Ana Sayfa Haberler Gücünü Bilgiden Alan Şirket: ALTAY

Gücünü Bilgiden Alan Şirket: ALTAY

MSI Dergisi’nin 166’ncı sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

ALTAY Yazılım Savunma Endüstriyel Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ALTAY), son dönemde üstlendiği projeler, geliştirdiği kabiliyetler ve kurduğu iş birlikleri ile sektörde önemli bir konuma geldi. Bu gelişmeler ve firmanın gelecek planları, ALTAY tarafından, 19 Eylül’de düzenlenen Savunma Basını Buluşması’nda, sektör kamuoyu ile paylaşıldı.

 

Türk savunma ve havacılık sanayisinin köklü şirketlerinden olan ALTAY, son dönemde, özellikle yazılım alanında önemli çalışmalara imza attı. Firma, hem Türkiye’deki hem de yurt dışındaki kullanıcıları için, alan uzmanlığı gerektiren konularda çözümler geliştirdi. Hem bu gelişmelerin hem de ALTAY’ın gelecek planlarının sektör kamuoyu ile paylaşılması maksadıyla düzenlenen Savunma Basını Buluşması’na, ALTAY’ı temsilen; ALTAY CEO’su Baki Şensoy, İş Geliştirme Müdürü Atilla Özdöl, Müşteri İlişkileri Yöneticisi Deniz Erdem ve Kurumsal İletişim Yöneticisi Özgür Çil çıktı.

Soldan sağa: ALTAY İş Geliştirme Müdürü Atilla Özdöl, CEO’su Baki Şensoy ve Müşteri İlişkileri Yöneticisi Deniz Erdem.

 

Şensoy, projelerle ilgili ayrıntılara girmeden önce, ALTAY’ı farklı kılan noktaları, şöyle sıraladı:

 • Bir teknoloji şirketi olan ALTAY, benzer diğer şirketler gibi, en önemli kaynağını, insan gücü olarak görüyor. ALTAY, insan kaynaklarını, sürekli geliştiriyor. Bu insan kaynağının gelişimi ve sürekliliği esas olmakla birlikte, ALTAY, projelerinin ve çalışmalarının, eksiksiz dokümantasyonuna da büyük önem veriyor. Böylece, yıllar önce teslim edilmiş bir sistem ya da yazılım için yeni bir özellik eklemek gerektiğinde ya da bir bakım ihtiyacı ortaya çıktığında, kişiler değişse bile gerekli çalışmalar, kısa sürede gerçekleştirilebiliyor. Şensoy, bu konuda, şunları söyledi: “ALTAY, 61’nci yılını yaşayan bir şirket. 61 yılda ne olmuş bitmiş olarak bakıldığında, bence en önemli şeyler; kaydetme kültürü, doğru şekilde dokümante etme kültürü ve etik değerlerin, giderek güçlendirerek şirketin tam temeline oturtulması… Belki son 5-6 yıldır, çalışan sayımız ve iş hacmimiz arttı; ama 10 yıl öncenin bir ürününü alıp çok kısa süre içerisinde, tekrar yeni yeteneklerle sunabiliyoruz.”
 • ALTAY, Türkiye’nin ilk resmi savunma yazılımı ihracatını yapan firma. Kongsberg firması, 2003 yılında, HAWK XXI sisteminin farklı yazılım bileşenleri için, ALTAY’ı seçiyor. Milli Savunma Bakanlığından gerekli izinler alınırken, yazılım ile ilgili daha önce hiç kayıt numarası alınmadığı fark ediliyor ve ALTAY, yazılımı, bu alandaki ilk kayıt numarası ile ihraç ediyor.
 • ALTAY, savunma ve havacılık alanında faaliyet gösteren önde gelen firmaların sahip olduğu, belge ve sertifikasyonlara sahip. Bunlara ek olarak, etik ilkelere göre iş yapan firmaların aldığı, TRACE belgesi ile de fark yaratıyor.
 • ALTAY, yıllar içinde, Norveç ile ilişkilerinin ulaştığı noktada, Norveç Silahlı Kuvvetleri için gizli gizlilik derecesinde projeler yürütebilen bir firma olarak onaylandı.

ALTAY, ROKETSAN’ın, 14 Şubat’ta, 45 tane çözüm ortağı için düzenlediği imza töreninde, yazılım alanındaki tek firma olarak yer aldı.

