Ana Sayfa Manşet Havacılık Sektörü, 9. Hava ve Aviyonik Sistemleri Semineri’nde Bir Araya Geldi

Havacılık Sektörü, 9. Hava ve Aviyonik Sistemleri Semineri’nde Bir Araya Geldi

Yüksek Mühendis Albay (E) Zafer Betoner

Hava ve Aviyonik Sistemleri Semineri’nin 9’uncusu, 2-3 Haziran tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirildi. Toplam 17 sunumun gerçekleştirildiği, 16 kurum ve kuruluşun fuaye alanında stant açtığı etkinliğe, 500 kişi kayıt yaptırdı.

Savunma Sanayii Başkanlığı Uçak Daire Başkanı Abdurrahman Şeref Can

Etkinliğin açılış konuşmasını, organizasyon komitesi adına Yüksek Mühendis Albay (E) Zafer Betoner yaptı. Betoner, bu seminerin de Deniz ve Kara Sistemleri Seminerleri gibi bir bilgi paylaşımı ortamı olduğunu belirtti.

2023’te MMU Motor Çalıştıracak, HÜRJET İlk Uçuşunu Yapacak

Etkinliğin ilk günü düzenlenen açılış oturumunda söz alan Savunma Sanayii Başkanlığı Uçak Daire Başkanı Abdurrahman Şeref Can, sektörün önündeki döneme dair mesajlar verdi. Sektörün yakın vadede iddialı hedefleri olduğunu söyleyen Can, bunları, gelecek yıl Milli Muharip Uçak’ın (MMU) motorlarını çalıştırması ve HÜRJET’in ilk uçuşunu gerçekleştirmesi olarak sıraladı.

KAREL Savunma Sistem Çözümleri Direktörü Senih Başol, Yedek Uçuş Gösterge Sistemi’ni, etkinlik katılımcılarına anlattı.

Can, sensör füzyonu ve otonomi konularının, sektörün geleceğinde önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti. Savaş uçaklarında kullanılan “nesil” kavramının ise artık elektronik ve yazılım alanındaki farklılıklarla ilgili hale geldiğini söyledi.

Sektörün Eğilmesi Gereken Konu İhracat

TEOPS, etkinliğe, TARGET ile ortak bir stantla katıldı.

Can, Türk savunma ve havacılık sanayisinde, irili-ufaklı yaklaşık bir düzine şirketin aviyonik alanında çalıştığı bilgisini paylaştı. Aviyoniklerin platformlara bağlı olmasından hareketle, platform ihracatının aviyonik firmalarının da ihracat yapmasının önünü açacağını; bu nedenle ihracatın çok önemli olduğunu kaydetti.

10. Hava Aviyonik Sistemleri Semineri’nin, 6-7 Haziran 2024 tarihlerinde, Ankara`da gerçekleştirilmesi planlanıyor.

TEOPS, temsilcisi olduğu LYNRED’in soğutmasız termal kameralarda kullanılmak üzere geliştirdiği yeni dedektörü ATI320’yi ilk kez sergiledi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.