Ana Sayfa Haberler GES Mühendislik, Sektörün Özel İhtiyaçlarını, Yenilikçi Çözümlerle Karşılıyor

GES Mühendislik, Sektörün Özel İhtiyaçlarını, Yenilikçi Çözümlerle Karşılıyor

MSI Dergisi’nin IDEF 2019 Kara Sistemleri Özel Sayısı’nda yayımlanan içerik, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

GES Mühendislik, kara sistemlerinin özel ihtiyaçlarına; Otomatik Araç Seviyeleme Sistemi, Şelter Seviyeleme Sistemi, Şelter ve Mobil Platform Kaldırma ve Taşıma Sistemi, Palet Gerdirici, Fanlar ve Sis Havanı gibi çözümleri ile cevap veriyor. Bu çözümlerin her biri, farklı platform ve sistem projelerinde, toplam performansı arttıran kritik bileşenler olarak öne çıkıyor.

 

40 Tonluk Bir Platform, 3 Dakikada Otomatik Olarak Seviyelenebiliyor

GES Mühendislik, Otomatik Araç Seviyeleme Sistemi’ni, ASELSAN için özgün olarak geliştirdi. Sistem, üzerinde, radar benzeri faydalı yükler taşıyan askeri araçların, eğimli arazide, yere paralel hâle getirilmesi için kullanılıyor. Çeşitli sensörlerden gelen bilgileri kullanan ve toplamda 40 tonluk kaldırma kapasitesine sahip ve tüm alt sistemler de dâhil olmak üzere tamamen elektrikle çalışan sistem, platformu, 3 dakika içerisinde, 0,2 derece hassasiyetle yere paralel hâle getirebiliyor. Hâlihazırda kullanılan sistemlerde, araç personelinin, su terazilerinden faydalanarak bu görevi tamamlaması, ilgili personelin el becerisine de bağlı olarak değişiyor ve yaklaşık 1 saat sürebiliyor.

Şelter Kaldırma ve Taşıma Sistemi, depolama durumuna getirildiğinde, çok az yer kaplıyor.

 

GES Mühendislik’in geliştirdiği elektromekanik sistemin, hidrolik sistemlere göre en büyük avantajlarından biri de seviyesini, uzun süre koruyabilmesi. Hidrolik sistemlerde, zaman geçtikçe, ayaklardan bir ya da birkaçında, yağ kaçağı gibi nedenlerle seviye farklılığı olabiliyor. GES Mühendislik’in elektromekanik çözümü ise seviyenin korunabilmesi için, gereksinim duyulandan, çok daha güçlü bir motor frenine sahip.

Sistemin, arazide, çok uzun süreler kalacak olmasını da göz önüne alan GES Mühendislik, uzaktan erişim ve kontrol yeteneğini de sisteme dâhil etmiş durumda. Kullanıcının tercihine göre kullanılabilen bu sistem, cep telefonuna yüklenen bir uygulama sayesinde, araç üzerindeki kontrol panelinde yer alan tüm işlevlerin, uzaktan kullanımına imkân veriyor. Benzer şekilde, sistem üzerinde oluşabilecek arıza durumunda, sahaya gitmeden müdahale edilebiliyor.

Şelter Seviyeleme Sistemi (araca yükleme durumunda)

Mevcut gereksinimler, 32 tona kadar olan araçları kapsasa da GES Mühendislik, çözümünü, 40 tonluk araçlarda da kullanılabilecek şekilde ortaya koydu. Böylece, gelecekte ortaya çıkacak yeni ihtiyaçların, mevcut çözüm ile şimdiden kapsanması sağlandı. Sistemin tamamen elektrikle çalışıyor olması, bir diğer önemli avantajını oluşturuyor. Firmanın hedefinde ise daha düşük tonajlı çözümler var. Bunlar, 4×4 araçları ve römorkları da kapsayacak. GES Mühendislik, 40 tonun üzerine çıkılması gerekirse buna da tasarım ve üretim altyapısı ile hazır.

Otomatik Araç Seviyeleme Sistemi

Kalifikasyon sürecini başarıyla tamamlanan sistem; düşük sıcaklık (-40°C depolama, -30°C çalışma), yüksek sıcaklık (+50°C depolama, +40°C çalışma), nem ve yağmurlama testlerinden de geçti. Sistem, teslimata hazır hale geldi.

GES Mühendislik, fuar katılımları ile tanıtım çalışmalarını yoğunlaştırdığı Otomatik Araç Seviyeleme Sistemi’nin, füze ve roket atış platformları da dâhil olmak üzere, farklı uygulamalarda da önemli bir potansiyele sahip olduğunu değerlendiriyor.

