Ana Sayfa Haberler Hava Kuvvetlerinde, Elektronik Harbin Altın Çağı, ASELSAN’ın HAVA SOJ Projesi ile Başlayacak

Hava Kuvvetlerinde, Elektronik Harbin Altın Çağı, ASELSAN’ın HAVA SOJ Projesi ile Başlayacak

Alper ÇALIK / savunmahaber.com

Hava Platformunda Uzaktan Elektronik Destek/Elektronik Taarruz Kabiliyeti (HAVA SOJ) Projesi’nin sözleşmesi, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN arasında, 9 Ağustos’ta düzenlenen bir törenle imzalandı. ASELSAN tarafından, aynı gün, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)’na yapılan açıklamada, sözleşme bedelinin 900 milyon TL’ye ilave olarak 430 milyon dolar olduğu belirtildi.

ASELSAN’ın ana alt yüklenicisinin, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii olacağı proje kapsamında, 4 adet HAVA SOJ uçağı ve ilgili yer sistemleri, 2023-2027 yılları arasında, Hava Kuvvetleri Komutanlığı (Hv.K.K.lığı)’na teslim edilecek. Proje kapsamında ayrıca, uçakların konuşlanacağı ve eğitim ve bakım faaliyetlerinin yürütüleceği hava üssünün inşası da gerçekleştirilecek.

Törende imzalar; Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Genelkurmay Genel Plan Prensipler Başkanı Korgeneral Yavuz Türkgenci, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Genelkurmay Kuvvet Geliştirme ve Kaynak Yönetimi Daire Başkanı Tümgeneral Reha Ufuk Er, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Mustafa Şeker, SSB Elektronik Harp ve Radar Sistemleri Daire Başkanı Muhammet Sami Ulukavak, ASELAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil tarafından atıldı.

 

Çığır Açan Proje

Proje sonucunda geliştirilecek sistemler sayesinde, düşmanın; hava savunma ve erken ihbar gibi görevleri olan radarlarının ve haberleşme sistemlerinin tespit ve teşhis edilmesi, konumlarının bulunması ve bu sistemlerin, karıştırılması, aldatılması ve köreltilmesi hedefleniyor. Bu sistemlerin, özellikle sınır ötesi harekâtta dost unsurlara karşı kullanılmasının önlenerek, Hv.K.K.lığı envanterindeki savaş uçaklarının güvenli bir şekilde operasyon icra edebilmesi amaçlanıyor.

HAVA SOJ sistemi, KORAL ismiyle bilinen ve Hv.K.K.lığına 2016 yılında teslim edilen Kara Konuşlu Uzaktan Elektronik Destek/Elektronik Taarruz (KARA SOJ) sisteminden daha üstün teknolojik özelliklere sahip olacak. Bu sistem ayrıca, pek çok farklı elektronik harp kabiliyetini, tek bir hava aracı üzerinde toplayacak.

HAVA SOJ Sistemlerine entegre edilecek elektronik harp görev sistemlerinin tamamı yurt içinde milli olarak geliştirilecek ve üretilecek. Sözleşme kapsamında satın alınacak ticari uçakların modifikasyon ve sertifikasyon işlemlerinin de milli imkânlar değerlendirilerek Türkiye’de yapılacak. Sistemlerin uçağa entegrasyonu ve sertifikasyon faaliyetlerinde, seçilecek uçak üreticisi firmanın teknik desteği ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii başta olmak üzere yerli kuruluşların azami ölçüde görev alacak.

SSB tarafından aynı gün yayınlanan basın bülteninde ise bu proje kapsamında geliştirilecek sistemlere eşdeğer kabiliyette, dünya üzerinde bilinen başka bir sistem bulunmadığı ve geliştirilecek ürünlerin yüksek ihracat potansiyeli sayesinde, Türkiye’nin bilgi ve teknoloji ihraç eden ülke olma hedefine, önemli bir katkı sağlanacağı bilgisi yer aldı.

 2,991 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.