Ana Sayfa Advertorial Hafif Fırkateyn, Korvet, Açık Deniz Karakol Gemisi ve Destek Gemilerinin Gücünü Arttıran Radar Çözümü: HENSOLDT Quadome

Hafif Fırkateyn, Korvet, Açık Deniz Karakol Gemisi ve Destek Gemilerinin Gücünü Arttıran Radar Çözümü: HENSOLDT Quadome

Hafif Fırkateyn, Korvet, Açık Deniz Karakol Gemisi ve Destek Gemilerinin Gücünü Arttıran Radar Çözümü: HENSOLDT Quadome

HENSOLT, Quadome radarı ile hafif fırkateyn, korvet, açık deniz karakol gemisi (offshore patrol vessel / OPV) ve destek gemilerinin hava ve satıh savunması için etkili, yüksek performanslı, maliyet-etkin ve geleceğe şimdiden hazır bir çözüm sunuyor. Quadome; küçük boyutları, hafifliği ve cazip bir performans-fiyat dengesiyle bugüne kadar sadece 2 boyutlu radarlarla donatılabilen platformlara, 3 boyutlu satıh ve hava gözetleme kabiliyeti kazandırıyor.

Satıh ve hava gözetlemesi için kullanılan, çift modlu ve çok amaçlı bir radar olan Quadome, deniz kuvvetleri ve sahil güvenlik komutanlığı gibi kullanıcılara, ileri seviye durumsal farkındalık sağlıyor. Ayrıca, entegre olduğu platformların reaksiyon zamanlarını mümkün olan en düşük seviyede tutuyor.

Quadome, HENSOLDT’un taktik deniz radarları alanında bugüne kadar elde ettiği başarıları yarınlara taşıyor. HENSOLDT, geçtiğimiz 25 yıl içerisinde, 100’den fazla deniz taktik radar sistemini, farklı kullanıcılara teslim etti.

Bünyesinde gelişmiş teknolojileri barındıran Quadome, en güncel aktif elektronik yönlendirmeli anten (active electronically steered antenna / AESA) teknolojisine sahip. Bu sayede Radar, kısa reaksiyon süresi ve ileri seviye hassasiyet sunuyor.

Farklı İhtiyaçlar için Farklı Çalışma Modları

İki çalışma modu bulunan Quadome, gözlem modunda çalışırken sathı ve hava sahasını gözetliyor. Kendini koruma modu ise tehdit seviyesi yükseldiğinde ve radar bir tehdide kilitlendiğinde devreye giriyor. Radar, her iki modda da helikopterlerin gemiden kalkış ve gemiyi iniş operasyonlarını destekleyebiliyor.

Zorlu Hedefler Quadome için Sorun Değil

Denizlerdeki modern operasyonların gerektirdiği ihtiyaçları karşılamak için geliştirilen Quadome, hem küçük boyutlu satıh hedeflerini güvenilir bir biçimde tespit ve takip kabiliyetine hem de küçük, hızlı ve alçaktan uçan hedefleri 3 boyutlu takip kabiliyetine sahip. Böylece platformlar etkin bir şekilde tehdit değerlendirmesi yapabiliyor ve gerekli silahları seçebiliyor. Ayrıca, Quadome’un hedef izleme aşamasına hızlı bir şekilde geçebilmesi sayesinde tehditleri daha uzun bir menzilden karşılayabiliyor.

Quadome, bir dizi operasyonel avantaj sunan C-bandında çalışıyor ve böylece, küçük ve orta boyuttaki gemiler için en yüksek performansı sunuyor.

Quadome’un Avantajları Ömür Devri Boyunca Sürüyor

Quadome, son kullanıcılara; daha düşük ömür devri maliyetleri sunuyor. Radarın, operatörlerin iş yükünü azaltması sayesinde son kullanıcılar, mürettebatlarını daha hızlı eğitebiliyor ve onlardan daha yüksek verim alabiliyor. Son kullanıcılar ayrıca, modern ürün destek konseptlerinden de yararlanıyor.

Quadome, güncel teknolojisi ve yazılım tabanlı kabiliyetleriyle aynı zamanda uzun bir kullanım ömrü vadediyor. Radarın kullanıcıları, en son teknolojiye sahip bir sistemi kullanıma alarak, uzun yıllar etkinliğini koruyacak bir sistem tedarik etmiş oluyor. Yazılım tabanlı olması ise radarın, gelecekte ortaya çıkacak ihtiyaçlara, sadece yazılımının güncellenmesiyle adapte olmasının önünü açıyor.

Quadome, HENSOLDT Güney Afrika tarafından geliştiriliyor.

HENSOLDT Hakkında

HENSOLDT, Avrupa savunma sektöründe öncü şirketlerden biridir. Merkezi Münih yakınlarındaki Taufkirchen’de bulunan HENSOLDT, savunma ve güvenlik sektörlerine sensör çözümleri geliştiriyor. Veri yönetimi, robotik ve siber güvenlik gibi alanlarda yenilikçi konseptlere dayanan ve çok çeşitli tehditlere karşı etkili, yeni ürünler geliştiren HENSOLDT, aynı zamanda savunma sektörü için elektronik ve optronik sistemler sağlıyor. HENSOLDT, faaliyetlerini, 6.400’ten fazla çalışanıyla yürütüyor. Frankfurt Borsası’nda işlem gören HENSOLDT’un 2021 yılı cirosu ise 1,5 milyar avro seviyesinde gerçekleşti.

www.hensoldt.net

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.