Ana Sayfa Haberler Havadan Gelen Tehditlerden Korunmak için Aktif ve Pasif Radarları Birleştiren Çözüm: HENSOLDT TwinSens

Havadan Gelen Tehditlerden Korunmak için Aktif ve Pasif Radarları Birleştiren Çözüm: HENSOLDT TwinSens

İki HENSOLDT sisteminin; TRML-4D aktif radarının ve Twinvis pasif radarının bir araya getirilmesiyle oluşturulan TwinSens, kullanıcılarına, sahada fark yaratan işlevler ve operasyonel avantajlar sağlıyor.

Havadan gelen tehditlerinin değişen doğası, muharebe sahasında yeni nesil çözümlerin kullanımını gerektiriyor. Bu ihtiyacı gören HENSOLDT, TwinSens ile aranan çözümü sunuyor. İki HENSOLDT sisteminin; TRML-4D aktif radarının ve Twinvis pasif radarının bir araya getirilmesiyle oluşturulan TwinSens, kullanıcılarına, sahada fark yaratan işlevler ve operasyonel avantajlar sağlıyor.

Yakın zaman yaşanan çatışmalar, insansız hava araçlarının (İHA), karşı tarafın kritik sistemlerinin hem tespit edilmesinde hem de imha edilmesinde ne kadar etkili olabildiğini gösterdi. Bu kritik sistemler arasında yer alan kara konuşlu hava savunma sistemleri, hedeflerini tespit ve takip etmek için yüksek güçte RF sinyalleri yaydıkları için karşı tarafın elektronik harp sistemleri tarafından tespit edilebiliyor ve bu tespitin kısa bir süre sonrasında da gezinen (loitering) mühimmat ve taktik İHA’lar tarafından saldırıya uğrayabiliyor.

TRML-4D; seyir füzeleri, havada asılı kalan helikopterler ile küçük, hızlı, alçaktan uçan ve manevra yapan uçaklar da dâhil olmak üzere çeşitli hava hedeflerini tespit edebilir, izleyebilir ve sınıflandırabilir.

HENSOLDT, hava savunma sistemlerine yönelik bu tehditlerin olduğu bir ortamda, silahlı kuvvetlerin savunduğu toprakları füze ve insanlı ya da insansız hava aracı tehditlerine karşı koruyabilmesi için, TwinSens sistemini geliştirdi. TwinSens, HENSOLDT’un TRML-4D aktif radarını ve sınıfının en iyisi olan Twinvis pasif radarını bir araya getiriyor.

TwinSens, hava resmini, bu iki radar sistemi arasında veri alışverişi yaparak oluşturuyor. Bu hava resmi, ilk aşamada, RF bandında herhangi bir yayın yapmadan, Twinvis pasif radarıyla oluşturuluyor. Twinvis, pasif bir radar olduğu için hava savunma sistemi, bu aşamada düşman tarafından tespit edilemiyor. TRML-4D ise tam olarak ihtiyaç duyulan noktada devreye giriyor ve hava savunma sisteminin, bekasını tehlikeye atmadan görevini yapabilmesini sağlıyor.

TwinSens, son derece küçük radar kesit alanına sahip hedeflerin de gözden kaçmadığı bir durumsal farkındalık yaratıyor. Ayrıca, modern karıştırma sistemlerine karşı daha dayanıklı olması sayesinde tek bir algılayıcı sistemin kullanıldığı çözümlere göre çok daha yüksek bir performans sağlıyor.

Sessiz ve Derinden: Twinvis

Twinvis, ortamda bulunan ve muhtelif yayınlardan ve TV vericilerinden gelen elektromanyetik sinyalleri kullanan; bu sinyaller bir nesne tarafından yansıtıldığında, yankılarını değerlendiren pasif bir radar sistemidir.

Twinvis, muhtelif yayınlardan ve TV vericilerinden gelen ortamdaki elektromanyetik sinyalleri kullanan; bu sinyaller bir nesne tarafından yansıtıldığında, yankılarını değerlendiren pasif bir radar sistemidir. Herhangi bir yayın yapmaması nedeniyle elektronik harp sistemleri için görünmezdir ve bu sayede de karıştırma ya da imha amaçlı saldırılarla karşı karşıya kalmaz. Bugüne kadar 15’ten fazla Twinvis sistemi kullanıcılarına teslim edildi.

Radar Teknolojilerinde Gelinen Son Nokta: TRML-4D

TRML-4D; gözetleme, hedef belirleme ve silah görevlendirmesi için harekât alanının hava resmini sağlayan, çok işlevli bir C-bant aktif elektronik taramalı dizin (Active Electronically Scanned Array / AESA) radar sistemidir. Seyir füzeleri ve havada asılı duran helikopterlerin yanı sıra küçük, hızlı, alçaktan uçan ve manevra yapan uçaklar da dâhil olmak üzere çeşitli hava hedeflerini tespit edebilir, izleyebilir ve sınıflandırabilir. Bugüne kadar HENSOLDT tarafından kullanıcılarına teslim edilen 4D ailesi radar sayısı 50’yi geçti.

HENSOLDT Hakkında

HENSOLDT, bugüne kadar 4D ailesinden 50’den fazla sistemi son kullanıcılarına teslim etti.

HENSOLDT, Avrupa savunma sanayisinin, küresel pazarda da pay sahibi olan, lider bir firmasıdır. Merkezi Münih yakınlarındaki Taufkirchen’de bulunan HENSOLDT, savunma ve güvenlik sektörlerine yönelik sensör çözümleri geliştiriyor. HENSOLDT, bir teknoloji lideri olarak savunma elektroniği ve optiği alanlarının gelişimine yön veriyor ve aynı zamanda, portföyünü; veri yönetimi, robotik ve siber güvenlik konularında, yenilikçi yaklaşımlarla genişletiyor. Hisseleri, Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören ve 6.400’den fazla çalışanı olan HENSOLDT, 2021’de 1,5 milyar avro ciro elde etti.

www.hensoldt.net

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.