Ana Sayfa Haberler Hava Kuvvetlerine HGK-82 Takviyesi

Hava Kuvvetlerine HGK-82 Takviyesi

Alper ÇALIK / a.calik@savunmahaber.com

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 30 Ocak’ta, Hava Kuvvetleri Komutanlığına (Hv.K.K.lığına), yeni bir parti HGK-82 Hassas Güdüm Kiti teslimatı yapıldığını duyurdu. TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ve ASELSAN tarafından üretilen HGK-82, 500 librelik Mk-82 genel maksat bombalarını güdümlü bombalara dönüştürüyor.

HGK ürün ailesinden HGK-83 ve HGK-84 ise 1.000 librelik Mk-83 ve 2.000 librelik Mk-84 genel maksat bombalarına güdüm kabiliyeti kazandırıyor. Nüfuz Edici Bomba’ya (NEB) da takılabilen HGK, Hv.K.K.lığı envanterindeki F-4 ve F-16 uçaklarından atılabiliyor. BRU 57 adaptörü ile birlikte, tek bir kanat altı istasyonunda 2 adet HGK-82 ya da 2 adet HGK-83 taşınabiliyor. HGK, hedefine, Küresel Konumlama Sistemi (KKS) ve Ataletsel Navigasyon Sistemi (ANS) ile yöneliyor. Orta irtifadan bırakıldığında 12 deniz mili, yüksek irtifadan bırakıldığında ise 15 deniz mili menzile ulaşabilen HGK, kullanıcıya, hedefleri daha yüksek bir hassasiyetle ve daha düşük ikincil hasarla vurabilme imkânı sunuyor. Hedefi vuruş açısı, 10 derece ile 90 derece arasında ayarlanabilen HGK’nın, bu sayede hedefte daha yüksek tahribat yaratması sağlanabiliyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.