Ana Sayfa Manşet GES Mühendislik, Tasarım ve Entegrasyon Kabiliyetleriyle Sivil Araçları Askeri Platformlara Dönüştürüyor

GES Mühendislik, Tasarım ve Entegrasyon Kabiliyetleriyle Sivil Araçları Askeri Platformlara Dönüştürüyor

GES Mühendislik, KORAL Elektronik Harp Sistemi üzerinde kullanılan olan pek çok kritik alt sistemi yerlileştirerek projenin ana yüklenicisi ASELSAN’a teslim etti.

Yürüttüğü Ar-Ge çalışmalarıyla ürün gamını her geçen gün genişleten GES Mühendislik, bir yandan da özgün olarak geliştirdiği ürünleri, üstlendiği projeler kapsamında ilgili araçlara entegre ediyor ve sivil araçları, askeri platformlara dönüştürüyor. Firmanın bu şekilde geliştirerek araç üstüne entegre ettiği özgün ürünler arasında; Teleskopik Mastlar, Otomatik Araç Seviyeleme Sistemleri ve farklı tipte Anten Yükseltme Platformları yer alıyor. GES Mühendislik, bu ürünlerden Anten Yükseltme Platformu’nun iki farklı sürümünü, SEDEC 2022’de ilk kez tanıtıyor. Firmanın fuarda öne çıkardığı diğer ürünler ise güvenlik alanındaki özel ihtiyaçları karşılamak için yenilikçi bir yaklaşımla geliştirdiği Çok Maksatlı Taşınabilir Kule ve sahada, eğimli araziye şelter yerleştirme problemini ortadan kaldıran Şelter Seviyeleme Sistemi şeklinde sıralanıyor.

Toplam çalışan sayısı 110; mühendis sayısı ise 50 kişiye ulaşan GES Mühendislik, Ar-Ge çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma, bu çalışmaları sayesinde, bir yandan mevcut ürünlerini geliştirirken diğer taraftan da ürün gamına yenilerini ekliyor.

Anten Yükseltme Platformu, Yabancı Muadilini Tahtından Etti

GES Mühendislik, en yeni ürünü olan Anten Yükseltme Platformu’nu, ASELSAN’ın KORAL Elektronik Harp Sistemi’nde kullanılmak üzere geliştirdi ve ürünler Haziran ayı içinde ana yükleniciye teslim edildi.

KORAL üzerinde daha önceden kullanılmakta olan yabancı menşeli sistemlerin yerini alan Anten Yükseltme Platformu’nun, iki ayrı sürümü bulunuyor. Her ikisi de elektromekanik olarak güç alan bu sistemler, faydalı yüklerini farklı prensiplerle yükseltiyor. Ürünün her iki versiyonu da faydalı yükü yükselttikten sonra, istenilen istikamete döndürebiliyor.

Bunlardan Tip-1 olarak adlandırılan ve “L” şeklinde olan ilki, üzerinde yer alan faydalı yükü yükseltebilmek için bir kaidenin içinden dönerek dışarı ve yukarı doğru açılıyor. Toplam ağırlığı 1.500 kg olan bu sistem, 800 kg’lık faydalı yükleri kaldırabiliyor. Kapalı durumdaki yüksekliği 2,5 m olan bu sistem, taşıdığı faydalı yükü 6 metreye yükseltebiliyor.

Anten Yükseltme Platformu’nun Tip-2 sürümü, 1.200 kg’lık faydalı yükleri kaldırabiliyor.

Diğer versiyon olan Tip-2 ise makas prensibiyle çalışıyor. Makasın bacakları birbirine yaklaştıkça, sistem, üzerinde taşıdığı platformu yükseltiyor. Toplam ağırlığı 1.600 kg olan bu sistemin kapalı haldeki yüksekliği ise 1,3 m. Sistem, 1.200 kg’lık faydalı yükleri, 3,5 m’ye kadar kaldırabiliyor.