 

Şelter Seviyeleme için İhtiyaç Duyulan Çözüm

Pek çok askeri sistemin bir parçası olan şelterlerin, sahada, düz bir konumda yerleştirilmesi, önemli ihtiyaçlar arasında yer alıyor. Önceden hazırlanmış, düz bir zeminin olmadığı ya da böyle bir hazırlığın yapılamadığı durumlarda ise şelter seviyeleme sistemleri, sahada, askerin en büyük yardımcısı oluyor. Bunun da ötesinde, aslında şelter seviyeleme sistemi, zaman zaman fabrika ortamında bile ihtiyaç duyulan bir çözüm olabiliyor.

GES Mühendislik, Otomatik Araç Seviyeleme Sistemi’nin ardından, şelterlere özel gereksinimlere göre tasarladığı Şelter Seviyeleme Sistemi’ni de kullanıma hazır hâle getirdi. Sistem sayesinde, şelterlerin otomatik olarak seviyelenmesi, kullanıcı tercihleri doğrultusunda, en fazla 7 dakika içerisinde tamamlanabiliyor. Diğer yandan, Otomatik Araç Seviyeleme Sistemi, 5 derecelik eğimli arazide bulunan bir aracın seviyelenmesi için kullanılırken, Şelter Seviyeleme Sistemi, 10 derecelik eğime sahip bir zeminde bulunan şelterlerin otomatik olarak seviyelenmesine olanak sağlıyor. Sistem, ayrıca, şelterlerin, vinç ve benzeri bir ekipmana ihtiyaç duyulmadan askeri araçlara yüklenmesi ve indirilebilmesine de olanak sağlıyor.

GES Mühendislik tarafından, kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde geliştirilen Şelter Seviyeleme Sistemi, 10 tona kadar ağırlığa sahip şelterlerin, otomatik seviyelemesini gerçekleştirebiliyor. Ayrıca sistem, firmanın tümleşik bakış açısı sayesinde, benzer çözümlerden farklı olarak, Şelter Kaldırma ve Taşıma Sistemi ile aynı anda kullanılabiliyor. Böylece, kullanıcının, sahada, ihtiyacı olan sistemi kullanmak için, diğerini çıkartması gerekmiyor.

GES Mühendislik, Şelter Seviyeleme Sistemi ile ilgili çalışmalarına, 2016 yılının son çeyreğinde başladı. Fonksiyonel testleri başarıyla tamamlanan sistemin, kalifikasyon testlerinin de kısa süre içerisinde tamamlanması bekleniyor.

Şelter Kaldırma ve Taşıma Sistemi, forkliftlerin aksine, şelterlerin takoz veya kızaklar üzerine bırakılması zorunluluğunu da ortadan kaldırıyor. Sistem, zeminle temas hâlinde olan şelterleri de kaldırabiliyor.

 

Şelter Taşımanın En Kolay Yolu

GES Mühendislik’ in Şelter ve Mobil Platform Kaldırma ve Taşıma Sistemi, yerle arasında boşluk kalmayacak şekilde konumlandırılmış farklı ebatlardaki farklı tip şelterlerin ve mobil platformların; kısa sürede ve pratik bir şekilde, yerden emniyetli biçimde kaldırılması ve bir çekici vasıtasıyla istenilen yere götürülmesi amacıyla kullanılıyor. Sistem sayesinde; şelterlerin, arazi veya fabrika koşullarındaki yer değişimleri, nispeten ağır ve hantal vinç ve forkliftlere bağlı kalınmaksızın gerçekleştirilebiliyor.

Şelter ve Mobil Platform Kaldırma ve Taşıma Sistemi gibi bir çözüm olmadığı durumlarda, şelterlerin yerden kaldırılması işlemi, vinç ve forkliftler; taşınması işlemi ise konteyner taşımaya uygun kamyon ve römorklar vasıtasıyla yürütülüyor. Şelter, yerden vinçle kaldırılacağı zaman, bu aracın emniyetli çalışabileceği geniş bir alana ihtiyaç duyuluyor. Şelterin forklift ile kaldırılabilmesi için de yine geniş bir alana ihtiyaç duyuluyor ve şelter ile yer arasında, forkliftin çatallarının girebileceği bir boşluğun bulunması gerekiyor. Bu durum, her ne kadar ideal koşullarda geçerli olsa da örneğin, muharebe koşullarında, hızlı bir şekilde kurulmuş askeri üslerde, şelterler, doğrudan zemine yerleştirilebiliyor.

