Ana Sayfa Tanıtıcı Makaleler GES Mühendislik’ten Yenilikçi Savunma Çözümü: Tuzak V-23 Uzaktan Kumandalı Yol Kapanı

GES Mühendislik’ten Yenilikçi Savunma Çözümü: Tuzak V-23 Uzaktan Kumandalı Yol Kapanı

Savunma ve havacılık sanayisinde kara ve hava platformlarına yönelik mekanik ve elektromekanik alt sistem bileşen parçalarının tasarımını ve üretimini yapan GES Mühendislik, ürünleşme çalışmalarını da aralıksız sürdürüyor. Firma; teleskopik mast ürün ailesi, şelter seviyeleme, lineer eyleyici, taşınabilir kule ve boyama altyapısı gibi geniş ürün ve hizmet yelpazesine bir yeni ürün daha ekledi: Tuzak V-23 uzaktan kumandalı yol kapanı. GES Mühendislik, tamamen yerli ve milli tasarımla geliştirilen ve güvenlik güçlerinin kullanıma sunulan Tuzak V-23 uzaktan kumandalı yol kapanını, DMA Savunma ile ortak üretti. Yenilikçi bir teknolojiye sahip olan Tuzak V-23, 100 metrelik kumanda mesafesiyle güvenlik güçlerine üstün bir yol kontrol yeteneği ve güvenlik sağlıyor.

GES Mühendislik, Tuzak V-23 uzaktan kumandalı yol kapanını, yoğun AR-GE çalışmalarının sonucunda ve DMA Savunma ortaklığı ile geleneksel yöntemlerden arındırılmış yenilikçi bir ürün olarak güvenlik güçlerinin kullanımına sundu. Özellikle şüpheli araçların durdurulması için tasarlanan sistem, Türkiye ve dünya çapındaki araç takip ve etkisiz hale getirme sistemleri arasında güvenilir ve pratik bir çözüm olarak öne çıkıyor. Tuzak V-23, pratik ve kolay taşınabilen tasarımıyla yol kontrol noktalarından kaçan araçların tekerleklerini, özel olarak tasarlanmış çivilerle kontrollü ve hızlı bir şekilde etkisiz hale getiriyor.

Tuzak V-23’ün standart olarak 4,5 metre olarak sunulan makasının uzunluğu, isteğe bağlı olarak arttırılabiliyor. Sistem, uzatılmış makas boyuyla 2 şeritli bir yolu rahatlıkla kaplayarak şüpheli araçların olası kaçış girişimlerini engelliyor.

Tamamen Yerli ve Milli, Pratik Çözüm

Savunma ve havacılık sanayisine yönelik geliştirdiği yenilikçi teknolojilerle adından söz ettiren GES Mühendislik, Tuzak V-23 ile de sınır güvenliği ve kontrol noktalarındaki güvenlik önlemleri için kullanışlı ve etkili bir ürün sunmayı hedefliyor. Tamamen yerli ve milli tasarım ve üretim olan Tuzak V-23, güvenlik standartlarını üst seviyede tutmasıyla yurt dışında da aktif olarak kullanılmaya başlandı. Şebeke elektriğiyle dahi şarj edilebilen Tuzak V-23, taşıma askısı ve tekerlekleri sayesinde istenilen bölgeye kolaylıkla taşınabiliyor ve kısa süre içerisinde kullanıma hazır hale getirilebiliyor.

Hızlı Müdahale Sağlıyor

Ürünü benzer diğer ürünlerden ayıran temel özelliklerinin sağlam yapısı, yüksek kapasitesi ve uzaktan kontrol mesafesi olduğunu anlatan GES Mühendislik yetkilileri, “Tuzak V-23, eskiden kullanılan manuel kapan sistemlerinin yerine geçerek, kontrol noktalarında sadece 1 personelin bile bölge güvenliğini sağlamasını mümkün kılıyor. Geleneksel ip ile çekilen kapanların aksine, Tuzak V-23’ün açılış ve kapanış süreleri dikkat çekici derecede kısadır. Sistem, sadece 1,5 saniyede açılıyor ve 1,3 saniyede kapanıyor. Bu durum, hızlı ve etkili müdahalenin önünü açarak güvenlik güçlerine zaman kazandırıyor.” açıklamasında bulundu. GES Mühendislik’in Tuzak V-23 ile ana hedefi, kaçan aracın durdurulması sırasında maddi zararı en aza indirgemek ve özellikle görevli personel ile sivillerin yaralanma riskini asgariye indirmek.

Tuzak V-23, kolayca değiştirilebilir parçaları ve dayanıklı araç lastiklerini etkisiz hale getirebilen özel üretim çivileri sayesinde uzun bir kullanım ömrü sunuyor.

2 Şeritli Yolu Kapatabiliyor

Tuzak V-23, el ile kurulan eski ve geleneksel kapanların aksine, personel güvenliği açısından kayda değer bir fark yaratıyor. Ürün, 100 metre mesafeye kadar uzaktan kontrol edilebilmesi sayesinde, kontrol noktasından geçecek şüpheli araçların kolluk kuvvetlerine zarar verme ihtimalini asgariye indiriyor. Böylece personelin can güvenliği sağlanarak durum kontrol altında tutulmuş oluyor. Tuzak V-23, standart makas uzunluğu olan 4,5 metrenin yanı sıra opsiyonel olarak arttırılabilen makas boyuyla, rahatlıkla 2 şeritli bir yolu tamamen kaplayarak şüpheli araçlara kaçış şansı tanımıyor. Özel tasarım araç lastiklerini de etkisiz hale getiren çivileri, lastiklerdeki havayı hızlı bir şekilde boşaltarak araçların kaçış ihtimalini ortadan kaldırıyor. Ürün, -18°C ile +60°C arasındaki çalışma sıcaklık değerleriyle birçok coğrafyada aktif ve güvenli bir şekilde kullanılabiliyor. Tuzak V-23’ün üretiminde kullanılan makasların ve araç lastiklerini etkisiz hale getiren özel çivilerinin kolayca değiştirilebilmesi, Tuzak V-23’ü kullanan kolluk kuvvetlerine büyük avantaj sağlıyor.

İhracat Potansiyeli Yüksek Bir Ürün

GES Mühendislik yetkilileri, yurt içinde kolluk kuvvetleri tarafından güvenle kullanılan ürünün, ihracat potansiyelinin de oldukça yüksek olduğunu vurguladılar. Ürünün halihazırda yurt dışındaki bazı ülkelerde kullanıma sunulduğunu belirten firma yetkilileri, şu değerlendirmeyi yaptılar: “Tuzak V-23, önümüzdeki yıllarda adından çokça söz ettirecek. Birçok ülkenin ilgili kurumlarıyla görüşmelerimiz devam ediyor. En kısa zamanda bu görüşmeleri nihayete erdirmeyi ve ihracat potansiyelini tam anlamıyla kullanmayı hedefliyoruz. Tuzak V-23, henüz yeni ve geliştirilmeye açık bir ürün olsa da GES Mühendislik ve DMA Savunma olarak üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.