Ana Sayfa Manşet Gürbağ Savunma ve Teknoloji, Akıllı Savunma Sistemi Hyrdo GIDS ile Küresel Pazara Hazırlanıyor

Gürbağ Savunma ve Teknoloji, Akıllı Savunma Sistemi Hyrdo GIDS ile Küresel Pazara Hazırlanıyor

Gürbağ Savunma Teknoloji’nin, kuruluşunun 10 yıl öncesine dayanan hazırlık ve kuluçka döneminden beri yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştirdiği Akıllı Savunma Sistemi Hydro GIDS, sahada test edilmeye başlandı. Hydro GIDS, hidrojen tabanlı fırlatma özelliğiyle bu alanda dünyadaki ilk ve tek sistem olma özelliğini taşıyor.

Bir römork üzerine yapılandırılan Hydro GIDS; radar, elektro-optik algılayıcı, hidrojen itkili fırlatma sistemi ve haberleşme alt sistemlerinden oluşuyor. Hydro GIDS, Gürbağ Savunma ve Teknoloji tarafından geliştirilen 4 ekran komuta-kontrol konsolu üzerinden yönetiliyor. Gürbağ Savunma ve Teknoloji’nin geliştirdiği özgün yazılım sayesinde sistem, asimetrik hedeflerin otomatik olarak tespitini, teşhisini ve takibini yapabiliyor. Bir tehditle karşılaştığında, bünyesindeki hidrojen itkili çoklu fırlatma sistemiyle sabit kanatlı drone ve benzeri hassas güdümlü mühimmatı fırlatabiliyor. Bu şekilde Hydro GIDS; kullanıcısına, hedefin tespitinden yerinde ve zamanında imhasına kadar uzanan entegre bir çözüm sunuyor

Komuta kontrol konsolu üzerinden yönetilen Hydro GIDS; radar, elektro-optik algılayıcı, hidrojen itkili fırlatma sistemi ve haberleşme alt sistemlerinden oluşuyor.

Hidrojen İtkisi ile Çalışan Çoklu Fırlatma Sistemi

Hydro GIDS’in en önemli özelliği, bünyesinde bulunan hidrojen itkisi ile çalışan çoklu fırlatma lançeri. Karadan sabit kanatlı dolanan mühimmat ve benzeri hassas güdümlü mühimmatı fırlatan klasik lançer sistemleri, piroteknik patlayıcılar kullanıyor. Bu sistemler, ya tek atım ömrüne sahip oluyorlar ya da her
atım sonrasında bakıma ihtiyaç duyuyorlar. Gürbağ Savunma ve Teknoloji’nin geliştirdiği fırlatma sisteminde ise hidrojen beslemeli itki kullanılıyor. Bu itki sistemi sayesinde hem mühimmat atımı sonrasında fırlatma sistemi birden fazla kez kullanılabiliyor hem de atılan mühimmat çok daha az şoka maruz kalıyor ve böylece olası arıza riskleri ortadan kaldırılıyor. Ayrıca sistem, hidrojen gazı tahrikli çalışma prensibi sayesinde, klasik lançerler gibi kimyasal yanmaya bağlı kirlilik ve korozyon problemlerine yol açmıyor.

Firmanın geliştirdiği hidrojen reaktörü sayesinde Hydro GIDS, hidrojen üretimindeki düşük enerji sarfiyatıyla depolamaya gerek kalmadan, sahada, sistemin ihtiyacı olan hidrojeni üretilebiliyor ve üretilen hidrojen de itici enerji olarak kullanılabiliyor.

Gürbağ Savunma Teknoloji, çalışanları için gerekli iş ve inovasyon atmosferini yaratmayı ihmal etmiyor.

Hydro GIDS Hizmete Girmek İçin Gün Sayıyor

Sahadaki testleri başarıyla süren Hydro GIDS, yakında Türkiye’de hizmete girmekle kalmayacak; dost ve müttefik ülkelerin de hizmetine sunulacak.

Hydro GIDS’nin, çok kullanımlı bu fırlatma teknolojisi sayesinde askeri birliklerin lojistik iş yükü azalacak. Ayrıca klasik lançer çözümlerinden daha maliyet-etkin olan bu fırlatma sistemi, bütçe tasarrufu da sağlayacak. Kontrol ve Yönlendirme Sistemlerine yönelik bir teknoloji odağıyla, olgun bir ürün ailesine sahip olan Gürbağ Savunma ve Teknoloji, Hydro GIDS dahil ürettiği tüm yeni sistemleri, ana yeteneği olan kontrol sistemleri altında toplamaya devam ediyor. Bu sayede müşterilerine, esnek ve gelecekte geliştirilecek yeni yeteneklerin de kolayca entegre edilebileceği, anahtar teslim çözümler sunabiliyor


Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.