Ana Sayfa Haberler GES Mühendislik, Özel İhtiyaçlara, Özgün Çözümleriyle Cevap Veriyor

GES Mühendislik, Özel İhtiyaçlara, Özgün Çözümleriyle Cevap Veriyor

GES Mühendislik, kurulduğu 2013 yılından beri, özgün ürünler geliştiren bir mühendislik firması olabilmek adına çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmalarının ulaştığı noktayı, Eurasia Airshow’ da sergileyen firma; Otomatik Araç Seviyeleme Sistemi, Palet Gergi Sistemi (Track Adjuster), Şelter Kaldırma ve Taşıma Sistemi ve havacılık uygulamalarına yönelik parça ve alt sistem çözümleri ile ziyaretçilerinin karşısına çıkıyor.

 

40 Tonluk Bir Platformun, Otomatik Olarak Seviyelenebilmesi için 3 Dakika Yeterli

Firmanın, ASELSAN için özgün olarak geliştirdiği Otomatik Araç Seviyeleme Sistemi, üzerinde, radar benzeri faydalı yükler taşıyan askeri araçların, eğimli arazide, yere paralel hâle getirilmesi için kullanılıyor. Çeşitli eğim sensörlerinden gelen bilgileri kullanan ve toplamda 40 tonluk kaldırma kapasitesine sahip sistem, platformu, 3 dakika içerisinde, 0,2 derece hassasiyetle yere paralel hâle getirebiliyor. Hâlihazırda kullanılan sistemlerde, araç personelinin, su terazilerinden faydalanarak bu görevi tamamlaması, ilgili personelin el becerisine de bağlı olarak değişiyor ve yaklaşık 1 saat sürebiliyor.

Otomatik Araç Seviyeleme Sistemi (Test platformuna monte edilmiş hâlde)

 

GES Mühendislik’ in geliştirdiği elektromekanik sistemin, hidrolik sistemlere göre en büyük avantajlarından biri de seviyesini, uzun süre koruyabilmesi. Hidrolik sistemlerde, zaman geçtikçe, ayaklardan bir ya da birkaçında, yağ kaçağı gibi nedenlerle seviye farklılığı olabiliyor. GES Mühendislik’in elektromekanik çözümü ise seviyenin korunabilmesi için, gereksinim duyulandan, 30 kat daha güçlü bir motor frenine sahip.

Sistemin, arazide, çok uzun süreler kalacak olmasını da göz önüne alan GES Mühendislik, uzaktan erişim ve kontrol yeteneğini de sisteme dâhil etmiş durumda. Kullanıcının tercihine göre kullanılabilen bu sistem, cep telefonuna yüklenen bir uygulama sayesinde, araç üzerindeki kontrol panelinde yer alan tüm işlevlerin, uzaktan kullanımına imkân veriyor.

Sistem, ASELSAN yetkililerini katılımı ile fonksiyonel testlerini başarıyla tamamladı. Önümüzdeki dönemde, çevre koşulları testlerinin de tamamlanması ile kalifikasyon sürecinin sonuna gelinecek.

GES Mühendislik, fuar katılımları ile tanıtım çalışmalarını yoğunlaştırdığı Otomatik Araç Seviyeleme Sistemi’nin, füze ve roket atış platformları da dâhil olmak üzere, farklı uygulamalarda da önemli bir potansiyele sahip olduğunu değerlendiriyor.

 

Palet Gergi Sistemi için Tek Adres

GES Mühendislik’in, FNSS ile imzaladığı sözleşme kapsamında, Savunma Sanayii Müsteşarlığının da desteği ile geliştirdiği ve kalifikasyonunu tamamladığı Palet Gergi Sistemi, paletli araçlarda, palet gerginliğinin ayarlanmasını sağlıyor. Hidrolik bir sisteme sahip olan ürün, 800 bar basınç altında çalışabiliyor.

GES Mühendislik’in, FNSS ile imzaladığı sözleşme kapsamında, Savunma Sanayii Müsteşarlığının da desteği ile geliştirdiği ve kalifikasyonunu tamamladığı Palet Gergi Sistemi, paletli araçlarda, palet gerginliğinin ayarlanmasını sağlıyor.

