Ana Sayfa IDEF 2021 – Deniz Sistemleri Özel Sayısı Harp Savunma’dan; Tek Elden, Tam Zamanında ve Güvenilir Çözümler

Harp Savunma’dan; Tek Elden, Tam Zamanında ve Güvenilir Çözümler

Savunma ve havacılık platformlarında kullanılan elektronik cihazların, bunların kart ve modüllerinin, kabinetlerin ve test sistemlerinin güvenilir ve yenilikçi tedarikçisi olan Harp Savunma, ürün ve hizmetlerinde ulaştığı son noktayı, IDEF 2021’de sergiliyor. Ziyaretçiler, firmanın standında, birçoğu uluslararası arenada ilk defa sergilenen ürünleri yakından inceleme fırsatı bulacak.

Harp Savunma, platform ve sistem üreticilerine yönelik bir dizi hizmet sağlıyor. Bunların arasında;

  • Birim (LRU / Line Replaceable Unit / Sahada Değiştirilebilen Birim) seviyesinden kart / modül (SRU / Shop Replaceable Unit / Bakım Merkezinde Değiştirilebilen Birim) seviyesine uzanan bir yelpazede mekanik tasarımlar,
  • Yapısal ve elektronik soğuma analizleri ve
  • Üretim yer alıyor.

Aynı zamanda ürün sahibi bir KOBİ olan Harp Savunma, Vikilit® ve Hapis Vida ürün ailelerini sağlıyor. Firma, hizmetlerini ve ürün ailelerini, Ar-Ge çalışmaları ile geliştirmeye ve çeşitlendirmeye de devam ediyor. Çalışmaları devam eden AFT Cooling projesi, Harp Savunma’nın bu alandaki çalışmalarının başında geliyor.

Vikilit® Kart Kilidi Ailesi Gelişimine Devam Ediyor

Harp Savunma’nın Vikilit® kart kilidi ailesi, bir yandan yeni üyelerle gelişirken bir yandan da firmanın üretim altyapısına yaptığı yatırımlardan yararlanmaya devam ediyor.

Harp Savunma, bugüne kadar 35 farklı kart kilidi tasarladı ve bunların binlercesini, müşterilerine teslim etti. Bunların arasında, çeşitli ölçülerde ve farklı tasarımlara sahip özel modeller de bulunuyor. Aileye katılan en yeni üyelerden VP765 serisinin prototip üretim ve ısıl direnç testleri, Mart ayında tamamlandı ve bu seri, ilk kullanıcısı olan ASELSAN tarafından onaylandı.

Harp Savunma, Mart ayında, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından aldığı “Yatırım Teşvik Belgesi” ile mevcut Vikilit® üretim kapasitesini 3 katına; yıllık 100.000 adede çıkarabilecek Bunun yanı sıra ürün teslim sürelerinde de iyileşme sağlayacak.

Harp Savunma, Yatırım Teşvik Belgesi kapsamındaki çalışmalarını ve yatırımlarını önümüzdeki aylarda başlatmayı ve 2 yılda tamamlamayı hedefliyor.

Sürekli iyileştirmeyi amaç edinen Harp Savunma, üretim altyapısıyla birlikte test altyapısını da geliştiriyor. Bu kapsamda, kart kilitlerinin ısıl direnç testlerini de kendi bünyesinde yapabiliyor.

Geleceğin Teknolojisi: AFT Cooling

Harp Savunma’nın gerçekleştirdiği Ar-Ge çalışmalarının başında, AFT Cooling projesi yer alıyor.

Harp Savunma’nın gerçekleştirdiği Ar-Ge çalışmalarının başında, AFT Cooling projesi yer alıyor. Firma, öz kaynakları ve KOSGEB desteği ile yürüttüğü bu proje ile elektronik cihazların mekanik yapılarının tasarım ve üretim özelliklerinde yeni bir dönem açmayı hedefliyor.

