Ana Sayfa Manşet Deniz Kuvvetlerinin Tüm Platformlarının Ortak Hareket Etmesini Sağlayan Çözüm: ADVENT Savaş Yönetim Sistemi

Deniz Kuvvetlerinin Tüm Platformlarının Ortak Hareket Etmesini Sağlayan Çözüm: ADVENT Savaş Yönetim Sistemi

Savaş Yönetim Sistemleri (SYS), savaş gemilerinin muharebe gücünü destekleyen ve platformların savaş sistemlerinin “beyni” olarak görev yapan sistemlerdir. SYS’ler, komuta heyetinin durumsal farkındalığını arttırır; savaş sistemlerinin silah ve sensörlerinin etkin bir şekilde kullanılmasını sağlar; icra edilen harekâta yönelik olarak komuta heyetine karar desteği verir; tehditlere karşı, zamanında ve doğru bir şekilde tepki verme yeteneğini kazandırır. Bu nitelikleri ile günümüz deniz platformları için vazgeçilmez sistemlerdir.

Ağ Destekli Veri Entegre (ADVENT) Savaş Yönetim Sistemi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (Dz.K.K.lığı) Araştırma Merkezi Komutanlığı (ARMERKOM) ve platformlara akıl katan HAVELSAN iş birliğinde geliştirilen, yeni nesil bir SYS’dir. ADVENT SYS’nin temel amacı, kuvvet odaklı ve ağ destekli harekât yaklaşımının gerektirdiği ihtiyaçlara cevap vermektir. ADVENT SYS’nin, projenin başladığı ilk günden itibaren, en küçüğünden en büyüğüne kadar Dz.K.K.lığının; uçan, dalan ve yüzen platformlarına ve kara birimlerine hizmet etmesi hedefleniyor.

Birlikte Görev Yapan Platformlar

Farklı ortamların, işlevsellik ve görev sorumluluğu dağılımı ihtiyaçlarına cevap verecek esnek bir yapıda tasarlanan ADVENT SYS, diğer SYS’lerin muadili olması için ortaya konmuş bir sistem değildir. Diğer SYS’ler, entegre oldukları geminin yeteneklerinin en iyi (optimum) şekilde kullanılmasına olanak sağlarken; ADVENT SYS, sadece entegre edildiği gemideki sistemlerin değil, entegre edildiği bütün platformların harmoni içerisinde ortak harekat icra etmesi ve yeteneklerini en verimli ve doğru şekilde kullanması için geliştirilmiş, üstün nitelikli, yeni nesil bir SYS’dir.

ADVENT SYS, sunduğu işlevselliğe göre birbirinden bağımsız olarak tanımlanan, geliştirilebilen ve dağıtılabilen yetenek birimlerinden oluşan, modüler bir mimaride tasarlandı. Her bir platform için, ADVENT SYS’nin; “ortak yetenekler”, “platforma özel yetenekler” ve “silah/sensör sistemleri entegrasyon çözümleri” modüllerinden ilgili olanlar bir araya getirilerek platforma özgü bir SYS yapılandırılır. ADVENT SYS’nin yetenek odaklı modüler yapısı sayesinde, her bir modül, diğer modüllerden bağımsızdır; onların çalışıp çalışmadığı ile ilgilenmez ve sadece ihtiyaç duyduğu veriyi ortamdan bekler.

ADVENT SYS’nin tüm işlevleri, tek bir operatör konsolu ile sunulabildiği gibi sistem işlevselliği ve performansı üzerinde kayda değer bir etkisi olmadan, çoklu (+30) konsol üzerinde de sunulabilir.

Mimari yapısı ve kullanılan yazılım teknolojileri, ADVENT SYS’nin, performans ve güvenlik gereklerini sağlayan farklı donanımlar üzerinde koşturulabilmesine de imkân sağlar. Bu sayede, sadece modern sistemlere sahip yeni platformlara değil modernizasyonlar kapsamında güncel olmayan sistemlere sahip eski platformlara da başarı ile uygulanabilir.