Şelter ve Mobil Platform Kaldırma ve Taşıma Sistemi, toplamda 4 ayrı taşıyıcı bacaktan oluşuyor. Bu bacaklar, şelterin 4 köşesine yerleştirilerek monte edildikten sonra, önce şelter yerden kaldırılıyor. Daha sonra ise şelter, 4×4 taktik tekerlekli araçlar gibi, uygun güce sahip herhangi bir vasıtayla çekilerek taşınabiliyor.

Dışarıdan herhangi bir güç kaynağına ihtiyaç duymayan sistem, her bir bacakta ayrı ayrı bulunan manuel tahrikli hidrolik pompalar vasıtasıyla çalışıyor. Bununla birlikte, talep olması durumunda, her bir bacağa, ayrı birer akü ünitesi ve elektrikli pompa yerleştirilerek, sistem, elektrik tahriki ile de çalıştırılabilecek hale getirilebiliyor.

Tek personel ile kurulabilen sistemin, 2 personel ile kurulması durumunda, 4 adet bacağın şeltere bağlanması ve şelterin azami yüksekliğe kaldırılarak harekete hazır hâle getirilmesi, sadece 5 dakika sürüyor.

Ağırlığı 30 tona kadar olan şelterleri, yerden 50 cm yüksekliğe kadar kaldırabilen sistem, aynı şelteri, azami 15 km/sa hızla taşıyabiliyor. Sistem, ayrıca farklı ebat ve standarttaki pek çok şeltere monte edilebiliyor.

GES Mühendislik’in, FNSS ile imzaladığı sözleşme kapsamında, Savunma Sanayii Başkanlığının da desteği ile geliştirdiği ve kalifikasyonunu tamamladığı Palet Gergi Sistemi, paletli araçlarda, palet gerginliğinin ayarlanmasını sağlıyor. Tüm testlerden başarıyla geçen Palet Gergi Sistemi’nin seri üretimine de başlamak üzere olan GES Mühendislik, yaklaşık 300 adetlik ilk siparişi aldı.

 

Palet Gergi Sistemi için Tek Adres

GES Mühendislik’in, FNSS ile yürüttüğü yerlileştirme projesi kapsamında, Savunma Sanayii Müsteşarlığının da desteği ile geliştirdiği ve kalifikasyonunu tamamladığı Palet Gergi Sistemi, paletli araçlarda, palet gerginliğinin ayarlanmasını sağlıyor. Hidrolik bir sisteme sahip olan ürün, 800 bar basınç altında çalışabiliyor. Teknolojisi 1970’li yıllara dayanan ve yurt dışından tedarik edilen mevcut sistemlerin yerini alması için geliştirilen Palet Gergi Sistemi, özellikle sızdırmazlık kabiliyeti ile öne çıkıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterindeki pek çok araçta da kullanılabilecek Palet Gergi Sistemi, özellikle ömür devri maliyetlerini düşürecek bir çözüm olarak öne çıkıyor. Seri üretimine de başlanan, yurt içinde tasarlanan ve üretilen sisteme, kullanıcı tarafından da ilgi gösteriliyor. Silah Taşıyıcı Araçlar projesi kapsamında, FNSS tarafından geliştirilen KAPLAN 10 platformu üzerinde, yaklaşık 500 km test edilen sistem, tam not aldı. Sistem, STA Projesi kapsamında TSK envanterine girecek. Sistemin, TSK envanterine girmesi ve NATO stok numarasına da sahip olmasıyla birlikte, dost ve müttefik ülkelere de ihraç edilebilmesinin önü açılacak.

GES Mühendislik yetkilileri, Palet Gergi Sistemi’nin, benzer bir sistemin kullanıldığı ALTAY tankında da kullanılabilecek sürümü üzerinde çalışmalarına devam ediyor.

 

GES Mühendislik, fan ürün ailesi ile analiz ve üretim teknolojilerindeki gelişmeleri, savunma ve havacılık sektöründe kullanılan fanlara taşıyor.

Yeni Nesil Fanlar

GES Mühendislik, fan ürün ailesi ile analiz ve üretim teknolojilerindeki gelişmeleri, savunma ve havacılık sektöründe kullanılan fanlara taşıyor. Daha az güç gerektiren ve daha yüksek akış sağlayan ürünler ortaya çıkaran GES Mühendislik’in ürün ailesi, hâlihazırda tahliye fanı ve soğutma fanı ürünlerini kapsıyor.

