Ana Sayfa Haberler HAVELSAN, ADVENT SYS’nin Kabiliyetlerini Anlattı

HAVELSAN, ADVENT SYS’nin Kabiliyetlerini Anlattı

MSI Dergisi’nin 186’ncı sayısında yayımlanan DSS 2019 Özel Dosyası’nda yer alan haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

HAVELSAN, seminerde, deniz kuvvetlerine ve müşterek görev kuvvetlerine yönelik olarak geliştirdiği teknolojileri tanıttı. Seminer boyunca, firma çalışanları tarafından, 6 farklı sunum yapıldı.

HAVELSAN Ürün Yöneticisi Ziya Ulusoy, farklı hava platformlarına (deniz gözetleme, deniz karakol, keşif/gözetleme, havadan erken ihbar uçakları, helikopterler) entegre edilmek üzere tasarlanan MARTI Hava Komuta Kontrol Sistemi hakkında bilgiler verdi. HAVELSAN, MARTI Hava Komuta Kontrol Sistemi geliştirme çalışmalarını Dz.K.K.lığı ARMERKOM ile birlikte sürdürüyor. ADVENT SYS tabanlı olarak, HAVELSAN’ın öz kaynakları ile geliştirilen sistemin, istihbarat/keşif, denizaltı harbi, elektronik harp, arama/kurtarma, uyuşturucu kaçakçılığı, göçmen kaçakçılığı, insan ticareti, gemi kaçırma vb. olayları engelleme ve deniz kirliliği ile mücadelede alanlarında kullanılması planlanıyor.

HAVELSAN, yeni denizaltıların tasarım sürecinde faydalanılacak mühendislik simülatörlerinin, daha sonra bir eğitim simülatörü olarak kullanımını öngörüyor.

 

HAVELSAN Teknoloji Geliştirme Grup Lideri Özgür Özuğur, yapay zekânın, savaş yönetim sistemlerinde nasıl kullanılabileceğini ve HAVELSAN’ın bu alandaki çalışmalarını anlattı.

HAVELSAN Holografik (AR/VR) Komuta Kontrol Sistemleri Ürün Grubu Yöneticisi Musa Altılı, artırılmış gerçeklik ve yapay zekâ gibi teknolojilerin, yeni nesil komuta kontrol sistemlerindeki kullanımına yönelik bir surum yaptı. HAVELSAN’ın, muharebe sahasını, 2 boyutlu ekranlardan 3 boyutlu uzaya taşıdığı bu sistemler, özellikle muharebenin çok hızlı değişen şartlarında, yeni nesil silah, sensör ve radar sistemleriyle donatılan su üstü platformlarda üretilen çok fazla miktardaki sayısal verinin (büyük veri), 3 boyutlu olarak kullanıcılara sunulmasını sağladığı gibi, yapay zekâ teknolojileriyle de karar verici komuta heyetinin hızlı ve etkin karar almasını kolaylaştırıyor.

 

HAVELSAN Sistem Mühendisi Firuze Ç. Kızılkayak, ADVENT SYS altında çalışan ve farklı iletişim protokollerinin birbiri ile haberleşebilmesini olanaklı kılan ADVENT LİNK’i anlattı. Bu sistem, Link 11, Link 16, Link 22, VMF, FFI ve Web Service protokollerini desteklediği gibi, Link 11, Link 16 ve Link 22’nin birbiri ile iletişim kurmasını sağlayan Çoklu Link İşlemleri protokolünü de destekliyor.

HAVELSAN Denizaltı Dalış Simülatörü Proje Yöneticisi Metin Akçin, firmanın Mühendislik Simülatörü yaklaşımını anlatan bir sunum yaptı. Yeni denizaltıların geliştirme sürecinde, entegrasyon testlerinin yürütülmesi maksadıyla kullanılabilecek olan bu simülatör, daha sonra denizaltı simülatörü personelinin talim yapabileceği bir eğitim simülatörüne dönüştürülebilecek. Böylelikle hem yeni denizaltı projelerine ilişkin entegrasyon testleri, laboratuvar yerine gerçeğine daha yakın bir ortamda yapılabilecek hem de aynı proje kapsamında, nispeten düşük maliyetli bir eğitim simülatörü, hızlıca geliştirilebilecek.

HAVELSAN KBRN Ürün Yöneticisi Eylem Karaaslan, sunumunda, firmanın KBRN bilgi sistemleri alanında sunduğu çözümleri tanıttı. Bunlardan;

  • KBRN KÖPRÜ, tespit ve teşhis sistemlerinin birbiri ile entegrasyonu,
  • KBRN HABER, operatörlerin, KBRN raporlarını hızlı bir şekilde toplamasını ve iletmesini,
  • KBRN TRİYAJ, çeşitli KBRN olaylarının tıbbi etkileri ile ilgili raporlar üretilmesini,
  • KBRN MOBİL, bu bilgi sistemlerinin cep telefonu gibi mobil cihazlar üzerinde kullanılabilmesini sağlıyor.

KBRN MENTOR ise tüm bu alt sistemleri ve çeşitli KBRN sensörlerini bünyesinde barındıran, uçtan uca bir çözüm olarak öne çıkıyor.

 

 

 1,417 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.