Ana Sayfa Manşet Gürbağ Savunma ve Teknoloji, GSPT-Penta ile İşlevsel İnovasyonda Öncülüğe Devam Ediyor

Gürbağ Savunma ve Teknoloji, GSPT-Penta ile İşlevsel İnovasyonda Öncülüğe Devam Ediyor

Gürbağ Savunma ve Teknoloji, özgün olarak geliştirdiği ürünlerle savunma ve havacılık sanayisinin ihtiyaç duyduğu konularda çözümler sağlıyor. Bu çözümler arasında, pan-tilt sistemleri de yer alıyor. Firmanın pan-tilt ürün ailesinin yeni üyesi olan GSPT-Penta, bilinen kontrol ve yönlendirme sistemlerinde beş eksene ilk defa ulaşmasıyla dikkat çekiyor. GSPT- Penta ürününün dünya çapında patent hakkını alan Gürbağ Savunma ve Teknoloji, ürettiği bu ürünle radar, kamera ve silah sistemi entegratörlerinin ilgisini üzerine toplamaya devam ediyor.

Gürbağ Savunma ve Teknoloji, geliştirdiği milli ve özgün çözümler ile dünya çapında ilklere imza atmaya devam ediyor. Firmanın ürün portföyü içerisinde yer alan GSPT serisi pan-tilt sistemleri, ailenin yeni üyesi GSPT-Penta ile kontrol ve yönlendirme sistemlerinde firmayı küresel ligin lider oyuncularından biri haline getiriyor. GSPT serisi pan-tilt ürün ailesi; sensör, kamera, silah vb. sistemlerin hassas olarak yönlendirilmesi amacıyla kullanılıyor. Bu ürün ailesi, özgün bir yazılıma sahip ve çevre birimlerle yaygın olarak kullanılan tüm protokoller üzerinden haberleşme sağlayabiliyor. Aynı zamanda özgün mekanik tasarımı sayesinde, kendisi düşük bir gövde ağırlığına sahip olmasına rağmen yüksek ağırlığa sahip faydalı yükleri de rahatlıkla taşıyabiliyor. Sınırsız dönüş imkânına sahip olan GSPT serisi; ses, titreşim ve termal iz başta olmak üzere, sürekli çalışma sırasında sağladığı üstün değerler ve stabiliteyle rakiplerinden ayrışıyor.

GSPT-Penta, İlhamını Doğadan Aldı

Doğal sınırlarını aklını kullanarak ve teknoloji geliştirerek aşan insan, morfolojik olarak yan yana konumlanmış ve aynı noktaya odaklanan iki göze sahiptir. Bu sebeple insanın geliştirdiği sistemlerin çoğu da aynı noktaya odaklanma ve bu alanın ancak kısıtlı bir kapsama açısında görüş kabiliyeti sunmaya yatkındır. Bununla birlikte kuşların geneline baktığımızda kafanın iki yanına ayrılmış gözler sayesinde, 360 dereceye yani küresele yakın bir görme/farkındalık alanı elde edilebildiğini ve aynı anda birden fazla noktaya da odaklanılabildiğini görürüz.

Gelişen sensör ve bilgi-işlem yeteneklerinin, insanın doğal kabiliyetlerini de geliştirmekte olduğunun farkındalığı, Gürbağ Savunma ve Teknoloji’nin, 2 kulağında ayrı ayrı, sağ, sol ve yukarı, aşağı hareket kabiliyeti sağlayabilen GSPT-Penta‘nın geliştirmesine yönlendirdi. Bu sayede bilinen kontrol ve yönlendirme sistemlerinde, ilk defa 5 eksene ulaşıldı.

GSPT-Penta, taşıdığı faydalı yükleri emsallerinden çok daha geniş bir kapsama alanı sunması sayesinde, durumsal farkındalığı arttırmakta kullanabildiği gibi, aynı noktaya da odaklayabiliyor. Örneğin, iki ayrı kulağa yerleştirilen termal ve gündüz kameraları, ayrı noktaları tarayabildiği gibi, aynı noktada da birleşebiliyor. Elektro-optik sistemlerle sınırlı bir senaryoda bile, pan-tilt sistemine eklenen bu ilave yetenek, muharebe sahasında görüntü takibinde büyük bir kabiliyet çarpanı oluşturuyor.

Gürbağ Savunma ve Teknoloji, GSPT serisi ürünlerin tasarımında öncelediği “sürdürülebilir yüksek performans” yaklaşımı sayesinde; sadece elektro-optik, radar ve diğer sensörlerle sınırlı kalmayıp, silah gibi faydalı yüklerin de taşınmasına da imkân tanıyor. Böylece faydalı yük olarak silah takılan bir GSPT-Penta, rakiplerinden çok daha geniş bir açıda ateş etkisi sunabildiği gibi, aynı noktaya iki silah gücünü çakıştırarak daha etkin bir tahribat imkânı da sunabiliyor.

Yenilikçi, Küresel Patentli ve Tam Kalifiye Pan-Tilt Sistemi: GSPT-Penta

Özgün olarak geliştirdiği beş eksenli GSPT-Penta ürününü, küresel patent haklarıyla koruma altına alan Gürbağ Savunma ve Teknoloji, 2023 yılı içerisinde birçok ulusal ve küresel etkinlik katılımıyla, ürünün tanıtım ve pazarlamasına ivme kazandırmayı planlıyor. Tüm kalifikasyon testlerinden başarıyla geçen GSPT-Penta, Türkiye tarafından sahada başarıyla kullanılmaya devam ediyor.

Gürbağ Savunma ve Teknoloji, ürün tedariki dışında, sistem entegrasyonu tarafında da rol alabilecek yetkinlikteki uzman kadrosuyla fark yaratıyor. Böylece sadece Türk savunma ve havacılık ekosistemindeki firmalara değil, dost ve müttefik ülkelerin savunma ve havacılık ekosistemlerinde yer alan sistem entegratörlerine de sağlıklı ve sürdürülebilir bir iş ortaklığı vadedebiliyor.

Gürbağ Savunma ve Teknoloji’nin GSPT Pan-Tilt ürün ailesi;

  • Sınır gözetleme ve güvenlik sistemleri
  • Dronsavar sistemleri
  • Mobil gözetleme sistemleri
  • Sahil gözetleme sistemleri
  • Lazer işaretleme sistemleri
  • Uydu haberleşme sistemleri
  • Silah kuleleri
  • Çevre aydınlatma sistemleri
  • Radar sistemleri gibi birçok farklı alanda kullanım imkânı tanıyor.
Gürbağ Savunma ve Teknoloji, ürün tedariği dışında, sistem entegrasyonu tarafında da rol alabilecek yetkinlikteki uzman kadrosuyla, ideal bir partner olarak öne çıkıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.