Ana Sayfa Haberler Güdümlü Tank Topu Mühimmatından, Döner Namlulu Silah Sistemlerine: MKEK’den Yeni Ürünler

Güdümlü Tank Topu Mühimmatından, Döner Namlulu Silah Sistemlerine: MKEK’den Yeni Ürünler

MSI Dergisi’nin 181’inci sayısında yayımlanan IDEF’19 Özel Dosyası’nın ikinci bölümündeki haber aşağıda paylaşılmıştır:

 

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), bu yılki IDEF’te, öz kaynaklı Ar-Ge çalışmaları neticesinde özgün olarak geliştirdiğini söylediği pek çok yeni ürününü ilk kez sergiledi. Bunlar arasında, hafif silah mühimmatından tank topu mühimmatına; piyade silahlarından Gatling tipi çok namlulu otomatik topa sahip uzak komutalı silah sistemlerine kadar pek çok ürün yer aldı. Bunların yanı sıra MKEK, fuar boyunca, güdümlü tank topu mühimmatı üretimini de konu alan bir dizi anlaşmanın altına imza attı.

Ukraynalı ve Türk taraflar arasındaki sözleşmeyi imzalayanlar, soldan sağa, Ukroboronprom Genel Direktörü Pavlo Bukin, MKEK Genel Müdür Vekili Mehmet Ünal ve SpetsTechnoExport Direktörü Vladislav Belbas oldu. İmzalar; Luch Genel Direktörü Oleg Korostylev, Ukrayna Parlamentosu Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkanı Serhiy Pashynskyi, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ve Ukrayna Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Yardımcısı Serhiy Kryvonos huzurunda atıldı.

 

Kurum tarafından ilk kez sergilenen ürünlerden bazıları şöyle sıralanıyor:

MKEK ile STM arasındaki sözleşmeyi, MKEK Ar-Ge ve Teknoloji Dairesi Başkanı Osman Pakel (solda) ve STM Genel Müdür Yardımcısı Ömer Korkut (sağda) imzaladı.

 • 12,7×99 mm Gatling tipi Döner Namlulu Silah Sistemi
 • 20 mm Gatling tipi Döner Namlulu Silah Sistemleri (6 namlulu ve 3 namlulu)
 • 5,56 mm Otomatik Atış Platformu
 • 7,62 mm Otomatik Atış Platformu
 • 120 mm Yivsiz Havan Silah Sistemi
 • 155 mm Modüler Barut
 • 5,56×45 mm Polimer Uçlu Fişek
 • 7,62 mmx51 M118 Keskin Nişancı Fişeği
 • 12,7×99 mm Keskin Nişancı Solid Fişeği
 • 12,7×99 mm Zırh Delici Yangın Çıkarıcı Keskin Nişancı Fişeği
 • 120 mm Çukur İmlalı Zırh Delici (HEAT) Tank Topu Mühimmatı

 

MKEK, 120 mm Tank Topları için Güdümlü Mühimmat Üretecek

Fuarda, MKEK ev sahipliğindeki imza törenlerinden ilki, 1 Mayıs’ta gerçekleştirildi. Törende, MKEK ile Ukraynalı Ukroboronprom ve SpetsTechnoExport kuruluşları arasında, 120 mm lazer güdümlü tank topu mühimmatı konusunda bir iş birliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında, 120 mm Lazer Güdümlü Tank Topu Mühimmatı, Türkiye de MKE Kurumu bünyesinde yerli olarak üretilecek.

MKEK, 2 Mayıs’ta ise STM ile Vurucu İHA Platformları için Yönlendirilmiş Mühimmat ve Tapa Sistemleri Geliştirilmesi konulu bir protokol imzaladı. Proje kapsamında, vurucu İHA’lardan bırakılabilen mühimmat sistemleri geliştirilecek; ayrıca STM tarafından geliştirilen vurucu İHA’lara, MKEK tarafından geliştirilen bombaatar alt kompleleri ve piyade tüfekleri entegre edilecek.

TÜBİTAK ve MKEK arasında, 3 Mayıs’ta imzalanan protokol kapsamında ise TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen lazer silah sistemlerinin, MKEK ürünü piyade tüfeklerine entegrasyonu sağlanacak.

MKEK ve TÜBİTAK, fuarın son günü bir anlaşma imzaladı. Anlaşmaya, MKEK Genel Müdür Vekili Mehmet Ünal (solda) ve TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Prof. Dr. Hacı Ali Mantar imza attı.

 

12,7 mm çapında 3 namluya sahip Otomatik Atış Platformu

 

Döner Namlulu Silahlar ile Gelen Ateş Gücü

MKEK’nin fuarda ilk kez sergilediği ve fuar süresince ziyaretçilerin büyük ilgisini çeken 3 farklı modeldeki Gatling tipi döner namlulu silah sistemi, verilen bilgilere göre, kurumun öz kaynakları ile yaklaşık 8 aylık bir sürede geliştirildi. Bunlardan 20 mm çapındaki 6 namluya sahip silah sistemi ile 12,7 mm çapındaki 3 namlulu silah sistemi, MKEK tasarımı Otomatik Atış Platformlarına entegre şekilde sergilendi. Ayrıca bunlardan ilkinin entegre edildiği Otomatik Atış Platformu üzerinde, muhtemel bir güdümlü mühimmat entegrasyonuna yönelik olarak temsili lançer de yer aldı. Taarruz helikopterlerinde kullanılmak üzere geliştirilen ve 20 mm çapında 3 namluya sahip silah sistemi ise bağımsız olarak sergilendi. MKEK, bunların yanı sıra 7,62×51 mm ve 5,65×45 mm çapında silahlara sahip iki ayrı otomatik atış platformunu da fuarda ilk kez tanıttı.

MKEK, ilk kez sergilediği tüm Otomatik Atış Platformlarını, bir ürün ailesi mantığı ile geliştirdi. Bu sistemlerin tamamı, iki eksende stabilizasyona, gece ve gündüz görüş sistemlerine ve lazer mesafe tespit sistemlerine sahip. Ayrıca platformların tamamında tercih edilen kullanıcı ara yüzleri de birbirinin aynısı.

20 mm çapında 6 namluya sahip Otomatik Atış Platformu

 

 

MKEK’in fuarda ilk kez sergilediği diğer ürünlere ilişkin olarak kaleme aldığımız haberlere, fuarda öne çıkan gelişmeleri derlediğimiz IDEF 2019 Özel Dosyası’nın gelecek bölümlerinde yer vereceğiz.

 1,666 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.