Ana Sayfa Manşet Harp Savunma, Millileştirdiği Ürünlerle Savunma ve Havacılık Sektörünü Desteklemeye Devam Ediyor

Harp Savunma, Millileştirdiği Ürünlerle Savunma ve Havacılık Sektörünü Desteklemeye Devam Ediyor

Millileştirdiği ürünlerden oluşan Vikilit® ve Hapis Vida ürün aileleriyle savunma ve havacılık sektörünün önemli paydaşlarından biri haline gelen Harp Savunma, SAHA EXPO 2022’de, VPX modül donanımları alanında gerçekleştirdiği çalışmaları sergileyecek. Hem VPX kartlarında hem de bu kartların takıldığı ana kartta kullanılan bileşenleri millileştiren Harp Savunma, bu alandaki dışa bağımlılığı sona erdirecek.

Harp Savunma, ASELSAN’ın millileştirme listesinde yer alan bir ürün grubunu daha geliştirerek kullanıma sunuyor. Firma, savunma ve havacılık sanayisinde, elektronik birimlerde kullanılan bir kart standardı olan VPX uyarınca, kartlarda kullanılan “guide bushing” (kılavuz burç) ve bu kartların takıldığı arka panelde kullanılan “guide pin” (kılavuz pim) bileşenlerini millileştirdi. Harp Savunma, SAHA EXPO 2022’deki standında, bu bileşenleri ilk defa sergileyecek.

Harp Savunma’nın VPX kartlar ve arka paneller için geliştirdiği bu bileşenler, halen test aşamasında. Testlerin tamamlanmasıyla seri üretim süreci başlayacak. Firma, bu kartlarda kullanılan kart kilitlerini ise Vikilit® ürün ailesi kapsamında yerlileştirmişti. Test aşamasının tamamlanmasıyla Harp Savunma, her bir VPX kartı için 2 adet Vikilit® ve 2’şer adet “guide bushing” ve “guide pin” teslim ediyor olacak.

Harp Savunma, millileştirdiği yeni ürünlerle, her bir VPX kartı için 2 adet Vikilit® ve 2’şer adet “guide bushing” ve “guide pin” teslim ediyor olacak.

Vikilit® Kart Kilidi Ailesi, Sahada Kendini İspat Etti

Vikilit® kart kilidi ailesi, Harp Savunma’nın lokomotif ürünü olmaya devam ediyor. Firma, 2022’nin ilk 9 ayında, yaklaşık 40.000 adet kart kilidi için sipariş aldı. Hepsi yurt içinden gelen bu siparişlerin teslimatı, bu yıl içinde tamamlanacak.

Vikilit® kart kilitleri; kara, deniz ve hava platformlarındaki çeşitli sistemlerin içinde görev yapıyor. Harp Savunma Kurucusu Mehmet Yener, bu ürün ailesinin yoğun olarak kullanıldığına dikkat çekiyor: “Teslim ettiğimiz ürünlerle ilgili üretim kaynaklı geri dönüş hemen hemen hiç almıyoruz. Ürünlerimizin yer aldığı platform ve sistemlerin yoğun olarak kullanıldığını biliyoruz. Bu açıdan baktığımızda, Vikilit® kart kilitlerinin, kendini sahada ispat etmiş ürünler olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.”

Vikilit® ürün ailesinde, ASELSAN’ın stok sisteminde yer alan tüm kart kilidi modelleri için bir alternatif bulunuyor. Bu açıdan bakıldığında, alt sürümleriyle birlikte, ürün ailesi, 1.000’lerce modelden oluşuyor. Firma, dünyada bu alanda yaşanan gelişmeleri de takip ederek ürün ailesini sürekli güncelliyor. Isı direnci ile ilgili test altyapısını da kuran Harp Savunma, yeni kart kilidi modellerini, kısa süreler dâhilinde kullanıma sunabiliyor.

