Ana Sayfa Haberler GÜR Sınıfı Denizaltılara AKYA Atış Yeteneği Kazandıracak Yeni Proje İmzalandı

GÜR Sınıfı Denizaltılara AKYA Atış Yeteneği Kazandıracak Yeni Proje İmzalandı

GÜR Sınıfı Denizaltılar için “ADVENT-MÜREN SYS ile AKYA Entegrasyonu Projesi”, 1 Şubat’ta, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (Dz.K.K.lığı) ve TÜBİTAK BİLGEM arasında imzalandı. Proje kapsamında, GÜR Sınıfı denizaltılara da AKYA torpidosu atış yeteneği kazandırılacak.

Proje ile ayrıca; suüstü gemilerinde kullanılmakta olan ADVENT Savaş Yönetim Sistemi (SYS) ile PREVEZE sınıfı denizaltıları için TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen MÜREN SYS’den elde edilen tecrübe ve kazanımlar bir araya getirilerek ADVENT-MÜREN Savaş Yönetim Sistemi’nin temelleri atılmış olacak.

Her iki sistemin en güçlü ve gelişmiş yetenekleri bir araya getirilerek oluşturulacak ADVENT-MÜREN SYS’nin GÜR Sınıfı Yarı Ömür Modernizasyonu ve Milli Denizaltı projeleri başta olmak üzere, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının tüm denizaltı projelerinde kullanılması hedefleniyor.

MÜREN SYS il modernize edilen PREVEZE ve AY sınıfı denizaltılara AKYA torpidosu atış yeteneği daha önceden kazandırılmıştı.

Proje için düzenlenen imza törenine; TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Dr. Ali Görçin, İstanbul Deniz İkmal Grup Komutanı İk. Alb. Onur Çamlı, Deniz Teknik Komutanı Müh. Alb. Cihat Eryiğit, Araştırma Merkezi Komutanı Müh. Alb. Mehmet Gökhan Metin ile birlikte Dz.K.K.lığı, TÜBİTAK BİLGEM ve projede görev alan alt yüklenicilerden yetkililer katıldı. 

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.