislik, Özel İhtiyaçlara Göre Uyarlanmış Çözümleri ile Fark Yaratmaya Devam Ediyor

GES Mühendislik, son kullanıcıların, sahada karşılaştıkları özel sorunların çözümü için başvurduğu firmalardan biri olmaya devam ediyor. Niş alanlarda, özel elektro-mekanik ve mekanik ürünler tasarlayan ve geliştiren GES Mühendislik, son olarak, Çok Maksatlı Taşınabilir Kule’yi ürün ailesine dâhil etti.

GES Mühendislik, her projesinde, kullanıcı ihtiyaçlarını doğru analiz ederek, bu ihtiyaçlara en iyi şekilde cevap verebilecek, özgün ve anahtar teslim çözümler geliştirmeyi hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda işletilen proje süreçleri sonucunda, firmanın ürün ailesi de özel çözümlerden oluşan, özgün bir ürün kümesi olarak ortaya çıktı. Başta araç ve şelter seviyeleme sistemleri olmak üzere, bu özel çözümler, yurt içinde ve yurt dışında farklı kullanıcıların envanterine girmeye başladı.

GES Mühendislik’in SEDEC 2020 gündeminde, firmanın yeni ürünü olan Çok Maksatlı Taşınabilir Kule ve yine son dönemde ortaya çıkardığı ürünlerden biri olan Yükseltilebilir Direk (Mast) öne çıkacak.

Sınır ve Üs Bölgelerinde Çevre Hâkimiyeti

Özellikle son yıllarda daha da artan düzensiz göç, kaçakçılık ve terör gibi tehditlerin, ülke sınırlarında yarattığı hareketlilik, silahlı kuvvetlerin ve güvenlik güçlerinin en önemli gündem maddeleri arasında yer alıyor. Bu konudaki ihtiyaçları göz önüne alan GES Mühendislik, yenilikçi bir çözüm olan Çok Maksatlı Taşınabilir Kule’yi geliştirdi.

Silahlı kuvvetler ve güvenlik güçleri; terörle mücadelede, sınır ötesi harekâtlarda, düzensiz göç ve kaçakçılıkla mücadelede, geçici ve sabit üs bölgelerinde, göçmen konaklama kamplarında, kritik tesisler ile kara ve deniz sınırlarının korunmasında ve daha birçok görevde, çevreye hâkimiyet sağlayacak çözümlere ihtiyaç duyarlar. Kuleler ise bu hâkimiyeti sağlamanın önde gelen yollarından biridir. Ancak bu operasyonel senaryolar, mobil ya da sahada kurulabilen çözümler gerektirir. GES Mühendislik’in Çok Maksatlı Taşınabilir Kule çözümü, tam olarak bu ihtiyacı karşılamaya yönelik olarak geliştirildi.

Çok Maksatlı Taşınabilir Kule’nin yenilikçi özelliklerinden biri de kabinin ve kaldırma bloğunun, 0,1 derece hassasiyetle belirtilen yönde hareket ettirilebilmesi. Bu sayede, kulede taşınan silah ya da elektro-optik sensör gibi faydalı yüklerin, kendi sınırlarına ilave olarak, görüş ve angajman açıları değiştirilebiliyor. Böylece, arazi yapısından kaynaklanan kısıtlamalar ortadan kaldırılıyor.

Radarlar, muhabere cihazları, elektro-optik sistemler, silahlar ve benzeri faydalı yüklerin de entegre edilebildiği Çok Maksatlı Taşınabilir Kule, kullanıcısına, durumsal farkındalık ve taktik üstünlük konularında önemli avantajlar ve esneklik sağlıyor.

Çok Maksatlı Taşınabilir Kule, bu avantajları ve esnekliği; kolay nakledilebilmesi ve kurulabilmesi; her türlü hava şartında, sahada uzun süre ve yüksek güvenirlilikle çalışabilmesi; çok yönlü kullanıma ve faydalı yük entegrasyonuna uygunluğu; harekât ihtiyacına göre, gerek insanlı gerekse insansız görev yapabilmesi; kule ve faydalı yüklere 3G modülü ile uzaktan komuta edilebiliyor olması sayesinde sunuyor.