Çok Amaçlı Teleskopik Mast Çözümü

GES Mühendislik, elektro-optik sistemlerin testi ve İHA’ların mobil kontrol istasyonundaki antenlerin yükseltilmesi amacıyla özgün olarak geliştirdiği Taşınabilir Teleskopik Mast Ürün Ailesi ile benzer mast sistemlerine ekonomik bir alternatif sunuyor. Firmanın ürün gamı; 3, 5, 9 ve 15 metreye kadar yükselebilen mastlardan oluşuyor. Şu ana kadar, Türkiye’deki ana yüklenicilere 100’ün üzerinde mast teslim eden firma, yine bir ana yükleniciden 70 adetlik mast siparişi aldı. Firmanın yakın zamanda bu ürünleri de teslim etmesiyle birlikte, envantere giren mast sayısı 200’e yaklaşacak.

Dayanıklılık konusunda kullanıcı ihtiyaçlarının ötesine geçen bir performans sergileyen bu sistemler, muadillerine kıyasla daha düşük olan ağırlıkları ile dikkat çekiyor. Geniş ürün ailesinin farklı teknik özelliklere sahip üyeleri, kullanıcıların pek çok farklı ihtiyacına cevap veriyor. Mastlar, boyutlarına göre değişmekle birlikte, tek bir kişi tarafından, sırt çantasında ya da römorka entegre şekilde taşınabiliyor.

Otomatik Araç Seviyeleme Sistemi

Bu mastlara; kameralar, radarlar, aydınlatma ekipmanları, karıştırıcılar, kalibrasyon aparatları ya da silah sistemleri gibi cihazlar kolaylıkla takılabiliyor. Askeri standartlara uygun olarak üretilen ve ekonomikliği ile rakiplerinden ayrılan mastlar; eğimli arazilerde ve yüksek rüzgâr yüklerinin olduğu ağır ve zorlayıcı çevre koşullarında görev yapabiliyor.

Tablo 1. Taşınabilir Teleskopik Mast Ürün Ailesi’nin Teknik Özellikleri

Otomatik Araç Seviyeleme için Patentli Çözüm

GES Mühendislik, gerekli başvuru süreçlerini tamamlayarak özgün olarak geliştirdiği Otomatik Araç Seviyeleme Sistemi’nin patentini de aldı. Kalifikasyon süreci başarıyla tamamlanan sistem, üzerinde, radar benzeri faydalı yükler taşıyan askeri araçların, eğimli arazide seviyelenebilmesi için kullanılıyor. Bu ürünü ilk başta elektromekanik bir tahrik sistemi kullanarak geliştiren firma, daha maliyet etkin bir çözüm arayan kullanıcılar için ürünün hidrolik ve manuel tahrikli sürümlerini de tasarladı. Ürünün hidrolik sürümü için ASELSAN’dan sipariş alan firma, yakın zamanda teslimata başlayacak.

Şelter Seviyeleme Sistemi, şelterlerin araçlara yüklenmesi amacıyla da kullanılabiliyor.

Toplamda 40 tonluk kaldırma kapasitesine sahip olan ve tüm alt sistemler dâhil olmak üzere tamamen elektrikle çalışan sistem, platformu, 3 dakika içerisinde, 0,2 derece hassasiyetle seviyeleyebiliyor. Hâlihazırda kullanılan sistemlerde, araç personelinin, su terazilerinden faydalanarak bu görevi tamamlaması, ilgili personelin el becerisine de bağlı olarak değişiyor ve yaklaşık 1 saat sürebiliyor.

Artık Şelterleri Seviyelemek de Çok Kolay

GES Mühendislik’in, Otomatik Araç Seviyeleme Sistemi’ne benzer şekilde geliştirdiği bir diğer ürün de Şelter Seviyeleme Sistemi. Bu ürün sayesinde eğimli bir araziye şelter yerleştirmek çok kolay hale geliyor. Sistem, dört köşesine monte edilen ayakları ile şelterleri, kısa sürede ve yüksek hassasiyetle seviyelendirebiliyor. Böylece, şelterlerin, sahada etkin bir şekilde kullanılmasının önünü açıyor.

Şelter Seviyeleme Sistemi olmadığı durumda, arazide şelterin yerleştirileceği yerin önceden hazırlanması gerekiyor. Şelter Seviyeleme Sistemi ise bu ihtiyacı ortadan kaldırarak arazide konuşlanma ile ilgili önemli bir soruna çözüm sağlıyor. Sistem sayesinde 10 tona kadar olan şelterler, otomatik olarak, 7 dakika içerisinde seviyelenebiliyor.

