Ana Sayfa Haberler Güvenilir Uydu Haberleşmesi için Türksat

Güvenilir Uydu Haberleşmesi için Türksat

Uluslararası uydu sektöründe faaliyet gösteren Türksat A.Ş., filosundaki uydular aracılığıyla haberleşme hizmetleri (ses, veri, internet, TV ve radyo yayınları) vermektedir. Sahip olduğu kablo altyapısı üzerinden yurtiçindeki abonelerine kablo yayıncılık hizmetleri sağlayan Türksat ayrıca, bilişim hizmetleri kapsamında, e-Devlet Kapısı’nı işleterek, kamu hizmetlerinin, elektronik ortamdan sunumuna yönelik projeler yürütmektedir. Türksat, ulusal uydu programı ve gerekli insan kaynağı geliştirme konularında da aktif rol almaktadır.

 

Uydu Hizmetlerinin Adresi

Türksat haberleşme uyduları ve diğer uydular üzerinden her türlü uydu haberleşmesini gerçekleştiren Türksat, bölgenin önde gelen uydu operatörlerinden biridir. Avrupa’dan Asya’ya uzanan geniş bir coğrafyada, uydular üzerinden ses, veri, internet, TV ve radyo yayıncılık hizmetleri sağlayan Türksat, karasal altyapının olmadığı bölgelerde, müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik esnek çözümler sunmaktadır. Uydu haberleşmesi alanındaki küresel çözümleriyle farklı dilleri ve kültürleri birbiriyle buluşturmaktadır.

Türksat haberleşme uydularının hizmet alanı, Avrupa’dan Asya’ya, Orta Doğu’dan Afrika’ya kadar geniş bir alanı kapsamaktadır. Euroconsult 2016 raporlarına göre Türksat, Türksat 4A haberleşme uydusu ile birlikte, yılda %12 oranında büyümüştür.

Türksat 4A’nın fırlatışı

Dünya uydu pazarı büyüme oranının ortalamasının, iki haneli rakamlardan tek haneli rakama (%6) düşmüş olmasına rağmen, Türksat’ın %12 olarak ölçülen büyüme oranı, pazarda, en yüksek ikinci büyüme oranı olarak kaydedilmiştir. Her ne kadar bu büyüme oranı, Türksat 4A uydusunun getirdiği kısıtlı kapasite genişlemesini yansıtsa da bu yeni uyduya ait kapasitenin, büyük ölçüde, 42° Doğu yörüngesinde yerine yerleştirildiği, Türksat 2A uydusunu ikame için kullanıldığı dikkate alınmalıdır.

 

Son yıllardaki pazar araştırmaları, C ve Ku frekans bantları başta olmak üzere, pazarda, 2011 yılından itibaren, büyüme oranlarında önemli düşüşler olduğunu göstermektedir. Buna karşın bu yıldan itibaren, pazarın genişlemesi bakımından en önemli etkenin, Ka HTS (High Throughput Satellite) kapasitesinin olduğu kaydedilmektedir. Bu çerçevede Türksat, Türksat 4B uydusunu, 2016 yılında aktif şekilde işletmeye alarak Ka HTS pazarında da etkin bir şekilde faaliyetlerine başlamıştır.

2015 yılı Ekim ayında uzaya gönderilen Türksat 4B, 50° Doğu yörüngesinde Ku-Bant üzerinden VSAT terminalleri aracılığıyla genişbant iletişim hizmetleri sağlamaktadır. Türksat ayrıca, Ka-Bant üzerinden -TurksatNet markasıyla- son kullanıcıya yönelik uydu iletişim hizmetleri (internet, karada ve denizde mobil iletişim vb.) de vermektedir. Türksat bu kapsamda, başta Türkiye olmak üzere, Azerbaycan, İran, Irak, Suriye, Afganistan, Pakistan, Kırgızistan, Türkmenistan ile Avrupa’da hizmet vermeyi planlamaktadır.

