Ana Sayfa Haberler Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK) Basına Tanıtıldı

Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK) Basına Tanıtıldı

OSTİM Basın Müşavirliği, 25 Mayıs’ta yayınladığı basın bülteniyle, bilgi teknolojileri ve haberleşme sektöründe Türk markalarının varlığını ispatlamak ve savunma sanayisinde gösterilen başarının bu alanda da gerçekleştirilmesi amacıyla kurulan, Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK)’nin basına tanıtıldığını duyurdu.

OSTİM OSB Konferans Salonu’nda gerçekleşen tanıtım toplantısında, sektörel gelişmeler değerlendirildi, yerli ve milli markalar ile üretime yönelik önemli mesajlar verildi.

Toplantının açılışında konuşan OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, haberleşme ile ilgili yatırımların, savunma sanayii ile ilgili yatırımlardan çok daha büyük rakamlar tuttuğunu bildirdi. Savunma sanayisinde Türkiye’nin ciddi kazanımları ve yerli ve milli olarak yaptığı çok ürün olduğuna dikkat çeken Aydın, “Haberleşme alanı da savunma alanı kadar belki ondan da stratejik. Çünkü savunmanın da arka planında haberleşme teknolojileri var. Eğer bu teknolojileri yerli ve milli olarak kendimiz yapamazsak, hayata geçiremezsek, savunmada da bir takım şeyler buraya bağımlı olduğu için sonuçta orada da bir takım kısıtlamalara gidileceği çok açık. Bu nedenle, biz bu sektörü çok önemsiyoruz.” dedi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının 4,5G ihalesini yaparken, ihalenin şartnamesine % 45’lik bir yerlilik oranı koyduğunu belirten Aydın, “Biz bunun bireysel çabalarla yapılabileceğine çok fazla inanmıyoruz. Bir firmanın, bir şirketin tek başına üstlenebileceği, yürütebileceği, sonlandırabileceği bir faaliyet olarak görmüyoruz. Bu nedenle sektörde bu çabayı sarf edecek, gelecekte ülkemize bu teknolojileri de kazandıracak bir yerli milli takım kuruyoruz. Yerli ve milli haberleşme teknolojileri takımı kuruyoruz.” ifadelerini kullandı. Aydın, “ Yapmadıklarımızdan da sorumluyuz anlayışıyla; kümelenme faaliyeti başlayıncaya, hayata geçinceye, kendi kendine yeterli hale gelinceye kadar bunun yanında ve içinde olacağız. Her türlü faaliyetlerinin destekçisi olacağız. Bizim diğer kümelenme faaliyetlerimizde olduğu gibi HTK’nın da Türkiye’nin önemli bir ihtiyacını göreceğine yürekten inanıyoruz. “ diyerek sözlerini tamamladı.

HTK Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Raşit Gülhan ise sektörel verilerle desteklediği sunumunda, kümenin ilkeleri ve hedeflerini anlattı. Telekom sektörünün son 10 yıllık alt yapı yatırımlarının 55 milyar lira tutarında olduğunu kaydeden Gülhan, “Bu 55 milyar liralık alt yapı yatırımında, Türk şirketleri gerçekten milli ve yerli çözümlerle ne aldılar?” diye sordu.

Biz üç tane ürün satmak hedefi ile yola çıkmadık diyen Gülhan, Türkiye’nin telekomünikasyon ve bilişim alanında dünyadaki devler gibi marka çıkarması gerektiğine dikkat çekti ve markası güçlü olmayan ülkelerin gelecekte başkalarının sömürgesi haline geleceğini söyledi.

Turkcell ve Huawei’nin Türkiye’de yerli üretim için bir anlaşma yaptığını belirten Gülhan, üretilecek ürünün HTK tarafından sıkı bir şekilde gözleneceğini söyledi. “Burada eğer 4 vida sıkılarak bir ürün geliştiriliyor ve bu milli kabul ediliyorsa, bunu milli ve yerli kabul eden hiç kimse bizim için yerli ve milli olamaz. Bunun altını net ve kalın çizgilerle çiziyorum. Biz bunun için gerekli her türlü mücadeleyi, her türlü zeminde yapmaya kararlıyız. Çünkü biz bu memleket, bu millet için gönüllü neferleriz.” dedi.

 1,616 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.