Ana Sayfa Haberler Hava Kuvvetleri Komutanlığı, 6’ncı A400M Uçağını Teslim Aldı

Hava Kuvvetleri Komutanlığı, 6’ncı A400M Uçağını Teslim Aldı

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM)’nın yürüttüğü proje kapsamında, 6’ncı A400M uçağı, testlerinin ardından Hava Kuvvetleri Komutanlığı (Hv.K.K.lığı)’na teslim edildi.

SSM, 22 Haziran’da yayınladığı basın bülteninde, Türkiye’nin; Hv.K.K.lığının nakliye görevlerini yerine getirmek için dâhil olduğu A400M Projesi kapsamında, İspanya’nın Sevilla kentinde üretilen uçağın, kabul ve test faaliyetlerinin ardından Hv.K.K.lığı pilotları tarafından Türkiye’ye getirildiği ve Kayseri’deki 12’nci Hava Ulaştırma Üs Komutanlığına konuşlandırıldığı bildirildi.

Bu projede; Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere ve İspanya ile birlikte, 6 katılımcı ülkeden biri olan Türkiye, toplamda 10 adet A400M uçağına sahip olacak.

 

TAI ve TEI’nin Katkıları

Airbus’ın tesislerinde üretilen uçak daha önce Hv.K.K.lığı envanterine alınan diğer 5 uçağa göre daha üst konfigürasyona sahip. A400M uçağının; Ön Orta Gövde, Arka Gövde Üst Bölümü, Paraşütçü Kapıları, Acil Çıkış Kapısı, Arka Üst Kaçış Kapağı ve Kuyruk Konisi gibi ana yapısal komponentlerin yanı sıra en önemli uçuş kontrol yüzeylerinden olan Kanatçık (Aileron) ve Sürat Frenlerinin (Spoiler) tasarım ve üretimi, TAI tarafından gerçekleştiriliyor.

A400M uçağında, AMSL firmasının alt yüklenicisi olan Euro Prop International (EPI) konsorsiyumu  tarafından özgün olarak tasarlanan TP400 turboprop motoru kullanılıyor. TEI, motor konusunda EPI’nin alt yüklenicileri arasında yer alıyor.

 941 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.