Ana Sayfa Haberler Gökser Makina’dan, Yer Destek Sistemleri için Yerli ve Milli Çözümler

Gökser Makina’dan, Yer Destek Sistemleri için Yerli ve Milli Çözümler

Gökser Makina, 30 yıldır, savunma ve havacılık sektörüne; ürünleri, projeleri ve Ar-Ge çalışmaları ile hizmet veriyor. Firma, kurulduğu ilk günden bu yana, sektöre, hem özgün ürünler kazandırıyor hem de sektörün ihtiyacı doğrultusunda, istenilen parça ve bileşenleri tasarlıyor ve üretiyor. Bu kapsamda, özel prototipler ve sistemler de müşteri istekleri doğrultusunda tasarlanıyor, mühendislik hesaplamaları yapılıyor ve imal ediliyor.

 

Gökser Makina’nın ana faaliyet alanlarından biri de yer destek sistemleri. Firma, kendi markası olan “Thermacool” ile yer destek sistemlerinin Ar-Ge projelerini yürütüyor; bu sistemleri tasarlıyor ve üretiyor.

Thermacool markalı ürünler arasında, havaalanı yer destek sistemleri de bulunuyor. Bu ürünler, -35 ila +55 santigrat derece arasındaki çalışma sıcaklığında, soğutma ve ısıtma fonksiyonlarına sahip. Thermacool etiketli cihazlar, özellikle sivil hava araçlarının; mobil ısıtma, soğutma ve havalandırma (Air Condition Unit / ACU) sistemi ve İklimlendirilmiş Hava (Pre-Conditioned Air / PCA) Sistemi ihtiyaçları için geliştirildi.

Gökser Makina, bu sistemlerin tasarım ve imalat aşamalarının tamamını kendi bünyesinde gerçekleştiriyor. Firma tarafından yerlileştirilen bu sistemler, müşteri isterlerine göre tasarlanabiliyor. Askeri alanda da kullanılan ürünlerin, NATO stok numaraları da mevcut.

 

PCA ile Hepsi Bir Arada Çözüm

PCA ekipmanları, havaalanlarındaki yer destek sistemleri arasında, en çok kullanılan cihazlar arasında yer alıyor. Gökser Makina’nın, bu alandaki 30 yıllık tecrübesiyle geliştirdiği PCA ekipmanları; maliyet-etkin, verimli, pratik ve uzun ömürlü olma gibi özellikleriyle öne çıkıyor. Çalışma süresince, herhangi bir performans düşüşü olmadan, tam kapasite ile hizmet veren bu ekipmanlar, uzun yıllara dayanan Gökser Makina güvencesi altında kullanıcıya sunuluyor.

Yer destek ekipmanlarındaki yeni konsept, “hepsi bir arada”dır. PCA ekipmanları, yer güç ünitesi ve uçak çalıştırma ünitesi eklenmesi ile bu konsepte uygun olarak kullanılabiliyorlar. “Hepsi bir arada” konseptiyle; ısıtma-soğutma-yer güç üniteleri ve uçak çalıştırma üniteleri, tek bir cihazda birleştirilebiliyor. Bu yaklaşımın avantajları, şöyle sıralanıyor:

  • Yer destek ekipmanı ve yedek parça envanterinin sadeleşmesi; bunların kolay bir şekilde yönetilmesi sayesinde de operasyonun basitleştirilmesi.
  • Başlangıç yatırım maliyetinin düşürülmesi.
  • İşletim, bakım ve tamir maliyetlerinin; hem materyal hem personel açısından düşürülmesi.
  • Yer servis zamanının azalması ve hava aracı açısından yerde geçen zamanın asgariye indirilmesi.
  • Havaalanlarının lisans, park ve diğer ücretlerinin düşmesi.
  • Daha az çekici kamyon ve daha az sürücü personel gerektirmesi.
  • Çekici bekleme süresinin azalması.
  • Yer servis çalışma gücü için esneklik.

Gökser Makina da PCA çözümleri ile müşterilerine, tüm bu avantajları bir arada sunuyor.

 

ECS de Kapsamda

Gökser Makina’nın bir diğer ürün grubu ise uçak Çevresel Kontrol Sistemleri (ECS). Uçaklarda bulunan ECS, her türlü uçuş şartları altında, insan fizyolojisinin ihtiyaçlarını karşılayacak ve belli konfor değerlerini oluşturacak şekilde tasarlanıyor. Gökser Makina, bu sistemlerin, müşteri isterlerine göre; tasarım, mühendislik hesapları ve imalatını yapıyor. ECS sistemlerinde kullanılan hava kanalları da yine Gökser Makina’nın bir markası olan Techniflex adı altında üretiliyor. Bu hava kanalları, Gökser Makina tarafından yerlileştirildi ve firma, bu alanda, Türkiye’deki tek imalatçı konumunda.

Gökser Makina, iklimlendirilmiş hava (PCA) sistemi çözümleri ile müşterilerine, önemli avantajlar sunuyor.

 2,440 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.