 

Teknolojisi, 1970’li yıllara dayanan ve yurt dışından alınan mevcut sistemlerin yerini alması için geliştirilen Palet Gergi Sistemi, özellikle sızdırmazlık kabiliyeti ile öne çıkıyor. Paletli araçların, bir süre kullanılmamaları durumunda, palet gergi sistemlerinin yağ kaçırması, sık rastlanan bir durum. GES Mühendislik’in çözümü, bu sorunu da ortadan kaldırıyor.

Muadillerine göre fiyat avantajına sahip olan sistemin seri üretimine de başlandı. Yurt içinde tasarlanan ve üretilen sisteme, kullanıcı tarafından da ilgi gösteriliyor. Yapılacak testler sonrasında başarılı bulunması hâlinde, ürünün, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterindeki çeşitli paletli araçlarda da kullanılması söz konusu. Sistemin, TSK envanterine girmesi ve NATO stok numarasına da sahip olmasıyla birlikte, dost ve müttefik ülkelere de ihraç edilebilmesinin önü açılacak.

GES Mühendislik yetkilileri, Palet Gergi Sistemi’nin, benzer bir sistemin kullanıldığı ALTAY tankında da kullanılabilecek sürümü üzerinde çalışmalarına devam ediyor.

 

Şelter Taşımanın En Kolay Yolu

GES Mühendislik’in Şelter Kaldırma ve Taşıma Sistemi, yerle arasında boşluk kalmayacak şekilde konumlandırılmış farklı ebatlardaki her çeşit şelterin; kısa sürede ve pratik bir şekilde, yerden emniyetli biçimde kaldırılması ve bir çekici vasıtasıyla istenilen yere götürülmesi amacıyla kullanılıyor. Sistem sayesinde; şelterlerin, örneğin bir kışla içerisindeki kısa mesafeli yer değişimleri, nispeten ağır ve hantal vinç ve forkliftlere bağlı kalınmaksızın gerçekleştirilebiliyor.

Şelter Kaldırma ve Taşıma Sistemi, forkliftlerin aksine, şelterlerin takoz veya kızaklar üzerine bırakılması zorunluluğunu da ortadan kaldırıyor. Sistem, zeminle temas hâlinde olan şelterleri de kaldırabiliyor.

 

Şelter Kaldırma ve Taşıma Sistemi gibi bir çözüm olmadığı durumlarda, şelterlerin yerden kaldırılması işlemi, vinç ve forkliftler; taşınması işlemi ise konteyner taşımaya uygun kamyon ve römorklar vasıtasıyla yürütülüyor. Şelter, yerden vinçle kaldırılacağı zaman, bu aracın emniyetli çalışabileceği geniş bir alana ihtiyaç duyuluyor. Şelterin forklift ile kaldırılabilmesi için de yine geniş bir alana ihtiyaç duyuluyor ve şelter ile yer arasında, forkliftin çatallarının girebileceği bir boşluğun bulunması gerekiyor. Bu durum, her ne kadar ideal koşullarda geçerli olsa da örneğin, muharebe koşullarında, hızlı bir şekilde kurulmuş askeri üslerde, şelterler, doğrudan zemine yerleştirilebiliyor.

Şelter Kaldırma ve Taşıma Sistemi, toplamda 4 ayrı taşıyıcı bacaktan oluşuyor. Bu bacaklar, şelterin 4 köşesine yerleştirilerek monte edildikten sonra, önce şelter yerden kaldırılıyor. Daha sonra ise şelter, 4×4 taktik tekerlekli araçlar gibi, uygun güce sahip herhangi bir vasıtayla çekilerek taşınabiliyor.

Şelter Kaldırma ve Taşıma Sistemi, depolama durumuna getirildiğinde, çok az yer kaplıyor.

 

Dışarıdan herhangi bir güç kaynağına ihtiyaç duymayan sistem, her bir bacakta ayrı ayrı bulunan manuel tahrikli hidrolik pompalar vasıtasıyla çalışıyor. Bununla birlikte, talep olması durumunda, her bir bacağa, ayrı birer akü ünitesi ve elektrikli pompa yerleştirilerek, sistem, elektrik tahriki ile de çalıştırılabiliyor.

