Ana Sayfa Özel Dosyalar7. TSSK Proje Pazarı ve İş Birliği Zirvesi HARP Savunma, Vikilit Ürün Ailesi ile Millileştirme Çalışmalarında Örnek Oldu

HARP Savunma, Vikilit Ürün Ailesi ile Millileştirme Çalışmalarında Örnek Oldu

MSI Dergisi’nin TSSK 7. Proje Pazarı ve İş Birliği Zirvesi Özel Sayısı’nda yer alan içerik, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

HARP Savunma, sektörde yoğun olarak kullanılan ve yurt dışından tedarik edilen kart kilitlerinin yurt içinden tedarik edilmesi için özgün bir ürün ailesi olan Vikilit’i geliştirdi. ASELSAN’ın, kritik alt sistemleri ve bileşenleri millileştirme girişimi kapsamında oluşturduğu listelerde yer alan kart kilidi, Vikilit ürün ailesi sayesinde, bu girişimin başarıya ulaşan ilk ürünlerinden biri oldu.

Kart kilitleri, elektronik ve RF kartları, içinde bulundukları birime, fiziksel olarak entegre etmek için kullanılır. Kilitler, kart ile birim arasındaki fiziksel arayüz olduğundan, çevresel etmenlerle mücadele konusunda da görev üstlenirler. Kartın titreşim ve şok yüklerine karşı dayanımını arttırırken, kartın ısısının temas ile soğutma (conduction cooling) yöntemi ile dışarı atılmasında, kart kilitleri rol alır.

Savunma ve havacılık sistemlerinde bulunan hemen hemen her sistemde ihtiyaç duyulan kart kilitlerinin yurt dışından tedarik edilmesi üzerine harekete geçen ASELSAN, bu kilitleri, millileştirilecek alt bileşen listelerine ekledi. HARP Savunma da kart kilitlerinin millileştirilmesi görevini üstlendi.

Bir Buçuk Senede, İhtiyaçtan Ürün Ailesine

Mekanik tasarım konusunda tecrübeli olan HARP Savunma, kart kilitlerinin millileştirilmesi sürecine, kendi özgün ürün ailesini geliştirme vizyonu ile başladı. Bu vizyon doğrultusunda, özellikle termal direnç konusunda, dünyadaki rakiplerinden daha üstün bir performansa sahip özgün tasarımlar ortaya koydu. Tasarlanan kilitlerin termal direnç konusundaki üstünlüğü, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünde yer alan bağımsız test laboratuvarında yapılan karşılaştırmalı testlerle de ispatlandı.

Vikilit ürün ailesi, özgün bir yaklaşımla ve tasarımla ortaya çıktı. Fotoğrafta, düşük termal dirençli ve sökülürken, kullanıcı hatası ile dağılmasını engellemek için önlemleri alınmış VK635 serisi kart kilidi görülüyor.

HARP Savunma, Vikilit markası altında topladığı kart kilidi ürün ailesini, yaklaşık bir buçuk senelik bir süreçte, Türk savunma ve havacılık sanayisinin bu konudaki farklı ihtiyaçlarını karşılar bir noktaya getirmeyi başardı. Vikilit ürün ailesi, bugün, bu alanın önde gelen firmalarının ürün ailelerinde yer alan çözümlerin, %50 ila 60’ını kapsıyor. Bu oran, satışı en çok gerçekleştirilen kart kilitleri açısından bakıldığında, %80’lere kadar çıkıyor.

HARP Savunma Kurucusu ve Teknik Yöneticisi Mehmet Yener, Vikilit ürün ailesinin oluşma süreci ile ilgili, şunları söylüyor: “Kart kilitleri, tamamen mekanik parçalar. Biz de mekanik tasarım konusundaki tecrübemizi yansıtarak bu parçaları tasarladık. Başlangıçta ortaya konan ihtiyaç, yurt dışından alınan ürünlerle birebir aynı özelliklerde kart kilitlerinin üretilmesi idi. Biz, bunu başardık ve tamamen kendi tasarımımız olan ürünleri ortaya koyduk. Bugün, üç farklı firma ile özgün ürünlerimizin satışı konusunda görüşmeler yapıyoruz.”