ADVENT SYS, tüm işlevlerini, tek bir operatör konsolu ile sunulabildiği gibi sistem işlevselliği ve performansı üzerinde kayda değer bir etkisi olmadan, çoklu (+30) konsol üzerinde de sunulabilir.

ADVENT SYS Görev Başında

ADVENT SYS, Türk Deniz Kuvvetlerinin gözbebeği olan MİLGEM sınıfı korvetlerin savaş yönetim sistemi olarak, 2019 yılı Eylül ayı itibarı ile hizmete girdi. Sistem, bir seneyi aşkın süredir, TCG KINALIADA (F-514) üzerinde başarıyla hizmet veriyor. Burak sınıfı korvet modernizasyonu kapsamında TCG BEYKOZ (F-503) korveti de ADVENT SYS ile donatıldı ve böylece, modern ve etkin bir savaş yönetim sistemine sahip oldu.

Yakın zamanda uygulanacak bir retrofit ile TCG KINALIADA ile aynı sınıfta olan TCG BURGAZADA (F-513)’ya da ADVENT SYS kazandırılacak. Bu retrofit sonrası, Dz.K.K.lığının en yeni iki suüstü unsuru, yeni SYS’nin sunduğu tüm işlevleri, ağ destekli yetenek ile sağlanan birlikte çalışabilirlik ortamında karşılıklı olarak kullanabilme imkânına kavuşacak.

Barbaros sınıfı fırkateynler de ADVENT SYS ile donatılacak.

ADVENT SYS, mevcut sözleşmeler ile Dz.K.K.lığının farklı boyutlardaki bir çok suüstü platformunun savaş yönetim sistemi olarak belirlendi. ADVENT SYS, ADVENT MARTI ile deniz karakol uçaklarına ve Müren-SYS ile denizaltılara ilk adımını attı. Uzun Ufuk projesi kapsamında geliştirilen Gözetleme Koordinasyon Merkezi (UU-GKM) yazılımlarının da ADVENT SYS’ye taşınması hedefleniyor.

ADVENT SYS; SYS’lere göre daha küçük ölçekli olan ve atış kontrol sistemi, taktik veri link işletimcisi, taktik resim derleyici gibi belirli ihtiyaçlara yönelik çözümler üreten Görev Yönetim Sistemi sürümleri ile karakol botu gibi küçük platformlara ve insansız suüstü ve sualtı araçlarına da entegre olabiliyor.

Hem Yurt İçinde Hem Yurt Dışında

Gerek yurt içi gerekse yurt dışı projeleri ile ADVENT SYS’nin kullanılacağı platform sayısı giderek artıyor. Milli projeler; LHD (Amfibi Hücum Gemisi), İ sınıfı fırkateyn, Barbaros sınıfı fırkateyn, Açık Deniz Karakol Gemisi (ADKG), Test ve Eğitim Gemisi (TVEG) ve Denizde İkmal ve Muharebe Destek Gemisi (DİMDEG) gibi platformlar da ADVENT SYS ile donatılacak. Sistemin kendine has faydaları ve teknolojisini fark eden Pakistan Deniz Kuvvetleri de Korvet Projesi kapsamında, SYS olarak ADVENT SYS’nin kullanılmasını kararlaştırdı.

ADVENT SYS, gerek yurt içinde gerekse yurt dışında gerçekleştirilecek yeni platform geliştirme ve modernizasyon projelerinde, Türk savunma sanayisinin gurur kaynağı, yerli ve milli SYS olarak yer almaya devam edecek. ARMERKOM ve HAVELSAN’ın altına imzasını attığı ADVENT SYS, tüm platformlar arasında giderek artan birlikte çalışabilirlik yeteneği sağlayacak ve Türk Deniz Kuvvetlerinin operasyonel gücüne güç katacak.

ADVENT SYS, ADVENT MARTI ile deniz karakol uçaklarına ilk adımını attı.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.