Ana Sayfa Haberler Havanların Modernizasyonu Projesi’nde İlk Teslimat Yapıldı

Havanların Modernizasyonu Projesi’nde İlk Teslimat Yapıldı

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından, ASELSAN ana yükleniciliğinde yürütülen Havanların Modernizasyonu Projesi kapsamında modernize edilen ilk havanların teslimatı, Kara Kuvvetleri Komutanlığına yapıldı. Modernize edilen 60 mm, 81 mm ve 120 mm havanlar, daha kısa sürede, daha yüksek hassasiyetle ve gerektiğinde daha az personel ile atış imkânına sahip oldu.  Gelişme, SSB tarafından, 7 Aralık’ta duyuruldu.

Proje kapsamında;

  • 60 mm komando havanı akıllı atış kontrol sistemi ve sistemin alt bileşeni olan ALRF-S50 lazer mesafe ölçerin kalifikasyon ve kabul testleri,
  • 81 mm’lik havanın UT-1 çatal ayağının iyileştirilmesi ile yeni tevcih sisteminin ve sistemin alt bileşeni olan ALRF L-100 lazer mesafe ölçerin kalifikasyon ve kabul testleri ve
  • 120 mm havanlar için yeni tevcih sistemi ve sistemin alt bileşeni olan ALRF-L100 lazer mesafe ölçerin kalifikasyon ve kabul testleri başarı ile tamamlandı.

Kabul testleri kapsamında; ilk muayene, yüksek-düşük sıcaklık çalışma, dayanım, sızdırmazlık, titreşim, düşme gibi birçok farklı testler gerçekleştirildi. Ayrıca doğruluk-dağılım, EMI/EMC, mesafe ve açı ölçümleri, yüksek-düşük sıcaklık depolama gibi test ve ölçümler de gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, yeni teslimatları şu ifadelerle duyurdu: “Yeni tevcih sistemi, akıllı atış kontrol sistemi, lazer mesafe ölçerlerle donatarak modernize ettiğimiz 60, 81, 120 mm havanların ilk teslimatlarını TSK’ya gerçekleştirdik. Böylece havanlarımız daha kısa sürede daha yüksek atış hassasiyetine sahip oldu. Hayırlı olsun.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.