Ana Sayfa Haberler GES Mühendislik’in Yerlileştirme Çalışmaları, Zırhlı Araçlar İçin Tasarlayıp Ürettiği Tahliye Fanı ile Devam Ediyor

GES Mühendislik’in Yerlileştirme Çalışmaları, Zırhlı Araçlar İçin Tasarlayıp Ürettiği Tahliye Fanı ile Devam Ediyor

MSI Dergisi’nin 170’inci sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

GES Mühendislik, yürüttüğü tasarım ve geliştirme faaliyetleri ile Türk savunma ve havacılık sanayisinde kullanılan çeşitli alt sistemleri yerlileştirme çalışmalarını sürdürüyor. Firmanın bu konudaki en son adımlarından birisi de özellikle silah kulesi taşıyan zırhlı araçlarda kullanılmak üzere geliştirdiği tahliye fanı oldu. GES Mühendislik tarafından özgün olarak tasarlanan ve üretilen tahliye fanı, 1 Kasım’da, FNSS yetkililerinin de katılımıyla gerçekleştirilen fonksiyon testlerinden başarıyla geçti.

Zırhlı araçlarda, silah kulesi ile yapılan atışların ardından oluşan zehirli barut gazlarının, kule içerisinde birikerek personele zarar vermesini önlemek maksadıyla kullanılacak ürün, FNSS’ den gelen talep üzerine geliştirildi. GES Mühendislik tarafından özgün olarak tasarlanan ve üretilen tahliye fanı, 1 Kasım’da gerçekleştirilen ve FNSS yetkililerinin de katıldığı fonksiyon testlerinden başarıyla geçti. Testler sırasında, FNSS tarafından hâlihazırda kullanılmakta olan tahliye fanı ile GES Mühendislik tarafından geliştirilen tahliye fanı; akış hızı, güç kaynağından çekilen akım, devir sayısı ve gürültü seviyesi açısından kıyaslandı ve GES Mühendislik çözümünün, test kriterlerinin tamamında rakibine üstünlük sağladığı gözlemlendi.

 

Fan Pervanesinin Tasarımıyla Gelen Yüksek Performans

GES Mühendislik’in geliştirdiği tahliye fanı, çok daha iyi optimize edilmiş bir forma sahip olduğu için, daha düşük bir devir sayısında, daha yüksek performans sağlayabiliyor. Bu sayede yeni fan, hem daha az gürültü yayıyor hem de zırhlı aracın bataryalarından daha az akım çekiyor. Bu, aynı zamanda, zırhlı aracın bataryalarının, araç içerisindeki diğer sistemleri çalıştırmak için daha fazla güç kullanabileceği anlamına da geliyor. Yeni fan ayrıca, daha yüksek bir hava akış hızı üretiyor; dolayısıyla belli bir miktardaki gazı araç dışarısına atabilmek için, daha kısa süreli çalışması yeterli oluyor.

GES Mühendislik, bu iyileşmeleri sağlayabilmek için, fan pervanesinin tasarımına da el attı. Fan pervanesinin kanat tasarımında, uçak kanatları için kanat profili tasarlanmasına benzer bir süreç işletildi ve pervanenin verimi arttırıldı. Ayrıca prototip üretimi öncesinde, fanın üreteceği hava akımı, hesaplamalı akışkanlar dinamiği yöntemleri ile analiz edildi. EMI/EMC testlerinden de geçen ürün, yabancı menşeli fandan farklı olarak, araçta entegre edileceği nihai konum da göz önünde bulundurularak tasarlandı.

Firma, paletli araçlarda, palet gerginliğinin ayarlanması için kullanılan “Palet Gergi Sistemi” (Track Adjuster)’ni de yerlileştirmiş ve ürün, çeşitli araçlar üzerinde gerçekleştirilen sürüş testlerinden tam not almıştı.

 

 

 699 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.