Arazi Yapısından Kaynaklanan Kısıtlamalardan Etkilenmiyor

Çok Maksatlı Taşınabilir Kule’nin yenilikçi özelliklerinden biri de kabinin ve kaldırma bloğunun, 0,1 derece hassasiyetle belirtilen yönde hareket ettirilebilmesi. Bu sayede, kulede taşınan silah ya da elektro-optik sensör gibi faydalı yüklerin, kendi sınırlarına ilave olarak, görüş ve angajman açıları değiştirilebiliyor. Böylece, arazi yapısından kaynaklanan kısıtlamalar ortadan kaldırılıyor.

Sahadaki İhtiyaca Pratik Çözüm

GES Mühendislik Kurucu Ortağı Serhat Demir, Çok Maksatlı Taşınabilir Kule’nin, ürün geliştirme yaklaşımlarında yeni bir sayfa açtığına dikkat çekiyor: “Çok Maksatlı Taşınabilir Kule, eğimli arazide, kendisini otomatik olarak seviyeleyebilen bir ürün. Bunu ise daha önceden geliştirdiğimiz ve bir ürün olarak sektörün kullanımına sunduğumuz; Şelter Seviyeleme Sistemimizi, Çok Maksatlı Taşınabilir Kule’ye entegre ederek sağladık. Ayrıca, Şelter ve Mobil Platform Kaldırma ve Taşıma Sistemimiz de Çok Maksatlı Taşınabilir Kule’nin, bir araca yüklenmesine gerek kalmadan, bir çekici ile nakledilebilmesini sağlıyor. Böylece GES Mühendislik, farklı ürünlerini bir araya getirerek entegre çözümler sunabilen bir firma haline geldi. Ürün ailemiz geliştikçe, bu tür yenilikçi çözümlerimiz daha da artacak ve çeşitlenecek.”

GES Mühendislik’in yükseltilebilir mast çözümü, ASELSAN tarafından gerçekleştirilen kabul testlerini de başarı ile geçti ve testlerin ardından, ASELSAN’a teslim edildi.

Çok Amaçlı Ekonomik Mast Çözümü

GES Mühendislik, yükseltilebilir mast çözümünü, özellikle elektro-optik sistemler ya da radar benzeri sistemlerin testlerine yönelik olarak geliştirdi. Ekonomikliği ile rakiplerinden ayrılan ürün, ASELSAN tarafından gerçekleştirilen kabul testlerini de başarı ile geçti. Ürün, testlerin ardından, ASELSAN’a teslim edildi.

Bir römork üzerine entegre edilen ve 15 metreye kadar yükseltilebilen mast sistemi, 50 kilograma kadar faydalı yükleri taşıyabiliyor. Bu faydalı yükler, elektro-optik görüntüleme sistemlerinin testleri sırasında kullanılan referans görseller ya da radarların testleri sırasında kullanılan yansıtıcı paneller olabiliyor. Bununla birlikte, mast üzerine, aydınlatma sistemi benzeri farklı faydalı yükler de entegre edilebiliyor.

Römork üzerinde, elektrik enerjisine ihtiyaç duyan faydalı yükler için, 12 kilowatt gücünde bir jeneratör bulunuyor. Römork üzerinde ayrıca, özel iklimlendirme sistemine sahip bir kabin de yer alıyor. Bu kabinde, termal kameraların testleri sırasında kullanılacak ve direk ile yükseltilecek olan test aparatları, test öncesinde istenilen sıcaklıkta şartlandırılabiliyor. Böylelikle kullanıcı, tüm test ihtiyaçlarını tek bir platform ile sağlayabiliyor.

Mast sistemi, manuel tahrikli makaralar vasıtasıyla yükseltiliyor. Bununla birlikte, kullanıcının talep etmesi durumunda, sisteme elektrikli motor da entegre edilebiliyor.

Römork hareket edeceği zaman, kapalı durumdaki mast sistemi, üzerinde bulunan bir mekanizma vasıtasıyla kolaylıkla yana doğru yatırılıyor. Benzer şekilde, mastın yükseltilebilmesi için de mast dik konuma getiriliyor ve römorkun denge ayakları açılıyor. Mast sistemi tamamen yükseltildikten sonra da halatlar vasıtasıyla yere sabitlenerek, salınım yapması engelleniyor.