GES Mühendislik’in Taşınabilir Teleskopik Mast ürün ailesinden 3 metrelik (en solda), 5 metrelik (ortada) ve 9 metrelik (en sağda) mastların açık halleri.

Şelter Seviyeleme Sistemi, başka bir ekipmana ihtiyaç duyulmaksızın şelterin araca yüklenmesi ve araçtan indirilebilmesi için de kullanılabiliyor. Araçtan indirme senaryosunda, araç, şelterin yerleştirileceği yere yanaştırılıyor. Şelter Seviyeleme Sistemi’nin ayakları açılıyor ve sistem, şelteri, seviyeleyerek yükseltiyor. Araç daha sonra bu konumdan ayrılıyor ve şelter, istenilen yüksekliğe indiriliyor. Araca yükleme senaryosunda ise bu sıra tersten işletiliyor.

Çok Maksatlı Taşınabilir Kule ile Sınır ve Üs Bölgelerinde Çevre Hâkimiyeti

Özellikle son yıllarda daha da artan düzensiz göç, kaçakçılık ve terör gibi tehditlerin ülke sınırlarında yarattığı hareketlilik, silahlı kuvvetlerin ve güvenlik güçlerinin en önemli gündem maddeleri arasında yer alıyor. Bu konuda mobil ya da sahada kurulabilen çözümlere duyulan ihtiyacı göz önüne alan GES Mühendislik, yenilikçi bir çözüm olan Çok Maksatlı Taşınabilir Kule’yi geliştirdi. Ürünün lansmanını SEDEC 2020 etkinliği sırasında yapan firma, kalifikasyon testlerini tamamlayarak seri üretim aşamasına geldi. Ürünün satışı konusunda da yurt içindeki ve yurt dışındaki ilgililer ile görüşmelere devam ediyor.

Radarlar, muhabere cihazları, elektro-optik sistemler, silahlar ve benzeri faydalı yüklerin de entegre edilebildiği Çok Maksatlı Taşınabilir Kule, kullanıcısına, durumsal farkındalık ve taktik üstünlük konularında önemli avantajlar ve esneklik sağlıyor.

Çok Maksatlı Taşınabilir Kule, bu avantajları ve esnekliği;

 • Kolay nakledilebilmesi ve kurulabilmesi,
 • Her türlü hava şartında, sahada uzun süre ve yüksek güvenirlilikle çalışabilmesi,
 • Çok yönlü kullanıma ve faydalı yük entegrasyonuna uygunluğu,
 • Harekât ihtiyacına göre, gerek insanlı gerekse insansız görev yapabilmesi sayesinde sunuyor.
Radarlar, muhabere cihazları, elektro-optik sistemler, silahlar ve benzeri faydalı yüklerin de entegre edilebildiği Çok Maksatlı Taşınabilir Kule, kullanıcısına, durumsal farkındalık ve taktik üstünlük konularında önemli avantajlar ve esneklik sağlıyor.

Arazi Yapısından Kaynaklanan Kısıtlamalardan Etkilenmiyor

Çok Maksatlı Taşınabilir Kule’nin yenilikçi özelliklerinden biri de kabinin ve kaldırma bloğunun, 0,1 derece hassasiyetle belirtilen yönde hareket ettirilebilmesi. Bu sayede kulede taşınan silah ya da elektro-optik sensör gibi faydalı yüklerin, kendi sınırlarına ilave olarak, görüş ve angajman açıları değiştirilebiliyor. Böylece, arazi yapısından kaynaklanan kısıtlamalar ortadan kaldırılıyor.

