Ana Sayfa Advertorial Görünmeden Görebilmek için: HENSOLDT TwInvis Pasif Radar Sistemi

Görünmeden Görebilmek için: HENSOLDT TwInvis Pasif Radar Sistemi

Gelişmiş hava savunma ve silah tespit radarı COBRA’nın üreticisi HENSOLDT, şimdi de yeni pasif radar sistemi TwInvis’i piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Konvansiyonel radar sistemlerinin hepsi, aynı prensiple çalışır: Cisimlerden yansıyacak şekilde sinyaller yayınlar ve yansıyan sinyallerden hareketle de cismin konumunu tespit eder. TwInvis’in yaklaşımında ise radikal bir farklılık bulunuyor. TwInvis, hâlihazırda havada mevcut olan sayısız radyo ve TV yayınının sinyallerinin, havadaki cisimlerden yansımalarını kullanıyor.

Böylece HENSOLDT, TwInvis pasif radarıyla klasik radar teknolojisinde bir devrim yaratıyor. Sistemin kendisi tarafından herhangi bir sinyal yayınlanmıyor ve bu özelliği, onu, elektronik harp sistemlerine karşı görünmez kılıyor. Diğer yandan, “görünmez” olan bu radar, düşük radar izine sahip uçakları da tespit edebiliyor.

TwInvis sayesinde, ilk defa, radar sinyali yaymadan, 250 km’lik bir yarıçapa kadar hava sahasını gözetlemek mümkün olabiliyor. Taşınabilir bir sistem olarak kullanılabilmesi ve van tipi araçlara ya da arazi araçlarına kolayca entegre edilebilmesi sayesinde, TwInvis’in kullanım alanları, sınır tanımıyor. Radardan; özel etkinliklerde günübirlik hava gözetlemesinden, askeri uygulamalar ve sivil hava trafik kontrolüne kadar, pek çok farklı alanda faydalanılabiliyor.

İlave Güvenlik İhtiyacı Doğduğunda

Devlet liderlerini buluşturan zirveler ya da iş dünyasını bir araya getiren toplantılar gibi etkinliklerde hava sahasının güvenliğini sağlamak, günümüzde kritik bir görev olmayı sürdürüyor. Bu tür senaryolarda, mobil TwInvis’i kullanarak hiç sinyal yaymadan küçük bir uçağı bile tespit edebilmek mümkün olabiliyor. İnovatif teknolojisi sayesinde TwInvis, konvansiyonel radarlar gibi yüksek bir noktaya yerleştirilmeye ihtiyaç duymadan; hatta konvansiyonel radarların etkisiz kalacağı veya etkisinin son derece kısıtlı olacağı, vadiler gibi çukur alanlarda bile hava sahasını gözetleyebiliyor.

Etkinliklerin güvenliğini sağlamak, TwInvis’in uygulama alanından sadece birini oluşturuyor. TwInvis, örneğin belli bir bölgede kaçakçılık yapan uçakları tespit edilebiliyor; ihtiyaç duyulduğunda, yerleşim bölgelerinde ilave güvenlik sağlayabiliyor veya hava trafik kontrolü görevlerinde, konvansiyonel radarları maliyet etkin bir şekilde destekleyebiliyor. TwInvis, herhangi bir sinyal yaymadığından, ilave resmi bir onay gerektirmeden, hemen kullanıma alınabiliyor.

Teknik tarafta, bu “süper radarı” mümkün kılan şeyler ise veri işleme performansını arttıran teknolojik gelişmelerin yanı sıra HENSOLDT’un özel olarak geliştirdiği bir teknoloji olan, yüksek hassasiyete sahip, çok-kanallı, sayısal almaç teknolojisi. HENSOLDT’un geliştirdiği bu teknoloji ile aynı anda, 25’e kadar verici takip edilebiliyor ve bunların çıkış sinyalinden on milyar kat daha zayıf olan sinyaller, tespit edilebiliyor.

Görünmezlik İhtiyacı Doğduğunda

TwInvis, askeri amaçlarla kullanıldığında, çeşitli avantajları bir arada sunuyor. Harekât bölgesinde, farklı noktalara hızlıca konuşlandırılabilmesine ek olarak, görünmez kalabilmesi sayesinde, karıştırılamıyor veya düşman tarafından tespit edilip hedef alınamıyor. Aynı zamanda, düşük radar izine sahip olan ve bu nedenle konvansiyonel radarlar tarafından tespit edilemeyen uçakları da tespit edebiliyor.

Düşük radar izine sahip olan uçaklar, konvansiyonel radarlardan gelen sinyalleri emen özel kaplamalara ve bu sinyalleri, radarın almaçlarının kapsama alanından farklı yönlere dağıtan bir gövde geometrisine sahiptir. TwInvis, bu tedbirlerden etkilenmeyen radyo ve TV yayın sinyallerinin frekans aralığındaki yansımaları, güvenilir bir şekilde algılayarak düşük radar izi ile ilgili teknolojileri, etkisiz hale getiriyor. Düşük radar izine sahip uçaklar da böylece tespit edilebiliyor ve görünür hale geliyor.

Tek bir TwInvis, 250 kilometre yarıçapındaki hava sahası gözetleyebilmenin yani sıra 200’e kadar hava aracını, aynı anda, menzil ve irtifa bilgilerini de sağlayarak (3 boyutlu olarak) izleyebiliyor. Sınır hattı ve sahil şeridi gibi daha büyük alanları izlemek için, birden fazla TwInvis kullanılarak ağ bağlantılı bir sistem kurmak da mümkün.

Etkileyici gösterimlerle yeteneklerini sergileyen TwInvis, şimdiden askeri müşterilerin, hava trafik kontrol organizasyonlarının ve diğer ilgililerin dikkatini çekmeyi başardı.

HENSOLDT Hakkında

HENSOLDT, savunma ve güvenliğe yönelik elektronik sistemler alanında, dünya çapında teknoloji ve yenilik lideri konumunda bulunuyor. Askeri ve sivil ihtiyaçlara yönelik sensör çözümleri konusunda pazar liderlerinden biri olan şirket; büyük veri, robotik ve siber güvenlik gibi alanlarda da yenilikçi konseptlere dayanan ve çok çeşitli tehditlere karşı etkili, yeni ürünler geliştiriyor. Yaklaşık 5.500 çalışanıyla faaliyetlerini yürüten HENSOLDT’un, 2019 yılı cirosu, 1,14 milyar avro seviyesinde gerçekleşti.

www.hensoldt.net

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.