Ana Sayfa Haberler Hava Platformları, Gücünü FEMSAN’dan Alıyor!

Hava Platformları, Gücünü FEMSAN’dan Alıyor!

MSI Dergisi’nin IDEF 2019 Hava Sistemleri Özel Sayısı’nda yayımlanan içerik, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Hava platformlarının hareketli yüzeyleri ve elektrik motorlarına yönelik, alt sistem seviyesinden bileşen seviyesine kadar özgün çözümler sunan FEMSAN, IDEF 2019’da, gelişen ve genişleyen ürün ailesini, ziyaretçilerin ilgisine sunuyor.

Bu yıl, kuruluşunun 30’uncu yıldönümünü kutlayan FEMSAN, son 15 yıldır da savunma ve havacılık sanayisine yönelik faaliyetler yürütüyor. Bugün 160 personeli ile FEMSAN, sektörün ihtiyaçlarını karşılayacak özgün, yenilikçi ve güvenilir çözümler üretiyor. DC Elektrik Motorları üretimi ile başladığı serüvende, ürün yelpazesini sürekli genişleten FEMSAN, artık birçok hava platformuna, yüksek kalitedeki ürün ve hizmetleriyle destek oluyor. Firmanın ürettiği çözümler, kimi zaman bileşen seviyesinde, sadece elektrik motoru veya alternatör olabiliyor; kimi zaman da motora entegre edilmiş diğer bileşenlerle hareketlendirici/eyleyici olabiliyor. 20 kişilik Ar-Ge departmanı ile özgün çözümler sunan FEMSAN, ağırlık ve hacim gibi kriterlerde en zorlu alt sistemi, bir mühimmatın kanat tahrik bütününü, alt sistem seviyesinde üretebiliyor. Hava platformlarına yüksek kalitede ürünler veren FEMSAN, faaliyetlerini, AS 9100 Rev.D  gereksinimleri uyarınca gerçekleştiriyor.

 

FEMSAN’dan Kritik Adım: Oluksuz Fırçasız DC Servo Motorlar

Oluksuz Fırçasız DC Motorlar, dünyada, savunma ve havacılık sektöründe, kendilerine çok geniş bir uygulama alanı buluyor. Özellikle kompakt yapıları sayesinde, her bir gramın hesabının yapıldığı zorlu projelerde, bu tip motorlar uzun zamandır kullanılıyor. Geleneksel oluklu stator yapılara göre, birçok avantaj sunan oluksuz fırçasız motor tasarımları, ihmal edilebilir manyetik vuruntu, gelişmiş servo performansı ve düşük hızlarda dahi kusursuz hareket sağlayabiliyor. Düşük endüktans ve yüksek akım bant genişliği, hızlı hareket tepki süreleri ile sonuçlanıyor. Oluksuz yapı ayrıca, yüksek ısıl verim ve geçici yükleme kapasitesi için, oldukça iyi sargı ısı transferi sağlıyor. FEMSAN, 2014 yılında başladığı oluksuz fırçasız DC servo motor ailesi oluşturma projesini, A’dan Z’ye tamamen özgün tasarım ile tamamlayarak yerli savunma sanayimizi, bu alanda dışa bağlılıktan kurtardı. Mühimmatların kanat tahrik sistemleri için neredeyse vazgeçilmez olan oluksuz fırçasız DC motorlar, dünyada sadece belli teknoloji seviyesine erişmiş ülkelerde üretilebiliyor. Oluksuz fırçasız DC motorlarda, mevcut üretimi 25-40 mm çapları arasında olan FEMSAN’ın kısa vadedeki hedeflerinden birisi, bu motor ailesine, 16 ve 12 mm çapta ürünler eklemek.

 

FEMSAN’ın Oluksuz Fırçasız DC Motor Ailesi

 

 

Kanat Tahrik Sistemleri ve Lineer Eyleyicilerin Adresi: FEMSAN

Kanat tahrik sistemleri, uçuş bilgisayarından gelen yönlendirme komutları doğrultusunda füze vb. platformların kanatlarının pozisyonlarını değiştirmek üzere kullanılan karmaşık alt sistemlerdir. Tipik bir füze kanat kontrol tahrik sistemi, füzenin dış gövde hattıyla uyumlu ve bütünleşik dört eyleyiciden meydana gelir. FEMSAN, füze kanat pozisyonunu yönlendirmek için, isteğe bağlı elektromekanik kontrol tahrik sistemlerinin üretiminin ve ilgili mühendislik hizmetini eksiksiz olarak sağlayabiliyor.

Lineer eyleyiciler, daha çok, hacim ve ağırlık parametrelerinin fazlasıyla kritik olduğu akıllı mühimmatlar, füzeler ve benzeri yapıların kanat tahrik sistemlerinde tercih ediliyorlar. FEMSAN, hassas güdüm kitleri için lineer eyleyiciler de üretiyor. Bunun için, döner hareketi lineer harekete dönüştürmek üzere, oluksuz ya da nüvesiz fırçasız DC motora bir bilye vida ya da aktarma vidası / somun montajı yapılıyor. Kanat tahrik sistemleri için oldukça hassas birer hareket kaynağı olan FEMSAN lineer eyleyicileri, zorlu ortamlarda, askeri standartları karşılıyor.

  

 

FEMSAN Kanat Tahrik Sistemi (solda) ve Lineer Eyleyici (sağda).

 

FEMSAN, İHA’lar için Döner ve Lineer Servo Eyleyiciler Geliştiriyor

Elektromekanik eyleyiciler tasarlayıp üretme yetkinliğine sahip olan FEMSAN, bu alandaki başarısını, gökyüzüne taşımaya çok yakın. İHA’lar üzerinde yer alan çeşitli alt sistemleri tahrik etmek üzere FEMSAN, hem döner hem de lineer eyleyiciler tasarladı ve geliştirdi. İlk prototipleri üreten ve kalifikasyon için gerekli çalışmalara devam eden firma, İHA’lar için, yalnızca servo eyleyiciler değil alternatörler de tasarlayıp üretiyor. Teknolojik kazanımlarıyla FEMSAN, kullanımı giderek yaygınlaşan insansız hava araçlarının alternatör gereksinimlerini karşılayacak hamleler de yapıyor.

 

 

FEMSAN, İHA’lar için döner ve lineer servo eyleyiciler geliştiriyor.

 

Drone Motorlarında Milli İmza FEMSAN’dan

Kullanım alanları büyük bir hızla genişleyen drone’lar, artık savunma sanayisinde de çeşitli uygulamalarda yer almaya başladı. İnsansız sistemlerin giderek yaygınlaştığı günümüzde FEMSAN, attığı önemli adımlara bir yenisini ekleyerek yerli drone motoru geliştirme çalışmalarına başladı. Mevcut tecrübe ve birikimiyle FEMSAN, bu motor ailesini rahatlıkta üretebilecek teknik donanıma sahip. İlk prototipler için elektromanyetik tasarımlarını tamamlayan firma, yapılan analizlerle akı dağılımı ve termal performansın uygunluğunu ortaya koydu. 2019’da prototiplerin kalifikasyonu süreci başlayacak ve sürecin tamamlanmasıyla FEMSAN, hem yeni bir ürün ailesine sahip olacak hem de bu alanda savunma sanayimizin ithalata olan bağımlılığı azalmış olacak.

FEMSAN, drone motorları üzerine çalışmalarına başladı.

 1,839 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.