Ana Sayfa Kapak Dosyası Gözünü ABD’nin Savunma Projelerine Diken SYS’nin Bir Sonraki Durağı AUSA Fuarı Olacak

Gözünü ABD’nin Savunma Projelerine Diken SYS’nin Bir Sonraki Durağı AUSA Fuarı Olacak

SYS, ABD’de 2022’de katıldığı ilk fuar olan SHOT Show’da, geniş bir ekiple yer aldı.

Ocak ayında katıldığı SHOT Show fuarında ABD’ye yönelik ciddi adımlar atacağının sinyalini veren Samsun Yurt Savunma (SYS), son olarak, 27-29 Mayıs tarihlerinde, ABD’nin önemli etkinliklerinden NRA (National Rifle Association / Ulusal Tüfek Derneği) Annual Meetings & Exhibits’e (Yıllık Konferans ve Fuarı) katıldı. SYS’nin bir sonraki durağı, Washington şehrinde, 10-12 Ekim tarihlerinde düzenlenecek AUSA (Association of the United States Army / Amerikan Kara Kuvvetleri Derneği) 2022 Annual Meeting & Exposition (Yıllık Toplantı ve Sergisi) olacak.

SYS, AUSA katılımıyla önemli bir savunma sanayisi oyuncusu olduğunu, Amerikan otoritelerine bir kez daha göstermeyi hedefliyor. Firma, bu amaçla fuarda; 12,7 mm’lik ağır makinalı tüfeği CANiK M2 QCB’yi, geniş bir aksesuar kümesiyle uyumlu CANiK marka tabancalarını ve iştiraki Unidef’in hava araçları için geliştirdiği BOMBUS Silah Podu’nu sergilemeyi planlıyor.

SYS Genel Müdürü C. Utku Aral

SYS Genel Müdürü C. Utku Aral, bu yıl ABD’de 3 ayrı fuara katılmalarının ardında yatan genel stratejiyi şu şekilde anlatıyor:“Bildiğiniz gibi ABD pazarında, şu ana kadar yaklaşık 2 milyon adet tabanca satışı yaptık ve satış adetlerimiz her geçen gün artıyor. Dolayısıyla bu pazar, tüm dünyada en çok satış yaptığımız yer. ABD’ye gerçekleştirdiğimiz satışlar, Türkiye de dâhil olmak üzere, toplam tabanca satışımızın yaklaşık yüzde 70’ini teşkil ediyor. Ayrıca SYS, ABD’ye tabanca ihraç eden uluslararası firmalar arasında 3. sırada. ABD’deki hedef kitlemiz ise Amerikan Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik güçleri gibi resmi devlet kurumlarından; farklı marka ürünlerimiz için yıllık anlaşmalar yaptığımız distribütörlerden ve Amerikalı sivil kullanıcılardan oluşuyor. AUSA, NRA ve SHOT Show fuarları da bu paydaşlarımızla bir araya gelebildiğimiz ideal ortamı sağlıyor.”

AUSA: Kuzey Amerika’nın En Büyük Savunma Sanayisi Etkinliği

Aral, AUSA tarafından yıllık olarak düzenlenen ve Kuzey Amerika’nın en büyük kara harp silah ve araçları fuarlarından biri olarak gösterilen AUSA Yıllık Toplantı ve Sergisi’nin önemini şöyle açıklıyor: “Bu yılın başındaki SHOT Show fuarında CANiK M2 QCB ağır makineli tüfeğimizi ilk kez ABD topraklarında ve Türkiye dışında sergiledik, hemen ardından NRA fuar alanımızda da CANiK M2 QCB yer aldı.  Şimdi önümüzde Kuzey Amerika’nın en önemli savunma fuarı olan AUSA fuarı var. Bu fuara katılımımızla özellikle Amerikalı devlet otoritelerine ve devlet ihaleleri alan tüm platform üreticilerine SYS’nin bir savunma sanayisi firması olduğunu; CANiK’in üstün ateşli silahları ile dost ve müttefik tüm ülkelerde çözüm ortağı olabileceğini göstermek istiyoruz. CANiK M2 QCB’nin yanında iştirakimiz Unidef’in BOMBUS Silah Podu çözümünü de sergileyerek, sunabileceğimiz çözüm kümesini, her yönüyle ilgililerin dikkatine sunacağız.”

SYS’nin son dönemde ABD’de en çok öne çıkan modellerinden CANiK METE SFT. SYS, CANiK METE SFT ve CANiK METE SFx ürünlerini ABD’de satışa sunduktan çok kısa bir süre sonra, toplamda 100 bin adetlik satış rakamına ulaştı.

