Ana Sayfa Manşet Gürbağ Savunma Teknoloji’den Yenilikçi Lançer Çözümünü Kullanan Akıllı Silah Sistemi: Hydro GIDS

Gürbağ Savunma Teknoloji’den Yenilikçi Lançer Çözümünü Kullanan Akıllı Silah Sistemi: Hydro GIDS

Gürbağ Savunma Teknoloji, geliştirdiği yenilikçi fırlatama çözümünü kullandığı Akıllı Savunma Sistemi Hydro GIDS’nin (Gürbağ Intelligent Defence System / Gürbağ Akıllı Savunma Sistemi) lansmanını, 26-28 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilen SAHA EXPO 2022 fuarı sırasında, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in de katılımıyla yaptı. Hydro GIDS, hidrojen tabanlı fırlatma sistemiyle askeri birliklerin lojistik iş yükünü azaltmayı ve maliyetleri düşürmeyi vadediyor.

Bir römork üzerine yapılandırılan Hydro GIDS; radar, elektro-optik algılayıcı, hidrojen itki lançeri ve haberleşme sistemlerinden oluşuyor. Sistem, bir komuta-kontrol konsolu üzerinden yönetiliyor.

Sistem, Gürbağ Savunma Teknoloji tarafından geliştirilen özgün yazılımı sayesinde, asimetrik hedeflerin otomatik olarak tespitini, teşhisini ve takibini yapabiliyor. Bu kapsamda, radar ve elektro-optik faydalı yükleri aracılığıyla elde ettiği hedef verilerini, komuta-kontrol merkezine aktarabiliyor.

Hydro GIDS, bir tehdide karşı kullanılması gerektiğinde, bünyesinde bulunan çoklu lançer aracılığıyla sabit kanatlı dolanan mühimmat ve benzeri hassas güdümlü mühimmatı ateşleyebiliyor. Böylelikle Hydro GIDS, kullanıcısına, hedef tespitinden imhasına kadar uzanan entegre bir çözüm sunuyor.

Lançerlere Hidrojen Dokunuşu

Hydro GIDS’yi öne çıkartan özelliği ise bünyesinde bulundurduğu ve hidrojen itkisi ile çalışan çoklu lançer. Karadan sabit kanatlı dolanan mühimmat ve benzeri hassas güdümlü mühimmatı fırlatan klasik lançer sistemleri, piroteknik patlayıcılar kullanıyor. Bu sistemler, ya tek atım ömrüne sahip oluyorlar ya da her atım sonrasında bakıma ihtiyaç duyuyorlar. Gürbağ Savunma Teknoloji tarafından geliştirilen lançerde ise hidrojen beslemeli itki sistemi kullanılıyor. Bu sistem, mühimmatı, sıkıştırılmış hidrojen aracılığıyla lançerden fırlatıyor. Soğuk fırlatma (cold launch) olarak da tanımlanan bu itki sistemi sayesinde, hem mühimmat atımı sonrasında lançerler birden fazla kez kullanılabiliyor hem de atılan mühimmat, çok daha az şoka maruz kalıyor ve böylelikle olası arıza riskleri ortadan kaldırılıyor.

Gürbağ Savunma Teknoloji, ihtiyaç duyulan hidrojenin, sahada, kullanım öncesinde üretilebilmesini sağlayan yenilikçi bir yöntem de geliştirdi. Böylece Hydro GIDS, depolamaya ihtiyaç duymadan, sahada hidrojen üretebiliyor ve üretilen hidrojeni itici enerji olarak kullanabiliyor.

Hydro GIDS’nin birden fazla kez kullanılabilen lançerleri sayesinde, askeri birliklerin lojistik iş yükü azalıyor. Klasik lançerlere göre daha maliyet-etkin olan bu lançerler, bütçe tasarrufu da sağlıyor. Ayrıca, fırlatma ve yeni fırlatmaya hazırlanma süreçleri daha kısa zamanda tamamlanabiliyor.

Hydro GIDS’nin prototipinin üretimini tamamlayan Gürbağ Savunma Teknoloji, farklı mühimmatın atımını yapabilecek Hydro GIDS konfigürasyonları için de çalışmalarını sürdürüyor. Sistemin, çok kısa bir zaman içerisinde güvenlik güçlerinin kullanımına sunulması planlanıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.