Harp Savunma, Büyümesini ve Gelişimini Sürdürüyor

Ürünlerle ilgili bu gelişmeler yaşanırken Harp Savunma, kurumsal gelişimini de sürdürüyor. Harp Savunma, geçtiğimiz aylarda kurumsal yönetim sisteminde kapsamlı bir gözden geçirme yaptı. Tüm süreçlerinde AS9100’ün gereklerini karşılayan bir sistem oturttu. Böylece, yer aldığı projelerde henüz AS9100 belgesi talep edilmiyor olsa da bu belgeyi kolaylıkla alabilecek bir noktaya ulaştı.

Yener, firmanın son dönemde gösterdiği kurumsal gelişimle ilgili şu konuların altını çiziyor: “Harp Savunma, kısa bir süre zarfında, ürünleri olan ve sektöre bir dizi konuda hizmet sağlayan bir KOBİ haline geldi. Son dönemde üretim kapasitemizi 2 katına çıkarttık. Üretim ekibimizi genişlettik. Tüm bu gelişmeler, önümüzdeki dönemde yapmayı planladığımız çalışmalar için bize sağlam bir temel oluşturdu.”

Harp Savunma, savunma ve havacılık sanayisinde, elektronik birimlerde kullanılan bir kart standardı olan VPX uyarınca, kartlarda kullanılan “guide bushing” (kılavuz burç) ve bu kartların takıldığı arka panelde kullanılan “guide pin” (kılavuz pim) bileşenlerini millileştirdi.

Harp Savunma’nın İş Birliği Yaptığı Firma Sayısı Artıyor

Harp Savunma, son dönemde ürün ve hizmet sağladığı firma sayısını da 14’ e yükseltti. ASELSAN, ATEL, AYESAŞ, Barko, Berkin Savunma Mühendislik, ESEN, HAVELSAN, Karel, MEGART, Meteksan Savunma, Roketsan, Savronik, TUALCOM ve TUSAŞ, Harp Savunma’nın iş birliği yaptığı firmalar arasında yer alıyor. Firma son dönemde, hava platformlarına yönelik faaliyetlerini ve bu doğrultuda TUSAŞ ile yaptığı çalışmaları yoğunlaştırdı.

Harp Savunma, SAHA EXPO 2022 kapsamında gerçekleştireceği temaslarla, iş birliği yaptığı firmaların sayını arttırmayı hedefliyor.

Harp Savunma’nın Vikilit® kart kilidi ürün ailesinin üyeleri, Hapis Vida ürünleri (solda) ile bir arada.

Sırada İhracat Var

Harp Savunma’nın ürünlerinin yer aldığı farklı sistem ve platformlar, Türk savunma ve havacılık sanayisinin ana yüklenicileri tarafından yurt dışına da satılıyor. Firma, bu açıdan bakıldığında dolaylı ihracat yapıyor. Harp Savunma’nın önümüzdeki döneme dair hedefi ise doğrudan ihracat yapmak.

Yener, bu konuda şunları kaydediyor: “Vikilit® kart kilitlerimizle, yurt içinde yıllık 40.000 adet mertebesine ulaştık. Yurt dışında ise bundan çok daha büyük bir potansiyel bulunuyor. Ürünlerimiz, kendilerini yurt içinde ispat etti ve küresel çapta rekabet edebileceğini gösterdi. Hedefimizde, 2023 yılında doğruda ihracat yapmak bulunuyor. Yurt dışı satış ve pazarlama konularında çok köklü ve tecrübeli bir Türk firmasıyla iş birliği yapmak için görüşmelerimiz sürüyor. Görüşmelerimizin seyrine göre, bu konuda SAHA EXPO 2022’de sektörü bilgilendirmeyi hedefliyoruz.”

Harp Savunma, yeni tesisleri için de adımlar atıyor. Firma, bu tesisleri, HAB Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde, 3.000 metrekarelik bir alanda kurmayı hedefliyor. Firma, böylece tüm faaliyetlerini tek çatı altında toplayacak.

Harp Savunma, yeni tesislerine, 2-3 yıllık bir sürecin sonunda geçmeyi planlıyor. Özellikle ihracat alanındaki olumlu gelişmeler ise firmanın bu planlarını öne çekebilecek.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.