Ana Sayfa Haberler Gücünü Ar-Ge’den Alan Meteksan Savunma’nın, Yeni Ürünleri ve Yeni Projeleri

Gücünü Ar-Ge’den Alan Meteksan Savunma’nın, Yeni Ürünleri ve Yeni Projeleri

Meteksan Savunma, 13 Ekim’de düzenlediği toplantıda, sektör basını ile bir araya geldi.

Ankara’da düzenlenen toplantıya; Meteksan Savunma Genel Müdürü Tunç Batum, Genel Müdür Yardımcıları Özgür Cankara ve Selçuk Kerem Alpaslan, Yönetim Danışmanı Erdal Torun, Uluslararası Satış ve Kurumsal İtibar Yöneticisi Burak Akbaş ile Kurumsal İtibar Uzmanı Can Gürsoy katıldı.

Meteksan Savunma, kuruluşundan bugüne geçen 12 yıllık sürede, esas amaçlarından birisi olan üniversite-sanayi iş birliğini efektif bir şekilde kullandı ve Türkiye’de özellikle el değmemiş niş alanlarda, Ar-Ge çalışmaları yürüttü. Ar-Ge çalışmalarının meyvelerini toplamaya başlayan firma, 3 yıl önce yeniden yapılanarak, yüksek teknolojili ürünler ortaya çıkarttı. Strateji değişikliğinin meyvelerini, cirosundaki ihracat payını %10 seviyelerine çıkararak alan firma, sürdürülebilirlik açısından, bu oranı %30’lara çekmek için çaba gösteriyor.

Bağımsız bir savunma sanayisi için özgün, milli ve yerli olmak zorundasınız diyen Meteksan Savunma Genel Müdürü Tunç Batum, teknolojinin çabuk değişmesi nedeniyle, oyunun kurallarının, tehditlerin ve senaryoların da çabuk değiştiğini ifade etti ve artık 5-10 yıllık planlarının geçerli olmadığına dikkat çekti. Bu noktada, sektör firmalarına çok önemli görevlerin düştüğünü vurgulayan Batum, tedarik makamları tarafından talep edileni ortaya koymanın yeterli olmadığını, planlama birimlerine ve senaryo geliştiricilere geri bildirimde bulunarak, teknolojinin geldiği konumun çok iyi anlatılması gerektiğini sözlerine ekledi.

 

Yeni Ürünler, Yeni Projeler

Batum, firma ile ilgili son dönemde öne çıkan gelişmelerden de bahsetti. Bu gelişmelerden bazıları şunlar:

  • Platform simülatörleri konusuna ağırlık vermeyi planlayan firma, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Helikopter Kurtarma Simülatör Projesi için sözleşme imzalandı.
  • Firma, Türkiye’nin hâlihazırda dışarıdan tedarik ettiği İHA data linkleri konusunda çalışmalar yürütüyor. Firma, bu çalışmaların neticesinde ortaya çıkan ürünleri, Kasım ayı sonu gibi saha testlerine sokmayı planlıyor.
  • RETİNAR ile drone tespit çalışmalarında başarılı sonuçlar alındı. Ayrıca, KAPAN Drone Savar Sistemi’nin testleri tamamlandı. Sistem, yılsonuna kadar ürün haline getirilecek ve IDEF 2019’da sergilenecek.
  • Firma, YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi’ni daha rekabetçi bir hale getirmeyi hedefliyor. Yeni sürümü üzerinde çalışılan sonarın, IDEF2019’da sergilenmesi planlanıyor.
  • ATAK Helikopteri için geliştirilen ve %75 oranında küçültülen MİLDAR, IDEF 2019’da sergilenecek.
  • Ağ destekli harekât ortamları için data link geliştirme çalışmaları sonucunda, SSB tarafından başlatılan KEMENT Projesi’nin ana yükleniciliğini Meteksan Savunma almıştı. Bu projedeki son gelişme, KEMENT’in, fabrika kabul testlerinin tamamlanması oldu.

 1,787 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.