Aral, AUSA Yıllık Toplantı ve Sergisi ile ilgili hedeflerini ise şu şekilde özetliyor: “SYS olarak 2018 yılında, ABD Gümrük ve Sınır Muhafaza Kurumunun açtığı 800 bin adetlik tabanca alımı ihalesinde son 4’e kalmayı başarmıştık. Bu, o tarih itibari ile ABD’de bir Türk savunma sanayisi firmasının eriştiği en büyük başarıydı. Ayrıca ABD’de, bu kurumun ve silahlı kuvvetlerin yanında envanterinde tabanca bulunan çok sayıda kamu kurumu da bulunuyor. Tüm bu kurumlar, büyük tabanca alımı ihalelerini, yine 2018’de gerçekleştirmişti. 2023 yılında da bu ihalelerin üzerinden yaklaşık 5 yıl geçmiş olacak. Dolayısıyla 2023’te, bu kurumların yeniden ihaleler açacaklarını öngörüyoruz. Amerikalı son kullanıcıların talepleri ise alınacak tabancaların farklı aksesuarlarla uyumlu olması gerektiği yönünde. Dünyadaki neredeyse tüm evrensel aksesuar üreticilerinin optik nişangâhtan taktik fenerlerine ve susturucularına kadar tüm ürünleriyle uyumlu CANiK tabancalarımızla bu ihalelerdeki en güçlü adaylardan biri olacağız. AUSA Yıllık Toplantı ve Sergisi’nde de bu durumu, standımızda tabancalarımızı ilk elden inceleme fırsatı bulacak ziyaretçilerimize göstereceğiz.”

CANiK SFx RIVAL müsabaka tabancası

Sektör firmalarının, Amerikan satın alma otoriteleri ve son kullanıcılarla anlaşmalar da imzaladıkları bir etkinlik olan AUSA Yıllık Toplantı ve Sergisi’nde, stantlı sergi alanının yanı sıra Amerikan Kara Kuvvetleri personeli tarafından gerçekleştirilecek çeşitli sunumlar, paneller ve askeri ve milli güvenlik konularında düzenlenen seminerler de yer alıyor. ABD’nin Washington şehrinde düzenlenen fuara, 33 bin civarında ziyaretçi gelmesi; 80’den fazla ülkeden, yaklaşık 700 firmanın stant açması bekleniyor.

2022-2023 Dönemi Siparişleri Tamam

SYS, Mayıs ayındaki NRA Yıllık Konferans ve Fuarı’nda, başta METE SFx, METE SFT ve SFx RIVAL olmak üzere CANiK marka tabancaları, MECANIK marka optiklerini ve CANiK Resmi Aksesuar Programı kapsamındaki ürünleri sergiledi. Ayrıca, farklı markalardaki ürünlerinin, 2022-2023 dönemiyle ilgili satışları konusunda Amerikalı distribütörlerle çeşitli görüşmeler gerçekleştirdi.

Aral, NRA katılımlarıyla ilgili şu bilgileri paylaştı: “ABD pazarı çok dikkatli incelenmesi gereken bir pazar, tüketici eğilimleri dikkatli bir şekilde analiz edilmeli ve aksiyon planınız sürekli güncel olmalı. Bu noktada NRA kesinlikle büyük önem taşıyor. NRA Yıllık Konferans ve Fuarı, avcılık ve atıcılık konusunda, ABD’nin en önemli ikili iş görüşmesi (B2B) etkinliklerinden biri. Buraya katılan firmalar da genellikle 6 aylık ve yıllık siparişlerini bu fuar sırasında yapıyorlar. CANiK markasının ABD’de çok geniş bir kullanıcı kitlesi var. Biz de bu kullanıcıların büyük bölümüne distribütörlerimiz aracılığıyla erişiyoruz. Şu an itibarıyla da ABD’nin her kasabasında, CANiK tabancalarını lisanslı bir şekilde alabileceğiniz bir mağaza mutlaka bulunuyor. Bu yıl katıldığımız NRA fuarında da bu gibi mağazalarda satılacak olan CANiK marka tabancalarımız, yedek parçalarımız ve MECANIK marka ürünlerimiz için önemli görüşmeler gerçekleştirdik ve 2022’nin ikinci yarısı ve 2023’ün ilk çeyreğine yönelik siparişlerimizi topladık.”

SYS Genel Müdürü C. Utku Aral: “Amerikalı son kullanıcıların talepleri ise alınacak tabancaların farklı aksesuarlarla uyumlu olması gerektiği yönünde. Dünyadaki neredeyse tüm evrensel aksesuar üreticilerinin optik nişangâhtan taktik fenerlerine ve susturucularına kadar tüm ürünleriyle uyumlu CANiK tabancalarımızla bu ihalelerdeki en güçlü adaylardan biri olacağız.”