 

ALTAY, Projelerle Büyüyor

ALTAY’ın son dönemde üstlendiği projeler, “Zorlu Projeler, Rekabetçi Çözümler” başlıklı kutucukta yer alıyor. Şensoy, bu projelerle ilgili şu noktaları öne çıkarttı:

 • Milli Savunma Bakanlığı Bilgi Sistemi (MBS), Linux üzerine şekillendirilen ve Türkiye’nin milli işletim sistemi olan PARDUS üzerinde koşuyor. En çok kullanılan e-Devlet uygulamaları arasında yer alan MBS, bir bakıma, PARDUS’un da yeteneklerini ispat ediyor. Uygulama, geçtiğimiz yıllarda, yılda 14 milyon tıklanmaya ulaştığı için ödül de aldı. Uygulamanın halihazırdaki tıklanma sayısı ise 20 milyonu aştı. MBS’nin sağladığı yarar sayesinde, askerlik şubelerinin sayısı azaltıldı ve 360’a indirildi. Kapatılan 181 ilçedeki askerlik şubesinden 114 tanesi de okul yapılmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığına devredildi. Böylece, yıllık 40 milyon lira tasarruf sağlandı ve 1.500 er ve erbaş kadrosu da Genelkurmay Başkanlığına iade edildi.
 • Elektronik Harp Operatör Eğitim Simülatörü, ALTAY’ın, son dönemde üstlendiği, en iddialı projeler arasında yer alıyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için hazırlanan sistemin ilk alt bileşenleri, bu yıl ortaya çıkacak. ALTAY, bu projedeki başarısının, daha büyük projeler için yol açıcı nitelikte olacağını değerlendiriyor.
 • ALTAY, ROKETSAN için yürüttüğü bir dizi projeyi, başarıyla tamamladı. Firma, ROKETSAN’ın, 14 Şubat tarihinde, 45 çözüm ortağı için düzenlediği etkinlikte, yazılım alanında çözüm ortağı seçilen tek firma olarak yer aldı.
 • Sanal Bakım ve Operatör Eğitim Yardımcısı, ASELSAN’ın Filipinler’e teslim ettiği gece görüş cihazları için geliştirildi. Bu cihazları kullanacak askerler, farklı adalara dağılmış durumdaydı ve bunları bir araya getirip eğitim vermek, operasyonel nedenlerle mümkün olmayacaktı. ALTAY’ın geliştirdiği yazılım, cep telefonlarında bile kullanılabiliyor ve gerekli eğitimleri, askerlere, bulundukları yerde verebiliyor. Bu çözüm, büyük bir başarı kazandı. ALTAY, bu alanda yatırım yapmaya, Ar-Ge projeleri yürütmeye devam ediyor. Gündemde, yeni kullanıcılar için yeni projeler de var.
 • ALTAY, elektrikli otobüs yazılımlarını, TEMSA ve ASELSAN’ın birlikte geliştirdikleri otobüs için hazırladı.

ALTAY, sanal eğitim alanında, yeni projelere imza atmaya hazırlanıyor.

 

 • Türk Silahlı Kuvvetleri için tasarlanan Taktik Data Link Yönetim Merkezi Projesi kapsamında, ALTAY, HAVELSAN’ın çözüm ortağı olarak, üç yazılım biriminin sorumluluğunu aldı. Bu görevin gerçekleştirilmesi için gereken alan uzmanlığı da firma bünyesinde oluşturuldu.
 • Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından tasarlanan ve üretilen ANKA İHA’sı için görev yazılımı da dâhil olmak üzere, yazılım test ve doğrulama çalışmalarını, ALTAY gerçekleştirdi.

 

Şensoy, sanayide dijital dönüşüm çalışmaları kapsamında geliştirdikleri Üretim Yönetim Sistemi’nin altyapısını ve teknolojisini, kendilerinin de proje yönetimi için ALTAY’da kullandıkları bilgisini paylaştı.

Gelecek, Dijital Dönüşümde

Şensoy, ALTAY’ın gelecek dönem çalışmaları ile ilgili de bilgi verdi. ALTAY’ın gündeminin üst sıralarında, sanayide dijital dönüşüm konusu da yer alıyor. ALTAY, bu alanda, Akıllı Üretim Yönetim Sistemi adını verdiği bir çözüme sahip. Bu sistem, özellikle KOBİ ölçeğinde firmaların, üretim süreçlerini canlı olarak izleyebilmelerini sağlıyor. Kurumsal kaynak planlama (Enterprise Resource Planning / ERP) yazılımları kadar karmaşık olmayan sistem, ayrı bir ekibe gerek duyulmaksızın, firmaların mevcut personelleri ile kullanıma alınabiliyor. Akıllı Üretim Yönetim Sistemi, şimdiden sipariş edilmiş durumda.

Şensoy, Akıllı Üretim Yönetim Sistemi’nin altyapısını ve teknolojisini, kendilerinin de ALTAY’da proje yönetimi için kullandıklarını belirtti. Böylece, ALTAY çalışanları, farklı coğrafi konumlarda olsalar bile projelerin mevcut durumunu takip edebiliyorlar ve proje raporları oluşturabiliyorlar.

ALTAY Savunma Basını Buluşması, soru-cevap oturumunun ardından sona erdi.

 1,969 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.