Savunma ve havacılık alanında; soğutma, iklimlendirme ya da tahliye amaçlı kullanılan fanlar; düşük hacim, düşük güç tüketimi ve yüksek akış gibi bir dizi zorlu ve birbiri ile çelişen gereksinime sahip. Bu şartlarda optimum çözüm, ancak modern analiz araçları ve üretim teknikleri ile bulunabiliyor. Yenilikçi analiz ve üretim yaklaşımı ile optimum bir çözüm sunan GES Mühendislik’in tahliye fanı, muadil ürüne göre, yaklaşık %25 daha az güç ile %10 daha fazla akış sağlıyor. GES Mühendislik, müşteri ihtiyaçlarına uygun boyutlara, güç tüketimine ve akışa sahip fanlar tasarlayabiliyor.

GES Mühendislik’in fan çözümleri, bir dizi yenilik getiriyor:

  • Özel pervane tasarımı ve üretim teknikleri sayesinde, daha az güçle daha fazla akış
  • Düşük maliyet
  • Daha düşük gürültü seviyesi

GES Mühendislik’in tahliye fanı, FNSS yetkililerinin de katıldığı fonksiyonel testlerde kendini ispat etti. Testler, yine GES Mühendislik tarafından tasarlanan, modern bir test düzeneğinde gerçekleştirildi. Kalifikasyon çalışmaları devam ediyor.

Sis havanı sistemine akıllı bir kutu ekleyen GES Mühendislik, her havanda mühimmat olup olmadığını ve bu mühimmatın ateşlemeye hazır olup olmadığını, kullanıcıya sürekli gösteriyor.

 

Sis Havanları Akıllanıyor

GES Mühendislik, kara araçlarının son savunma hatlarından biri olan ve tasarımı yıllardır değişmeyen sis havanlarına, yeni bir soluk getiriyor. Güvenilirliğin ön plana alındığı sis havanı, her havanda mühimmat olup olmadığını ve mühimmatın ateşleyeme hazır olup olmadığını, kullanıcıya sürekli iletiyor.

Sis havanı mühimmatı, bir tehdit ortaya çıktığında, zamanla yarışarak kullanılıyor. Dolayısı ile ateşlendiği zaman çalışması, kritik öneme sahip. Yıllardır tamamen mekanik cihazlar olarak tasarlanan sis havanlarında mühimmat olup olmadığı ise genelde gözle kontrol edilerek anlaşılıyor.

Sis havanı sistemine akıllı bir kutu ekleyen GES Mühendislik, her havanda mühimmat olup olmadığını ve bu mühimmatın ateşlemeye hazır olup olmadığını, kullanıcıya sürekli gösteriyor. Böylece kullanıcı, bir tehdit karşısında ateşleme düğmesine bastığında, sis havanının ateşleneceğinden emin olabiliyor. GES Mühendislik’in sis havanları, her türlü askeri araca entegre edilebiliyor.

GES Mühendislik’in sis havanı, bir dizi yenilik getiriyor:

  • Her havanda mühimmat olup olmadığı bilgisinin kullanıcıya gösterimi
  • Herhangi bir havanda yüklü merminin, çalışır durumda olup olmadığının kullanıcıya gösterimi
  • Sis havanlarının, diğer elektronik sistemlerle entegrasyonu

Sis havanı geliştirme çalışmalarına 2018 yılında başlayan GES Mühendislik, havanların fonksiyonel testlerini başarıyla tamamladı.

 

Hedefler Büyük

GES Mühendislik, henüz Türkiye’de üretilmeyen ürünleri, özgün olarak geliştirme ve yurt içinde üretme hedefi doğrultusunda, çalışmalarını sürdürüyor. GES Mühendislik, bu tür projelere, var olan ürünün muadilini geliştirmek olarak değil, müşterinin ihtiyacını anlayıp, mevcut ürünlerin de yerine geçebilecek, özgün bir çözüm geliştirme bakış açısıyla yaklaşıyor.

GES Mühendislik Kurucu Ortağı Serhat Demir, bu yaklaşımlarını şöyle anlatıyor: “Temmuz ayında, 6. yılımızı dolduracağız. GES Mühendislik’ i ilk kurduğumuzda, sürdürülebilirlik endişelerinin de etkisiyle fason üretim, faaliyetlerimizin önemli bir kısmını teşkil etti. Ama bizim hedefimiz, ilk günden itibaren, kendi ürünleri olan, bir mühendislik firması hâline gelmekti. Aradan geçen zamanda, ortaya koyduğumuz ürünlerle doğru yolda olduğumuzu gösterdik. Önümüzdeki dönemde de ürünlerimizi çeşitlendirerek yolumuza devam edeceğiz.”

 1,556 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.