Ana Sayfa Haberler GÜR Sınıfı Denizaltılar, Milli ve Modern Sistemlerle Donatılacak

GÜR Sınıfı Denizaltılar, Milli ve Modern Sistemlerle Donatılacak

STM, Türk deniz kuvvetlerinin envanterinde yer alan GÜR Sınıfı denizaltıların yarı ömür modernizasyon faaliyetlerinde, sistem tedarik ve platform entegrasyonu sorumluluğunu üstlendi. GÜR Sınıfı denizaltılarda kritik öneme sahip; seyir, makine ve muhabere sistemleri, milli ve modern imkanlarla modernize edilerek, denizaltıların ömrü uzatılacak. Türk donanmasının envanterinde yer alan, Preveze Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu Projesi (Preveze-YÖM) içeriğine, GÜR Sınıfı denizaltı yarı ömür modernizasyonu faaliyetlerini de ekleyen sözleşme değişikliği, STM-ASELSAN-ASFAT-HAVELSAN İş Ortaklığı ile Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında 17 Ocak’ta imzalandı. STM’den 19 Şubat’ta yapılan yazılı açıklamaya göre, sistem tedarik ve platform entegrasyonu sorumluluğunun üstlenildiği projenin 6 yılda tamamlanması planlanıyor.

Modernizasyon Çalışmaları Devam Ediyor

Preveze-YÖM Projesi ile çerçevesi çizilen tedarik ve entegrasyon işlemlerinin yanı sıra TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen Milli Üretim Entegre Savaş Yönetim Sistemi (MÜREN) ile ADVENT MÜREN Savaş Yönetim Sistemlerinin, PREVEZE ve GÜR Sınıfı denizaltılara platform entegrasyonu faaliyetleri de STM sorumluluğunda yürütülüyor. SSB tarafından 2019 yılında başlatılan, Preveze-YÖM Projesi kapsamında, ilk denizaltı TCG PREVEZE’de bugüne kadar STM tarafından tedarik edilen ve platform entegrasyonu tamamlanan atalet seyir sistemi, CTD problar, soğutulmuş su sistemi ve statik inverterlerin kabul faaliyetleri 2023 yılında tamamlandı. Proje kapsamında modernizasyon faaliyetleri devam ediyor. Preveze-YÖM Projesi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan TCG PREVEZE, TCG SAKARYA, TCG 18 MART ve TCG ANAFARTALAR denizaltılarının modernizasyonunu kapsıyor.

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, denizaltı tasarım, inşa ve modernizasyon alanlarında STM’nin önemli görevler üstlendiğini belirterek, “Nitelikli insan kaynağımız ve mühendislik gücümüzle donanmamızın ve kardeş ülkelerin denizaltılarında kritik çalışmalar yürütüyoruz. Modernizasyon kapsamında da AY Sınıfının ardından, PREVEZE ve GÜR Sınıfı denizaltılarımızın da, en gelişmiş sistemlerle donatılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Mavi Vatan’da ‘Sessiz ve Derinden’ ilerleyen Denizaltı Filosu Komutanlığımızın gücüne güç katmak için faaliyetlerimizi aralıksız sürdüreceğiz.” dedi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.