Tek personel ile kurulabilen sistemin, 2 personel ile kurulması durumunda, 4 adet bacağın şeltere bağlanması ve şelterin azami yüksekliğe kaldırılarak harekete hazır hâle getirilmesi, sadece 5 dakika sürüyor.

Ağırlığı 30 tona kadar olan şelterleri, yerden 50 cm yüksekliğe kadar kaldırabilen sistem, aynı şelteri, azami 15 km/sa hızla taşıyabiliyor. Sistem, ayrıca farklı ebat ve standarttaki pek çok şeltere monte edilebiliyor.

 

Havacılık Ürünleri Çeşitleniyor

GES Mühendislik, havacılık alanında, 3 proje yürütüyor:

  • Pâl-Rotor Bağlantısı Komplesi (Hub Assembly): T129 ATAK helikopterlerinde kullanılan bu ürün, TUSAŞ tarafından geliştirildi ve GES Mühendislik tarafından üretildi. Firmanın, titanyum alaşımları işleme yeteneğinin de bir kanıtı olan bu ürün, TUSAŞ’a, montajı tamamlanmış şekilde teslim ediliyor.

Pâl-Rotor Bağlantısı Komplesi (Hub Assembly)

 

  • AIM-9 Sidewinder Füzeleri için Taşıyıcı Komplesi ve Birleştirici Halkası: Firma tarafından, SDT’nin ana yüklenici olduğu proje kapsamında, AIM-9 havadan havaya füzelerinde kullanılmak üzere yerlileştirilen ürünlerden ilki olan Birleştirici Halka (TD-Ring), füzenin güdüm sistemi ile motor kısmının birleştirilmesini sağlıyor. İkinci ürün olan Taşıyıcı Komplesi (Hanger Assembly) ise füzenin uçak ile bağlantısını sağlıyor.

AIM-9 Sidewinder Füzeleri için Taşıyıcı Komplesi ve Birleştirici Halkası

 

  • İniş Takımı Şok Sönümleyici: Firma, Palet Gergi Sistemi’nden edindiği tecrübeyi de kullanarak, tasarımı hazır bir şok sönümlendiricinin üretimini gerçekleştiriyor.

GES Mühendislik, bu projelerden edindiği tecrübeleri, gelecekteki projelerinde de kullanmayı hedefliyor. Herhangi bir füzenin taşıyıcı komplesi ve birleştirici halkasını tasarlayıp üretebilecek kabiliyet seviyesine ulaşan firma, iniş takımı şok sönümleyicilerinin yurt içinde tasarımı üzerinde de çalışıyor.

 

Hedefler Büyük

GES Mühendislik, henüz Türkiye’de üretilmeyen ürünleri, özgün olarak geliştirme ve yurt içinde üretme hedefi doğrultusunda, çalışmalarını sürdürüyor. Elektronik sistemlerin soğutulmasında ya da silahlı kulelerde, atış sonrası biriken gazları dışarı atmak için kullanılan fanlar da firmanın üzerinde çalıştığı, bu tür ürünler arasında yer alıyor. GES Mühendislik, bu tür projelere, var olan ürünün muadilini geliştirmek olarak değil, müşterinin ihtiyacını anlayıp, mevcut ürünlerin de yerine geçebilecek, özgün bir çözüm geliştirme bakış açısıyla yaklaşıyor.

GES Mühendislik Kurucu Ortağı Serhat Demir, bu yaklaşımlarını şöyle anlatıyor: “Temmuz ayında, 5. yılımızı doldurmuş olacağız. GES Mühendislik’ i ilk kurduğumuzda, sürdürülebilirlik endişelerinin de etkisiyle fason üretim, faaliyetlerimizin önemli bir kısmını teşkil etti. Ama bizim hedefimiz, ilk günden itibaren, kendi ürünleri olan, bir mühendislik firması hâline gelmekti. Aradan geçen zamanda, ortaya koyduğumuz ürünlerle doğru yolda olduğumuzu gösterdik. Önümüzdeki dönemde de ürünlerimizi çeşitlendirerek yolumuza devam edeceğiz.”

 2,382 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.