Adını, Air Flow Through Cooling teriminden alan projede, hava soğutmasının, elektronik kartların üzerinde yapılmasını sağlayan bir teknoloji geliştiriliyor. Böylece soğutma, kartın üzerinde; ısı yayan bileşenlerin ihtiyaçları doğrultusunda ve o bileşenin yer aldığı bölgede yapılabilecek. Bu özellik ise kartları barındıran kasanın, ısı iletkenliği olmayan, çok daha hafif malzemelerden üretilebilmesini olanaklı hale getirecek. Sonuç olarak, elektronik birimlerin ağırlığında ciddi bir azalma yaşanacak ve bu sayede, özellikle de küçük boyutlu insansız hava araçlarının faydalı yük taşıyabilme kabiliyetleri, önemli ölçüde artacak.

Prototip üretimi ve ısıl testleri tamamlanan projede, diğer test faaliyetleri devam ediyor.

Harp Savunma’nın Ar-Ge alanındaki diğer çalışmaları da devam ediyor. Firma, Vikilit® ürün ailesinin ısıl direnç değerlerini daha da aşağı çekmek için farklı kaplama yöntemleri üzerinde, bir üniversite ile birlikte test faaliyetleri yürütüyor. Aynı üniversite ile elektronik cihazlarda kullanılan kartların soğuk plakalarının ısıl iletkenlik değerlerinin arttırılmasına yönelik çalışmalara da başladı. Bu çalışmalarda, farklı malzemeler ve kaplamalar deneniyor.

Harp Savunma Geleceğe Hazırlanıyor

Harp Savunma, Vikilit® ürün ailesinin ısıl direnç değerlerini daha da aşağı çekmek için farklı kaplama yöntemleri üzerinde, bir üniversite ile birlikte test faaliyetleri yürütüyor.

Harp Savunma Kurucusu Mehmet Yener, son dönemde gerçekleştirdikleri çalışmalarla geleceğe yönelik sağlam adımlar attıklarını kaydediyor: “Harp Savunma olarak, hem kurumsal hem de teknik alanlarda gelişimimizi sürdürüyoruz. Geçtiğimiz Aralık ayında, Savunma Sanayii Başkanlığının EYDEP değerlendirmesini başarı ile tamamlayarak, C sınıfı sertifika almaya hak kazandık. Bu temel üzerinden ilerleyerek yakın zamanda A sınıfı sertifika almayı hedefliyoruz. Şubat ayında da mekanik tasarım konusunda ASELSAN’ın onaylı altyüklenicisi olduk. TUSAŞ’a, aviyonik cihazların mekanik tasarımlarına yönelik danışmanlık ve mühendislik hizmeti vermeye başladık. Türkiye’de bir marka haline gelen Vikilit®in ardından, Hapis Vida ürünümüz için de faydalı model belgemizi, Nisan ayında aldık. Bu yoğun gündeme ve pandemiye rağmen, proje çalışmalarımızı da aksatmadan yürütmeye devam ediyoruz. Çözümlerimizin ve ürünlerimizin, Türkiye’nin önde gelen platformlarında kullanılıyor olduğunu görmek bize gurur veriyor.”

Yener, IDEF 2021 için heyecanlı olduklarını da vurguluyor: “Vikilit® ürünlerimiz, IDEF 2021’de,  uluslararası bir arenada ilk defa sergilenmiş olacak. İhracat hedeflerimizle doğru orantılı olarak, birçok farklı çeşit Vikilit® modelini standımızda sergileyeceğiz. Ziyaretçilerimiz, tasarım ve üretim kabiliyetlerimizi daha iyi görecek; ürünlerimizin kalitesini yakından inceleyebilecekler. Ayrıca AFT Cooling projemizin tanıtımını da gerçekleştireceğiz. Proje kapsamında üretilen prototip de standımızda yer alacak.”

Harp Savunma’nın IDEF 2021’de ilk kez sergileyeceği ürünleri; AFT Cooling prototip kasası, AFT 3U soğuk plaka, V635 serisi ve 450 mm boyunda Vikilit®, VL635 Vikilit® ve VP765 Vikilit® olarak sıralanıyor. Firma, ziyaretçilerini, SALON 6 631D numaralı standında bekliyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.