2022 Atağı, SHOT Show ile Başladı

SYS’nin CANiK ve MECANIK marka ürünleriyle bu yıl ABD’de katıldığı ilk fuar, 18-21 Ocak tarihlerinde, SHOT Show 2022’ydi. Pek çok ürününü fuar vesilesiyle ABD’de ilk kez sergileyen firma, bunların bir bölümü için de ön siparişler aldı. Bunlardan önde geleni ise SYS’nin yurt dışında ilk kez sergilediği CANiK M2 QCB 12,7 mm’lik ağır makineli tüfeğin ihracatına yönelik olarak alınan siparişler oldu. Firma, fuarda, SFx RIVAL müsabaka tabancasını, MECANIK marka optik nişangâhlarının ve CANiK TP9 Elite Combat model tabancasının, CYBERGUN iş birliğiyle geliştirilen airsoft (havalı) versiyonunun lansmanını da gerçekleştirdi. Firma, Las Vegas’ta gerçekleştirilen fuardaki standında, 30 bini aşkın ziyaretçiyi ağırladı.

M2, Anavatanına Geri Döndü

SYS, hem CANiK marka tabancaları hem de 12,7 mm’lik ağır makineli tüfeği CANiK M2 QCB ile dünya genelinde yakın gelecekte açılması beklenen savunma ihalelerinden pay almayı hedefliyor.

SYS, SHOT Show sırasında, CANiK M2 QCB’nin ihracatı konusunda; Brezilya, Ekvator Cumhuriyeti, Endonezya, Filipinler, Malezya, Panama ve Paraguay’dan gelen heyetlerle görüştü. Bu görüşmelerin bir kısmı doğrudan son kullanıcılarla bir kısmı da SYS’nin bu ülkelerdeki temsilcileriyle gerçekleştirildi. SYS, görüşmelerin ardından, toplam adedi açıklanmayan ön siparişler aldı.

Aral, bu gelişmeleri şu şekilde yorumladı: “SHOT Show aslında bir savunma fuarından daha çok avcılık ve atıcılık konularına odaklanan bir fuar. Bununla birlikte CANiK M2 QCB, ihracat potansiyeli çok yüksek olan bir silah. Ayrıca fuarda temas kurduğumuz yabancı heyetler, silahımızı yakından görmek istediklerini bize bir süredir iletiyorlardı. Biz de bunun için SHOT Show’u bir fırsat olarak kullandık ve silahımızı fuarda sergiledik. Ziyaretçiler de bu silaha çok büyük bir ilgi gösterdi ve bu ilgi, fuar sırasında hızla ön siparişlere dönüştü. İlk kez 1930’lu yıllarda geliştirilen ve anavatanı ABD olan M2 silahının çok daha gelişmiş bir versiyonu olan CANiK M2 QCB’yi, Amerikan topraklarında bir Türk markasıyla sergilemek ise bizim için apayrı bir gurur kaynağı oldu.”

SYS’nin kara kuvvetlerinin kullanımına yönelik olarak önerdiği CANiK M2 QCB konfigürasyonu.

Hedef 95 Milyon Dolarlık Satış

Toplam büyüklüğü yaklaşık 39 milyar dolar olarak ifade edilen ABD avcılık ve atıcılık pazarından daha büyük pay almak isteyen SYS, yıl sonuna kadar ABD’ye yaklaşık 95 milyon dolarlık satış yapmayı hedefliyor.

SYS, 2020 yılında ABD’ye tabanca ihraç eden firmalar içerisinde dünya 4.sü iken 2021 yılında bir basamak yükselerek 3. oldu. Şirketin SFx RIVAL, METE SFx ve METE SFT tabancaları, ABD’de piyasaya sürüldükten çok kısa bir zaman içinde 100 bin adet satış rakamı yakaladı. Sadece ABD pazarında değil tüm dünyada kapsamlı pazarlama faaliyetlerine devam eden firma, 2022 yılında, 5 kıtada toplam 18 global fuara katılacak.

SYS, ABD’de Ekim ayında gerçekleştirilecek olan AUSA fuarında, iştiraki Unidef’in BOMBUS Silah Podu’nu da sergileyecek.

SYS, Florida’da 2022 sonunda faaliyete başlayacak ve ilk etapta yıllık 150 bin tabanca üretim kapasitesine sahip olacak yeni fabrikasıyla ilgili çalışmalara da devam ediyor.

 196 Toplam Görüntüleme,  3 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.