Ana Sayfa Haberler Güven Mektubunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Takdim Eden Romanya Büyükelçisi Görevine Başladı

Güven Mektubunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Takdim Eden Romanya Büyükelçisi Görevine Başladı

A.Şamil DEMİRSÖZ / s.demirsoz@savunmahaber.com

Romanya Büyükelçisi Ştefan Alexandru Tinca, 11 Mart’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a güven mektubunu takdim ederek görevine başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabulünün ardından 12 Mart’ta Anıtkabir’i ziyaret eden büyükelçi Tinca, Atatürk’ün mozolesine çelenk koyarak Anıtkabir Özel Defterini imzaladı. Anıtkabir ziyaretinde Romanya Savunma Ataşesi Albay Iulian-Alin Done’nin de eşlik ettiği Büyükelçi Tinca, deftere şu notu kaydetti: “Romanya’nın Türkiye Cumhuriyeti Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi olarak, Modern Türkiye’nin mimarı, devlet adamı askeri kahraman ve reformcu Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtı, ülkenizin tarihi açısından önem taşıyan bu yerde görevime başlamaktan onur duyuyorum. Zor zamanlarda halkın liderliğini üstlenen Atatürk, torunlarına modern bir devlet ve bugüne kadar varlığını sürdüren ve dünyanın başka bölgelerine hala ilham veren bir Avrupa ülkesi bıraktı. Cumhuriyetin ilk yıllarından beri Türkiye ve Romanya, Balkanlar’ın güvenliğine ve Karadeniz’de istikrarın sağlanmasına katkıda bulunmuştur.”

Romanya Büyükelçisi Ştefan Alexandru Tinca, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalarken

Türkiye Büyükelçisi olarak atanmadan önce Romanya Dışişleri Bakanlığı bünyesinde Siyasi Direktör görevinde bulunan Büyükelçi Tinca, Romanya Dışişleri Bakanlığı’na 1995 yılında katıldı. 2012 ve 2016 yılları arasında Romanya’nın Belçika Büyükelçisi olarak da görev yapan Büyükelçi Tinca, Millî Savunma Bakanlığında, Savunma Politikası ve Planlamadan sorumlu Bakanlık Müsteşarı olarak da görev aldı.

Romanya Büyükelçisi Ştefan Alexandru Tinca, Atatürk’ün mozolesine çelenk koyarken

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.