Ana Sayfa Haberler GÖZDE Güdümlü Mühimmatı ile İlk Test Atışları Yapıldı

GÖZDE Güdümlü Mühimmatı ile İlk Test Atışları Yapıldı

ASELSAN ve TÜBİTAK SAGE tarafından, SSB’nin Modern Mühimmat Tedarik Projesi kapsamında geliştirilen GÖZDE mühimmat kiti, atışlı testlere başladı. 11 Mayıs’ta, Konya Karapınar Atış Sahasında icra edilen ve test atış videosuyla birlikte duyurulan gelişme kapsamında; 500 lb sınıfındaki MK-82 genel maksat bombalarının, INS/GPS ve Lazer Arayıcı Başlıklı (LAB) güdümlü mühimmata dönüştürülerek, hassas vuruş yeteneği kazanması hedefleniyor.

Uçuş testlerini müteakiben F-16 ve AKINCI SİHA platformları üzerinden atışlı test sürecine başlayan GÖZDE’nin seri üretimine yönelik hazırlıklar, devam ediyor.

Testlerin başarıyla devam ettiğini vurgulayan ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, GÖZDE mühimmatı hakkında şunları kaydetti: “Yapılan ilk atışlı testlerde 28.500 feet yükseklikten 0.9 Mach hızla atılan GÖZDE-ANS güdüm kitli bomba, takip uçağı tarafından lazerle işaretlenen 13 km menzildeki hedefi tam isabetle vurdu. F-16 sertifikayon testleri kapsamında devam eden faaliyetlerde, 40 bin feet yükseklikten 0.9  Mach hızla atılan bir diğer GÖZDE-ANS güdüm kitli bomba, takip uçağı tarafından lazerle işaretlenen 21 km menzildeki hedefi tam isabetle vurdu. GÖZDE-ANS; MK-82 (500 lb) genel maksatlı bombaları ANS/Lazer güdümlü hale getiren bir kit olup, F-16 uçaklarından 40 bin feet irtifadan atıldığında 28 km menzildeki hedefleri yüksek hassasiyette vurabilme özelliğine sahip.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.