GES Mühendislik Kurucu Ortağı Serhat Demir, yeni ürünleri ile ilgili olarak şunları söylüyor: “Bu ürünümüzü, özellikle sensör sistemlerini test etmek isteyen firmalar ve son kullanıcılar için geliştirdik. Ürünü, değerli faydalı yüklerden ziyade, basit test aparatlarının yükseltilmesine yönelik olarak tasarladığımız için de çok yüksek maliyetli mast sistemlerine kıyasla oldukça ekonomik bir ürün ortaya koyduk. Ürünümüzün ASELSAN tarafından kabul edilmiş olması da bize ayrıca bir mutluluk veriyor.”

GES Mühendislik’in bugüne kadar toplam 11 ürünü ve alt sistemi yerlileştirdiğini biliyor muydunuz?

GES Mühendislik, son kullanıcıların ve ana yüklenicilerin ihtiyaç duyduğu çözümleri, yenilikçi ve çözüm odaklı yaklaşımlarla talep edilen sürede teslim ediyor. Firma, bu kapsamda, daha önceden Türkiye’de yapılmamış 11 farklı ürün ve alt sistemi, yerli imkânlarla geliştirdi ve kendi kabiliyetleri dâhilinde üretimini gerçekleştirdi.

GES Mühendislik’in geliştirdiği ürünlerin %70’ten fazlasının, Türkiye’de ilk defa geliştirilen ürünler olduğunu biliyor muydunuz?

GES Mühendislik, tasarım ve üretim kabiliyetleriyle ilkleri başaracağı işleri üstlenmekten çekinmiyor. Özellikle savunma sanayisinde ana yüklenici pozisyonundaki firmaların ihtiyaçlarını dikkate alıyor ve bu gereksinimlere uygun ürünler geliştiriyor.

GES Mühendislik’in yükseltilebilir mast çözümü, ekonomikliği ile rakiplerinden ayrılıyor.

GES Mühendislik’in kaynaklı üretim faaliyetlerinin, ülkemizin başlıca savunma ve havacılık firmaları tarafından onaylanmış olduğunu biliyor muydunuz?

GES Mühendislik’in fabrikası içerisinde yer alan kaynak atölyesi; ASELSAN, FNSS, Otokar ve Nurol Makina tarafından onaylı. Bu sayede, alüminyumdan zırh çeliğine kadar birçok farklı malzemenin kaynak operasyonlarını içeren üretimleri gerçekleştirip bu firmalara teslim edebiliyor. Ayrıca, kaynak atölyesi ve ilgili personel, akredite kuruluşları tarafından da sertifikalandırıldı.

GES Mühendislik’in hava platformlarına da yönelik üretim yaptığını ve AS9100 Rev D sertifikasına sahip olduğunu biliyor muydunuz?

GES mühendislik, tasarım ve üretim kalitesi konusunda standartların en yüksek seviyede olduğu hava platformları için de üretim yapıyor. Bunun için 2017 yılından beri AS9100 sertifikasına sahip.

GES Mühendislik’in, en yüksek kalite için, ürünlerinin tasarımının yanı sıra üretimini de üstlendiğini biliyor muydunuz?

GES mühendislik, bünyesinde bulunan 16 adet CNC tezgâh, 2 adet CMM ölçüm cihazı ve kaynak ve montaj hatları ile tasarımını yaptığı ürünleri kendi bünyesinde üretiyor. Böylece, kullanıcılarına, alanındaki en yüksek kalite gereksinimlerini karşılayan ürünleri, gönül rahatlığı ile teslim ediyor.

GES Mühendislik’in, mühendislik ve test hizmetleri de verdiğini biliyor muydunuz?

GES Mühendislik, sadece kendi ürünlerini geliştirmiyor; aynı zamanda kullanıcılarına sağladığı tasarım, analiz ve test gibi mühendislik hizmetleri ile ürün tasarımlarına katkıda bulunabilmek için de çalışıyor.

 941 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.