Ana Sayfa Advertorial Hava Araçlarının Keskin Gözü: HENSOLDT ARGOS II HDT

Hava Araçlarının Keskin Gözü: HENSOLDT ARGOS II HDT

HENSOLDT tarafından geliştirilen EO/IR (Elektro Optik / Kızılötesi) sistemlerinden biri olan ARGOS II HDT, muadillerine göre fark yaratan özellikleri ile öne çıkıyor. Son kullanıcıyı sahada bir adım öne geçirecek Keşif, Gözetleme, İstihbarat ve Hedef Tespiti (ISTAR) görevleri için tasarlanan sistem; döner kanatlı, sabit kanatlı ve insansız hava araçları üzerinde kullanılabiliyor. Güney Afrika Cumhuriyeti’nde üretilen ARGOS II HDT, ITAR kısıtlamalarına tabi olmaması sayesinde de son kullanıcılara, güvenilir bir çözüm sunuyor.

Yüksek çözünürlüklü termal kameraya ve yeni nesil bir sensör grubuna sahip olan sistem; askeri operasyonlar, sınır gözetim devriyeleri, deniz devriye görevleri gibi ISTAR uygulamalarının gereksinimlerine cevap verebiliyor. Sistem, bu görevlerin zorlu gereksinimlerini; üstün hedef işaretleme kabiliyeti ve göze zararsız eğitim moduna sahip olan çift dalgaboylu Lazer İşaretleyici ve Mesafe Bulucu (Laser Designator Rangefinder) ile karşılıyor. ARGOS II HDT; tek bir birim (Line Replaceable Unit / LRU ) içerisinde yer alan esnek sensör grubu ve elektronikleri ile kullanıcısına, kolay entegrasyon, hızlı bakım ve sahada değiştirilebilme kolaylığı sağlıyor.

HENSOLDT, sistemi, sürekli yakınlaştırma özelliğine sahip yüksek çözünürlüklü orta dalga kızılötesi (MWIR) bir termal kameranın yanı sıra yüksek çözünürlüklü bir multispektral TV yakınlaştırıcı ve gözetleme (spotter) kameralarıyla donattı. İhtiyaca göre eklenebilecek kısa dalga kızıl ötesi (SWIR) kamera ile de düşük görüş şartlarında, multispektral kullanıma yönelik ilave kabiliyetler ve görüntüleme imkânı sisteme eklenebiliyor. Yakın Mesafe Kızılötesi (NIR) Lazer İşaretleyicisi ve Lazer Aydınlatıcı da sistemin operasyonel etkinliğini arttırmak amacıyla opsiyonel olarak sunulan kabiliyetler arasında yer alıyor.

Yüksek çözünürlüklü termal kameraya ve yeni nesil bir sensör grubuna sahip olan sistem; askeri operasyonlar, sınır gözetim devriyeleri, deniz devriye görevleri gibi ISTAR uygulamalarının gereksinimlerine cevap verebiliyor.

Sistemdeki dâhili Ataletsel Ölçüm Birimi ve GPS özellikleri; yer hedeflerinin konumunun doğru belirlenmesini; sistemin görüş hattının, önceden tanımlanmış olan GPS konumlarına yönlendirilmesini ve hedeflerin izlenmesini sağlıyor. Böylelikle komutanlar, harekât bölgelerinden anlık istihbarat elde edebiliyor. Diğer yandan, sisteme entegre edilmiş otomatik takip işlevi sayesinde, sistemin menzilindeki hareket eden ya da sabit hedefler izlenebiliyor.

Sistemdeki, resim içinde resim görüntüleme (PiP), kenar ve kontrast iyileştirme, pusun içini görme (haze penetration), sahte renklendirme (pseudo colour) ve gündüz görüntüsü/termal görüntü füzyonu gibi gelişmiş görüntü işleme yetenekleri, farklı çalışma koşulları için optimize edilmiş görüntü performansı sağlıyor.

ARGOS-II HDT’nin öne çıkan bazı özellikleri şöyle sıralanıyor:

 • ISTAR uygulamalarında kullanım
 • Yüksek çözünürlüklü termal kamera
 • Multispektral yüksek çözünürlüklü TV yakınlaştırıcılı kamera
 • Multispektral yüksek çözünürlüklü TV gözetleme kamerası
 • Kısa dalga kızılötesi (SWIR) gözetleme kamerası
 • Göze zararsız Lazer Mesafe Bulucu
 • Lazer İşaretleyici / Lazer Mesafe Bulucu
 • Çok modlu otomatik takip sistemi
 • Coğrafi işlevsellik için Ataletsel Ölçüm Birimi ve küresel konumlandırma sistemi
 • Gerçek zamanlı araç üzerinde görüntü işleme kabiliyeti
 • Kenar ve kontrast iyileştirme
 • Görüntü birleştirme ve görüntü füzyonu
 • Pusun içini görme özelliği
 • Video meta verisi oluşturma

HENSOLDT, Adını Üst Sıralarda Tutmaya Devam Ediyor

HENSOLDT, savunma ve güvenliğe yönelik elektronik sistemler alanında, teknoloji ve yenilik lideri konumunda bulunuyor. Askeri ve sivil ihtiyaçlar için sensör çözümleri alanındaki pazar liderlerinden biri olan şirket; büyük veri, robotik ve siber güvenlik gibi alanlarda da yenilikçi konseptlere dayanan ve çok çeşitli tehditlere karşı etkili, yeni ürünler geliştiriyor. Faaliyetlerini, yaklaşık 5.500 kişilik iş gücü ile yerine getiren HENSOLDT’un 2019 yılı cirosu, 1,14 milyar avro seviyesinde gerçekleşti.

HENSOLDT hakkında detaylı bilgi için: https://www.hensoldt.net/

ARGOS II HDT hakkında detaylı bilgi için: https://www.hensoldt.net/products/optronics/argos-ii/

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.