Ana Sayfa Haberler Hava Fotoğrafı Çekim Uçağı Projesi, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin Oldu

Hava Fotoğrafı Çekim Uçağı Projesi, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin Oldu

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Dergisi’nin Temmuz ayında yayınlanan 106’ncı sayısında, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile 22 Mayıs tarihinde, Hava Fotoğrafı Çekim Uçağı (HAFÇU) Tedarik Projesi Sözleşmesi imzalandığı haberi yer aldı.

Harita Genel Komutanlığının ihtiyacına yönelik olarak başlatılan projesi kapsamında, FAA sertifikasyonuna sahip bir adet Beechcraft King Air B350ER uçağı satın alınacak ve uçak üzerinde, kamera entegrasyonu başta olmak üzere hâlihazırda sivil sertifikasyonu (STC) bulunan modifikasyonlar yapılacak. Proje kapsamına, bir adet yeni uçağın tesliminin yanında, Harita Genel Komutanlığının envanterinde bulunan bir adet hava fotoğrafı çekim kamerasının modifikasyonu, yedek parça ve yer destek ekipmanlarının tedariki ve çeşitli eğitimler de gerçekleştirilecek.

Proje başlangıcının ardından, Beechcraft firmasından satın alınan B350ER modeli uçağın kabulü, 7-8 Haziran tarihlerinde, SSM ve Harita Genel Komutanlığı’nın da katılımı ile başarılı bir şekilde tamamlandı.

Uçağın ve tüm malzeme kalemlerinin, bir yıl içinde Harita Genel Komutanlığına teslim edilmesi planlanıyor.

 1,475 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.