Uydu filosu ile TV, radyo yayıncılığı, canlı yayın (SNG) ve veri hizmetleri sağlayan Türksat, Türkiye dışında, İngiltere, Almanya, Gürcistan, Irak ve Afganistan dâhil olmak üzere, 10’dan fazla ülkede faaliyet göstermektedir. Şirket, Orta Doğu bölgesinde, %9 pazar payına hâkim olmakla birlikte, bu bölgeden elde edilen gelirler bakımından 5. sırada, Dünya genelinde ise 18. sırada yer almaktadır. Kapsama alanlarında sunmuş olduğu hizmetler Türksat’ı, Türkiye genelinde, ilk 500 Hizmet İhracatçısı ödüllerinde, “İletişim Hizmetleri” kategorisinde lider yapmıştır. Türksat bu başarıya, Avrupa’dan Asya’ya uzanan kapsama alanı ve “Sınırlarımız Kapsamamız” pazarlama anlayışıyla ulaşmıştır.

Bu çerçevede Türksat, mevcut altyapısına ek olarak, mobil iletişim hizmetleri sunmayı amaçlamakta; 31° Doğu yörüngesine Türksat 5A, 42° Doğu yörüngesine Türksat 5B uydusunu fırlatarak uydu kapasitesini genişletmeyi planlamaktadır. Bu yeni uydularla birlikte Türksat, yakın gelecekte Afrika’da ve Asya’da önde gelen hizmet sağlayıcılarından biri olmayı ve Avrupa’daki pazar payını arttırmayı hedeflemektedir.

 

 

Türksat 5A                                                                         Türksat 5B

 

Yeni Uydu Projelerimiz: Türksat 5A ve Türksat 5B

31° Doğu yörüngesinde işletilecek Türksat 5A ve 42° Doğu yörüngesinde işletilecek Türksat 5B uydularımız ile:

  • Uydu haberleşme kapasitemiz artacak,
  • Uydularımızın yedekliğini sağlayacak,
  • Ulusal yörünge haklarımızı koruyacak,
  • Uydu haberleşme ihtiyaçlarımıza yeni çözümler getirecektir.

Türksat 5A’nın 2020, Türksat 5B’nin ise 2021 yılında uzaya fırlatılması hedeflenmektedir.

Türksat 6A

 

Yerli Haberleşme Uydu Projesi: Türksat 6A

Proje Sahibi                       : UDHB ve Türksat A.Ş.

Proje Yöneticisi                                : TÜBİTAK Uzay Enstitüsü

Yüklenici Kurumlar          : TAI, ASELSAN ve Ctech

Sözleşme Tarihi                : 15 Aralık 2014

Plan. Fırlatma Tarihi        : 2021

İlk yerli haberleşme uydusu Türksat 6A, TUSAŞ-TAI Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nde, Türksat mühendislerinin de katılımıyla üretilmektedir.

Tasarım aşamasının sonuna yaklaşılan projede, tasarlanan uydunun yeterlilik test modellerinin üretimine başlanmıştır.

 

Türksat Ka-Bant Hizmetleri

Türksat, havada, karada ve denizde sabit veya hareketli araçlar için, uydularının kapsama alanı içinde yer alan bölgelerde Türksat haberleşme uyduları üzerinden, uydularının kapsama alanı dışında bulunan bölgelerde ise stratejik işbirliği yaptığı Inmarsat uyduları üzerinden ses, veri ve internet hizmeti sunmaktadır. Türksat 4B uydusu üzerinden sunulan Ka-Bant internet hizmetlerinin yanı sıra, Inmarsat’la yapılan işbirliği kapsamında, ürün ve hizmet yelpazesini genişleten Türksat, başta insansız hava araçlarında ve uçaklarda olmak üzere, gemilerdeki ve karadaki hareketli araçlarda uydudan internet hizmeti verebilmektedir.

Hava, deniz ve kara araçlarında kullanılan sistemler şunlardır:

  • Uçaklar için GX anten,
  • İnsansız hava araçlarında Cobham Aviator 200,
  • Gemiler için SO TM,
  • BGAN (bütün Dünya’da hızlı veri haberleşme sistemi),
  • ISAT HUB (bütün Dünya’da düşük hızlarda veri haberleşme sistemi) ve
  • Inmarsat uydu telefonu.

 2,128 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.