Ana Sayfa Haberler Hava Kuvvetleri Komutanlığı, İlk F-35’ine Kavuştu

Hava Kuvvetleri Komutanlığı, İlk F-35’ine Kavuştu

Türkiye, ilk F-35 uçağını, ABD’nin Teksas eyaletinin Fort Worth kentinde yer alan Lockheed Martin tesislerinde, 21 Haziran’da düzenlenen törenle teslim aldı.

18-0001 kuyruk numarası ile teslim alınan ilk F-35 uçağı pilot eğitimlerinde kullanılmak üzere Arizona’da yer alan Luke Hava Üssü’nde görevlendirilecek. Türkiye’de F-35 uçaklarının konuşlandırılacağı, pilot ve bakım personeli eğitimlerinin gerçekleştirileceği Entegre Eğitim Merkezi’ne de ev sahipliği yapacak ilk üs olan Malatya 7’nci Ana Jet Üs Komutanlığının, aktivasyon çalışmalarına hali hazırda devam ediliyor. İlk uçakların Kasım 2019’da Türkiye’ye gelişini takiben 2020 yılında burada eğitim faaliyetlerine başlanacak.

Teslim alınan ilk F-35 uçağı aynı zamanda Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı (Hv.K.K.lığı) envanterine giren ilk 5’inci nesil savaş uçağı olma özelliğini de taşıyor. Sahip olduğu düşük görünürlük, sensör teknolojileri ve radar sistemi gibi üstün yetenekleri Hv.K.K.lığının operasyonel etkinliğinde çarpan etkisi oluşturacak F-35 uçaklarından Türkiye, yıllara sari olacak şekilde 100 adet tedarik etmeyi planlıyor. Bu kapsamda hali hazırda 30 adet uçağın siparişi verilmiş durumda.

Türkiye’nin 1999 yılındaki başlangıcından bu yana program ortağı olduğu F-35 Projesi, Hv.K.K.lığının yeni nesil savaş uçağı ihtiyacını karşılamanın ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin caydırıcılığını topyekûn artırmanın yanı sıra Türk savunma ve havacılık sanayisi firmalarına yeni iş fırsatları yaratıyor ve bu firmaların F-35 gibi 5’inci nesil bir hava platformunun küresel tedarik zincirinde yer almasına imkan tanıyor. Aralarında Alp Havacılık, Ayesaş, Kale Havacılık, Kale Pratt&Whitney ve TUSAŞ’ın yer aldığı Türk firmaları tarafından üretilen parçalar, üretilen ilk F-35 uçağından bu yana tüm uçaklarda yer aldığı gibi Hv.K.K.lığının teslim aldığı uçakta da bulunuyor.

Bu kapsamda TUSAŞ tarafından, uçağın orta gövdesi, orta gövde kompozit ve metalik parçaları, hava alığı ve hava yer harici yük taşıyıcısı ve adaptörü; Alp Havacılık tarafından, F135 motorları için rear hub, nikel ve titanyum diskler, iniş takımı, fren sistemi ve uçak yapısal parçaları; AYESAŞ tarafından, panaromik kokpit ekran ve füze kontrol arayüz kartları; Kale Havacılık tarafından, uçak gövde ve kanat yapısal parçaları; Kale Pratt & Whitney tarafından, F135 motorları için çeşitli motor parçaları üretiliyor. Bu parçalar; Lockheed Martin, Northrop Grumman, GE Aviation, Pratt&Whitney, Marvin Engineering, L3, UTAS gibi dünyanın en büyük savunma ve havacılık sanayisi şirketlerine; zamanında, yüksek kalitede ve maliyet etkinlik gereksinimlerine uygun şekilde teslim ediliyor.

Ayrıca Hv.K.K.lığı envanterine giren F-35 uçağı, düzenlenen tören sırasında, TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ve ASELSAN tarafından üretilen Hassas Güdüm Kiti (HGK) ile donatılmış bir bomba ve ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE tarafından, F-35 uçakları için geliştirilen SOM-J seyir füzesi ile birlikte sergilendi.

Türkiye’nin 1999 yılında Konsept Gösterim (CDP) Evresi’ne, 2002 yılında Sistem Geliştirme ve Gösterim (SDD) Evresi’ne, 2007 yılında ise Üretim, Destek ve Sürekli İyileştirme (PSFD) Evresi’ne katılım sağladığı F-35 Projesi, dünyanın en önemli konsorsiyum projelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Savunma Sanayii Müsteşarlığının 21 Haziran’da konu ile ilgili yayınladığı basın bülteninde, törende konuşan Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Serdar Demirel ve Lockheed Martin Başkanı ve CEO’su Marillyn Hewson’un demeçlerine yer verildi.

Törende konuşan Demirel şunları söyledi: “Türkiye bu programa başlangıcından bu yana en güçlü katkıyı sağlamış ve bu ortaklığa önemli miktarda kaynak tahsis etmiştir. Ayrıca, Türk sanayisinin katılımı programın maliyet etkinliğine de önemli katkılar sağlamaktadır. Türkiye, NATO’nun güvenilir ve kararlı bir müttefiki olarak küresel barış ve güvenliğe hizmet etmeye devam ederken, F-35 ülkemizin toprak bütünlüğünün ve gelecek nesiller için ulusumuzun güvenliğinin korunmasına da yardımcı olacaktır.”

Türkiye Cumhuriyeti’ne ilk F-35 uçağını teslim etmekten onur duyduklarını belirten Lockheed Martin Başkanı ve CEO’su Marillyn Hewson ise programa ortak ülkeler için, bu uçağın gelişmiş yetenekleri ve teknolojileri ile gerçekten dönüştürücü olduğunu ve onlarca yıl boyunca F-35’in dünya çapında küresel güvenliği artırmada belirleyici bir rol oynayacağından emin olduğunu belirtti.

 

 1,316 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.