Çok Maksatlı Taşınabilir Kule, üzerinde yer alan entegre Otomatik Seviyeleme Sistemi ile azami 7 derece eğimli arazilerde de kullanılabiliyor. Bu tür arazilerde, kullanıcı müdahalesine gerek kalmaksızın otomatik olarak kendini seviyeleyerek kullanıma hazır hale geliyor. Otomatik Seviyeleme Sistemi, başka bir ekipmana ihtiyaç duyulmaksızın konteynerin araca yüklenmesi ve araçtan indirilebilmesi için de kullanılabiliyor. Entegre jeneratörüyle başka bir destek ekipmanına gerek kalmadan sahada 10 dakika içinde kurulabilen sistem, yine bu jeneratör sayesinde tek başına (stand alone) görev yapabiliyor. GES Mühendislik’in farklı bir ürünü olan “Şelter ve Mobil Platform Kaldırma ve Taşıma Sistemi” ile de uyumlu olan Çok Maksatlı Taşınabilir Kule, bu sistem sayesinde, bir araca yüklenmesine gerek kalmadan, bir çekici ile de nakledilebiliyor. Ürün ayrıca, 25-30 ton ağırlığındaki muadilleri karşısında, 11 ton ağırlığıyla da dikkat çekiyor. Ürün bu sayede, 4×4 araçlarla dahi çekilerek taşınabiliyor.

Çok Maksatlı Taşınabilir Kule’nin yenilikçi özelliklerinden biri de kabinin ve kaldırma bloğunun, 0,1 derece hassasiyetle belirtilen yönde hareket ettirilebilmesi. Bu sayede, kulede taşınan silah ya da elektro-optik sensör gibi faydalı yüklerin, kendi sınırlarına ilave olarak, görüş ve angajman açıları değiştirilebiliyor. Böylece, arazi yapısından kaynaklanan kısıtlamalar ortadan kaldırılıyor.

Opsiyonel Zırh Koruması ve 3G Modülü ile Uzaktan Kontrol

Personelin kabine ulaşması, kaldırma bloğu içerisinde yer alan bir merdiven ile sağlanıyor. Ayrıca, kabin dikey hale gelmeden önce üzerinde bulunan bir kapıdan personel kabin içerisine girebiliyor ve personel kabinin içindeyken de sistem dikey hale getirilebiliyor. Ürün elektromekanik mekanizmalar ve mekanik kilitler sayesinde sahada, uzun süre, yüksek güvenilirlikle görev yapabiliyor.

Hem kabin hem de sistemin geneli, gereksinimlere göre zırhlandırılabiliyor. Ayrıca konteyner, kule ve faydalı yükler, 3G modülü ile uzaktan da komuta edilebiliyor.

Çok Maksatlı Taşınabilir Kule’nin Teknik Özellikleri

 • Tahrik: Elektrikli/Hidrolik
 • Kapalı/Açık Yükseklik: 2,5/10 m
 • Sistemin toplam Ağırlığı: 11 t
 • Kabin Ölçüleri (en/boy/yükseklik): 1,4/1,8/2,2 m
 • Platform (Kabin) Tilt Özelliği: Var
 • Otomatik Kaldırma Özelliği: Var
 • Manuel Kaldırma Özelliği: Var
 • Kurulum Süresi: 10 dk
 • Kabin Görüş Açısı Değiştirme: Var
 • Kabin Görüş Açısı Değiştirme Hassasiyeti: 0,1 derece
 • Zırh: Opsiyonel
 • Seviyeleme Eğimi: Azami 7 derece

Sahadaki İhtiyaca Pratik Çözüm

GES Mühendislik Kurucu Ortağı Serhat Demir, Çok Maksatlı Taşınabilir Kule’nin, ürün geliştirme yaklaşımlarında yeni bir sayfa açtığına dikkat çekiyor: “Çok Maksatlı Taşınabilir Kule, eğimli arazide, kendisini otomatik olarak seviyeleyebilen bir ürün. Bunu ise daha önceden geliştirdiğimiz ve bir ürün olarak sektörün kullanımına sunduğumuz Şelter Seviyeleme Sistemimizi, Çok Maksatlı Taşınabilir Kule’ye entegre ederek sağladık. Ayrıca, Şelter ve Mobil Platform Kaldırma ve Taşıma Sistemimiz de Çok Maksatlı Taşınabilir Kule’nin, bir araca yüklenmesine gerek kalmadan, bir çekici ile nakledilebilmesini sağlıyor. Böylece GES Mühendislik, farklı ürünlerini bir araya getirerek entegre çözümler sunabilen bir firma haline geldi. Ürün ailemiz geliştikçe, bu tür yenilikçi çözümlerimiz daha da artacak ve çeşitlenecek.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.