Yener, Vikilit ürün ailesinin rakiplerine göre avantajlarını da şöyle sıralıyor: “Vikilit ürün ailesini, var olan ürünleri taklit ederek değil özgün bir yaklaşımla ve tasarımla ortaya çıkarmamız, bize birçok avantaj sağlıyor. Bunlardan en önemlisi, kart kilitlerinin performansı konusunda belirleyici ana etmenlerden biri olan termal direnç. Bu konuda rakiplerimizden daha iyi bir konumdayız. Bir diğer önemli avantajımız, tasarım tecrübemiz ve esnek üretim altyapımız sayesinde, ihtiyaçlara çok hızlı cevap verebilmemiz. Bir müşterimiz, bizden farklı boyutlarda bir kart kilidi talep ettiğinde, günler mertebesinde bir sürede tasarımı çıkartıp ilk teslimatı da haftalar mertebesinde gerçekleştirebiliyoruz.”

ASELSAN’dan Teşekkür Belgesi

HARP Savunma, Vikilit kart kilitleri başta olmak üzere, ASELSAN’ın millileştirme çalışmalarına verdiği destek ve gösterdiği başarılı iş birliğinden dolayı, “Teşekkür Belgesi” de aldı. Belgenin takdimi, 31 Ekim 2019’da, Ankara’da düzenlenen Verimlilik ve Teknoloji Fuarı 2019 sırasında gerçekleştirildi. Teşekkür Belgesi; HARP Savunma Kurucusu ve Teknik Yöneticisi Mehmet Yener’e, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün tarafından takdim edildi.

Vikilit kart kilitleri, ürün numaraları ile ASELSAN’ın üretim sistemine de girmiş durumda.

Vikilit, Dünyaca Bilinen Bir Marka Olma Yolunda

Boyutlarına göre, 5 ana seriden oluşan Vikilit kart kilidi ürün ailesi, ihtiyaçlar doğrultusunda genişlemeye devam ediyor. HARP Savunma, bu yıl, ürün ailesinin Türkiye’deki kullanımını yaygınlaştırmayı hedefliyor. Firma, ilk ihracat başarısını ise 2021’de gerçekleştirmeyi hedefliyor. 2021 yılı ile ilgili bir diğer hedef de Vikilit ürünlerinin üretiminin de HARP Savunma bünyesine alınması. Mevcut durumda kart kilitleri, HARP Savunma’nın, sektörün diğer firmaları tarafından da tercih edilen paydaşları tarafından üretiliyor.

HARP Savunma Hakkında

HARP Savunma; ileri teknoloji ürünleri ve tasarımları ile savunma ve havacılık sektörü başta olmak üzere, farklı sanayi kollarında faaliyet gösteren şirketlere, tasarımdan üretime kadar çeşitli çözümler sunmak amacıyla 2017 yılında kuruldu. Bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli mühendislik alanlarında, savunma ve havacılık sektöründe tecrübe kazanmış bir ekip tarafından kurulan HARP Savunma; 3 boyutlu tasarım, statik, şok, titreşim ve ivmelenme gibi yapısal analizler ve hesaplamalı akışkanlar dinamiği yöntemleri ile elektronik soğutma tekniklerine hâkim ve tek elden çözüm sunabilecek tecrübe ve bilgi birikimine sahip bir firma olarak öne çıkıyor. Özellikle mekanik tasarım alanında önemli bir tecrübesi bulunan firma, kuruluş aşamasından itibaren ASELSAN ile birçok iş birliğine imza attı. Firma, son dönemde, ürünleşme konusunda da önemli adımlar atarak sektöre sunduğu çözümleri çeşitlendiriyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.