Ana Sayfa Arşiv Haluk Bayraktar: Yüksek Teknoloji ve Savunma Sanayi Yatırımları, Geleceğimiz Adına En Önemli Garantimizdir

Haluk Bayraktar: Yüksek Teknoloji ve Savunma Sanayi Yatırımları, Geleceğimiz Adına En Önemli Garantimizdir

Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar katıldığı bir televizyon programında hem SAHA İstanbul hem de Türkiye’nin yüksek teknoloji ve savunma sanayisindeki millileştirme faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

SAHA İstanbul’un, 353 üyesiyle kendini Türkiye’nin Milli Teknoloji Hamlesine katkı sağlamaya adadığını söyleyen Bayraktar, 20 yıl önce Türk savunma sanayisinin içine kapalı, özel sektör firmalarının çok zor girebildiği bir alan olduğunu hatırlattı.

Haluk Bayraktar, “SAHA İstanbul ile hedefimiz; dinamik olan özel sektör firmalarımızı savunma sanayine entegre etmek” dedi.

Bayraktar şöyle devam etti:

“Üyelerimizin hali hazırda yürüyen yerlileşme ve millileşme programlarına destek vermelerini sağlıyoruz. Üyelerimizin elektronik, yazılım, kompozit malzemelerden talaşlı imalata kadar farklı konularda çok özel kabiliyetleri var. Savunma sanayi tüm bu sektörleri kapsıyor. Hedefimiz, tüm bu firmaları savunma sanayisinin içine katmaktır.”

“SAHA İstanbul üyeleri arasında farklı bir sinerji var. Herkes birbirinin problemiyle, derdiyle dertlenince çok güzel bir sinerji ortaya çıkıyor” diyen Bayraktar, konsorsiyum kurarak yaptıkları güzel projeler olduğunu; SAHA İstanbul’un, savunma sanayisindeki başarının artması bağlamında önemli bir kümelenme olduğuna dikkat çekti.

Haluk Bayraktar, SAHA İstanbul üyeleri arasında yerli ve milli savunma sanayi hamlesi adına başarı örnekleri yaşandığını belirterek, “İhracatın ciddi bir yükseliş grafiğinde olduğunu ve ciroların da ciddi anlamda arttığını görüyoruz” dedi.

Türkiye’nin son 15 yılda savunma sanayisinde ciddi bir atılım içinde olduğunu belirten Bayraktar, şöyle devam etti:

“Bundan 15 yıl önce yerlilik oranları yüzde 20’lerdeydi, şimdi yüzde 60’ı geçtik. Proje sayısı da ciddi anlamda arttı. Bundan 10 yıl önce savunma sanayisinde 300 proje yürütülürken, şu anda 600’ün üzerinde proje yürüyor. Son dönemde ana platform projelerinde, insansız hava araçlarında, milli gemide, eğitim uçaklarında, radar ve elektronik projelerinde başarı örneklerinin ortaya çıkması, sektörün derinleşmesine katkı sağladı. Ana platformlardaki başarıların alt katmanlara yayılması, özel sektörün buraya entegre olması, buraya hizmet ve iş üretir hale gelmesi kritik önem arz ediyor. Hem maliyet etkin hem de rekabete açık alanlar olması nedeniyle çok büyük önem taşıyor.”

SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, savunma sanayinin son 15 yıldaki başarısının örnek teşkil ettiğini vurguladı.

Milli ve özgün üretim modelinin diğer sektörlerde de yayılması gerektiğini ifade eden Bayraktar, Türk savunma sanayinin ihracattaki artışına da dikkat çekti.

Bayraktar şöyle devam etti:

“Savunma sanayinde başarı örnekleri ortaya çıktıkça, geliştirilen yeni teknolojiler TSK, emniyet teşkilatımız ve jandarma bünyesinde kullanıldıkça ihracat potansiyelimiz de artıyor. 2018 yılında savunma sanayiinde 2,1 milyar dolar gibi yüksek bir ihracat rakamı yakalandı. Bundan 10 yıl önce bunun yarısı bile değildi. Her yıl ortalama yüzde 10 artış ile Türkiye’nin savunma sanayi ihracatında bir ivme var. Ayrıca cirolar her yıl yaklaşık yüzde 9 oranında büyüdü. Bu ivmenin daha da artacağına inanıyorum. Türkiye olarak geleceğin teknolojilerine, kritik teknolojilere, katma değeri yüksek ürünlere, bağımsızlığımız açısından stratejik önem taşıyan alanlara yatırım yapmamız ve bunu sistemli ve programlı bir şekilde gerçekleştirmemiz gerekiyor. Milli teknoloji hamlesi olarak adlandırdığımız yüksek teknoloji ve savunma sanayi yatırımları geleceğimiz adına en önemli garantimizdir. Bunun sonuçlarını da bir anlamda ihracat rakamlarıyla görüyoruz.”

Haluk Bayraktar, Türkiye’nin kalkınmasında ve gelişme hamlesinde şu an en kritik konunun yüksek teknoloji alanında atılan adımlar olduğunu belirtti.

Son yıllarda sanılanın aksine Türkiye ekonomisinde savunma sanayisine ayrılan payın azaldığına da dikkat çeken Bayraktar,

“Gayrı Safi Milli Hasıla içinde son 15 yılda savunma sanayisine ayrılan pay düşme eğiliminde. 2002 yılında savunma sanayisine ayrılan pay yüzde 4 iken, şu an yüzde 2,2’lerde. Şu anda aslında bütçemizin daha azını savunmaya ayırıyoruz. Bunun nedeni aslında şu: Yerli katkı artıyor. Yerli katkı arttıkça daha maliyet etkin ve daha düşük maliyetli işler yapılmış oluyor. Yerlileşme, hem ülkenin cari açığını düşürme yönünde katkı sağlıyor hem de daha az maliyetle daha çok sistem tedarik edilmiş oluyor. Bizim yerlileşme ve Milli Teknoloji Hamlesi adına yaptığımız her şey, çarpan etkisiyle ülke ekonomisine katkı sağlıyor” diye konuştu.

 1,377 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

1 yorum

Haluk Bayraktar: Milli Teknolojiler Geleceğimizin Garantisidir! – Haberazin 28 Şubat 2019 - 10:40 pm

[…] Milscint kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz. […]

Yorumlara kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.