Ana Sayfa Haberler Gökyüzündeki BAYRAKTAR AKINCI TİHA Sayısı Artıyor

Gökyüzündeki BAYRAKTAR AKINCI TİHA Sayısı Artıyor

Baykar tarafından yerli ve milli imkânlarla geliştirilen BAYRAKTAR AKINCI TİHA’nın (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) ikinci prototipi, Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’nda yer alan Bayraktar AKINCI Uçuş ve Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen ilk uçuş testini başarıyla tamamladı. Gelişme, Baykar tarafından 13 Ağustos’ta açıklandı.

Sistem Doğrulama ve Tanımlama Testi kapsamında saat 17.28’de havalanan BAYRAKTAR AKINCI TİHA’nın ikinci prototipi, Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar’ın yönetiminde gerçekleştirilen test uçuşunda, 1 saat 2 dakika havada kaldı. Gökyüzünde gerçekleştirilen testlerin ardından saat 18.30’da piste teker koyan BAYRAKTAR AKINCI TİHA’nın üçüncü uçuş testi de başarıyla tamamlanmış oldu.

BAYRAKTAR AKINCI TİHA, ilk uçuşunu 6 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirmişti. Test kapsamında 16 dakikalık uçuşun ardından başarıyla piste teker koymuştu. 10 Ocak’ta de Sistem Doğrulama Testi için 1 saat 6 dakikalık uçuş gerçekleştiren Bayraktar AKINCI TİHA 5 bin feet irtifada testi tamamlamıştı. BAYRAKTAR AKINCI TİHA’nın ikinci prototipi ise 7 Mayıs’ta Baykar Milli SİHA Ar-Ge ve Üretim Merkezi’nden devam eden testlere katılmak üzere Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’nda bulunan BAYRAKTAR AKINCI Test ve Uçuş Eğitim Merkezi’ne intikal etmişti. BAYRAKTAR AKINCI TİHA projesinde test uçuşları, bundan sonra iki prototiple devam edecek.

Selçuk Bayraktar: “Vatanımıza, milletimize hayırlı ve uğurlu olsun.”

BAYRAKTAR AKINCI TİHA’nın ikinci prototipinin katıldığı Sistem Doğrulama ve Tanımlama Testi’ni yöneten Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, test devam ederken yaptığı açıklamada, “13 Ağustos 2020 Bayraktar Akıncı Prototip 2’nin ilk uçuş testini ve aynı zamanda Sistem Doğrulama ve Tanımlama Testi’ni yaptık. Hava aracımız bütün test aşamalarını başarıyla tamamladı. Şu anda yaklaşık 52 dakikadır havada. Birazdan dönüp inişe geçeceğiz. Vatanımıza, milletimize hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

Üçüncü Prototip Yolda

Yıl sonuna kadar ilk teslimatın gerçekleştirilmesinin planlandığı Bayraktar AKINCI TİHA projesinin üçüncü prototipinin entegrasyon süreci Baykar Milli SİHA Ar-Ge ve Üretim Merkezi’nde devam ediyor. Üçüncü prototip de entegrasyonun tamamlanmasının ardından test uçuşlarını icra etmek üzere Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’na gönderilecek.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.